Naražení vzniká přímým působením tupého násilí na určitý okrsek tkáně. Naražení se řadí mezi tzv. zavřená poranění, tj. kožní kryt zůstává neporušen. Průběh, závažnost a následky poranění bývají přímo úměrné stupni vyvolávajícího násilí a místu, kde násilí působilo. Naražení se projevuje krvácením do tkáně, od drobných tečkovitých krevních výronů až po rozsáhlé krevní výrony.
Nejmenší tečkovitý krevní výron do kůže se nazývá ekchymóza. Při větším násilí vzniká prokrvácení kůže, které může mít za následek poruchu její výživy, vyúsťující až v odúmrť kožního krytu.
Odtržení kožního krytu od spodiny většího rozsahu je nazýváno „decollement“. Pod odloučenou kůží se hromadí krev a míza. Vždy hrozí nebezpečí odúmrtě kůže a druhotné infekce poraněné oblasti
I drobné krevní výrony do svalů a povázek nebo trhliny svalů významně omezují svalovou funkci a bývají značně bolestivé. Svalové trhliny vznikají většinou tehdy, když násilí působí v okamžiku svalového stahu, zřídka u svalu ochablého. Poruší-li se povrchová svalová povázka, při uvolnění svalu vyhřezává svalová tkáň; stav je označován jako „svalová kýla“. Při svalovém stahu výhřez mizí. Pozdním následkem tupého poranění svalů může být utváření vazivové a kostní tkáně ve svalech, což omezuje jejich funkci.
Zhmoždění kloubu je způsobeno vlivem přímého násilí na oblast kloubu. Poškozeny jsou měkké kolemkloubní tkáně (kůže, podkoží, vazy, kloubní výstelka). Bývá omezena hybnost kloubu, bývá zduření tkání se změnou barvy kůže,vyvolanou většinou krvácením. Rentgenové vyšetření neukazuje úrazové změny na kostech.
Syndrom (tj. soubor příznaků) je komplexem poruch, které v organismu vznikají po těžkém zhmoždění nebo dlouhodobém stlačení měkkých tkání. Objevuje se také po mnohočetných zlomeninách kostí dolních končetin a pánve. Je typickým válečným poraněním. Projevuje se šokovým stavem v důsledku přesunu tekutin z krevního řečiště do poraněných tkání, následně se rozvíjí náhlé ledvinné selhávání.
Ve všech případech je základem léčby klidový režim, resp. znehybnění poraněné části těla, končetiny. Ke zmírnění bolesti je vhodné aplikovat studené obklady. U pohmoždění svalů je vhodný kompresívní obvaz, zabraňující zvětšování krevního výronu. Je-li krevní výron větší, je vhodné jej vypustit chirurgicky, napíchnutím nebo naříznutím tkáně. Rozsáhlé svalové trhliny jsou řešeny sešitím s následným znehybněním.
Moderním doplňkem stravy, který může pomoci při následné rekonvalescenci je užívání proteolytických enzymů ústy (preparát Walzym Kapsle).