Nádory tenkého střeva

rakovina tenkého střeva

      Nádory tenkého střeva patří k vzácných onemocněním; představují asi 1,5 % všech nádorů zažívacího ústrojí. Hlavními projevy jsou krvácení a střevní neprůchodnost. Nádory mohou vycházet ze všech vrstev střevní stěny, podle povahy se dělí na nezhoubné a zhoubné.

 

 

Nezhoubné (benigní) nádory

 

      V tenkém střevě se vyskytují častěji než zhoubné (maligní) nádory. Strukturálně vycházejí ze střevní výstelky (epitelu), hladké svaloviny, vazivové tkáně, krevních a mízních cév, nervové tkáně, popř. z tkáně zcela cizí tenkému střevu (tzv. heterotopní nádory), např. z děložní sliznice (tzv. endometrióza) či  tkáně slinivky břišní.

      Tyto nádory se většinou projeví až komplikacemi, anebo jsou objeveny náhodně při operacích z jiné příčiny. Komplikací je zpravidla uzávěr střeva - střevní neprůchodnost (ileózní stav - viz. článek), úplný (akutní) nebo částečný (chronický), popř. občasný (při stopkatých nádorech).

      Příznaky: Odpovídají obrazu mechanické střevní neprůchodnosti: zástava odchodu větrů a stolice, nucení na zvracení a zvracení, kolikovitá bolest břicha. Jiným příznakem je krvácení. Vzniká nahlodáním cév nádoru (nejčastěji nádoru z krevních cév, tzv. hemangiomu) a bývá prudké.

      Mezi nezhoubné nádory tenkého střeva patří tzv. polypóza - mnohočetný výskyt polypů (stopkatých či „přisedlých“ útvarů stěny střeva, vyklenujících se do jeho průsvitu), provázená obvykle bolestí břicha, zvracením, střevní neprůchodností nebo krvácením. Kromě polypů na tenkém střevě mívají nemocní polypy na tlustém střevě a tečkovité barevné skvrny kolem úst, na rtech a na sliznici ústní dutiny.  

      Diagnóza nezhoubného nádoru bývá nahodilá nebo vyjde najevo při akutní operaci . Před operací lze polyp prokázat rentgenovým vyšetřením s pomocí kontrastní látky podané do zažívací roury, popř. pomocí ultrazvuku či počítačové tomografie. Při prudkém krvácení z nádoru tenkého střeva se provádí angiografie (zobrazení cév prokrvujících střevo pomocí kontrastní látky, kdy při krvácení uniká kontrastní látka mimo tepnu).

      Léčba závisí na velikosti nádoru. Stopkaté benigní nádory se odstraňují při endoskopickém vyšetření (tj. vyšetření průsvitu střeva ohebným optickým přístrojem) výkonem zvaným polypektomie,  přisedlé nádory jsou řešeny odstraněním úseku střeva i s nádorem) - tzv. resekcí střeva.

 

 

Zhoubné (maligní) nádory

 

      Zhoubné nádory tenkého střeva jsou méně časté než nezhoubné nádory. Podle výchozí tkáně, resp. mikroskopické struktury rozlišujeme adenokarcinom, sarkom a karcinoid. Stanovení diagnózy zhoubných nádorů se provádí pomocí stejných vyšetření jako u nádorů nezhoubných.

 

      Adenokarcinom  („rakovina“, zhoubný nádor z výstelky střevních žlaz) obvykle dlouho nezpůsobuje žádné obtíže, protože řídká trávenina tenkého střeva dlouho prochází i zúženým úsekem střeva. Nádor bývá proto odhalen až v pokročilém stadiu, kdy je příčinou akutní neprůchodnosti střeva, krvácení nebo již ve stadiu generalizace zhoubného onemocnění (při metastázách - vzdálených nádorových ložiscích, při výpotku v břišní dutině nádorového původu). Léčba spočívá v radikálním odstranění postiženého úseku střeva včetně spádových lymfatických uzlin v závěsu střeva a následné chemoterapii - léčbě cytostatiky, tj. léky zastavujícími růst nádorových buněk.

      Sarkom (nezralý zhoubný nádor vycházející ze zárodečné tkáně, mající vztah k pojivu, svalstvu  či cévám) postihuje častěji mladší dospělé osoby i děti. Nádor se vyznačuje rychlým růstem, častějším krvácením i proděravěním střeva v místě  nádoru. Díky rychlému růstu lze nádor někdy zjistit již pohmatovým vyšetřením břicha. Nemocní jsou obvykle chudokrevní a rychle ubývají na hmotnosti. Chirurgická léčba je stejná jako u adenokarcinomu, další onkologická léčba i prognóza pacienta závisejí na citlivosti nádoru vůči cytostatikům, případně ozařování (radioterapii).

      Karcinoid („nádor podobný rakovině“) představuje asi 20 % všech nádorů tenkého střeva. Podle mikroskopické struktury jde o nezhoubné onemocnění, nicméně chová se jako zhoubný nádor (tvoří vzdálená nádorová ložiska - metastázy). Vychází ze specifických buněk sliznice zažívací roury, produkujících látky se specifickými účinky v organizmu - tzv. hormony (např. serotonin). Nejčastější výskyt karcinoidu je v konečném úseku kyčelníku (ileu) a v červovitém přívěsku slepého střeva (apendixu).

      Příznaky karcinoidu vyplývají ze specifických účinků hormonů, uvolňovaných z nádorových buněk do krve. Patří k nim záchvatovité začervenání kůže tváří a horní poloviny těla, průjem a bolesti břicha, průduškové astma s dušností, snížená tvorba moče provázená otoky a srdeční slabostí, bolesti kloubů a poruchy vstřebávání živin.

      Na přítomnost nádoru je třeba pomýšlet při výskytu výše uvedených příznaků. Potvrzením je průkaz hladiny serotoninu v krvi a jeho odpadního produktu (kyseliny 5 - hydroxyindoloctové) v moči. K diagnóze může přispět vyšetření břicha ultrazvukem a počítačovou tomografií (CT), popř. rentgenové vyšetření tenkého střeva pomocí kontrastní látky. Metastázy karcinoidu, nejčastěji v játrech, prokazujeme vyšetřením jater ultrazvukem či CT. U nemocných, kteří neměli žádné specifické příznaky, vyplyne diagnóza z mikroskopického vyšetření apendixu, odstraněného pro domnělou diagnózu akutního zánětu.

      Léčba karcinoidu je chirurgická. Při karcinoidu červovitého přívěsku slepého střeva je dostatečné odstranění samotného „červu“, při nádoru přímo na slepém střevě je odstraněno tlusté střevo někdy až do rozsahu celé pravé poloviny tlustého střeva. Také metastázy mají být odstraněny dle možnosti chirurgicky. Nemocní s pokročilým nádorem, které již nelze operovat, jsou léčeni cytostatiky.

 

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

0
1simona polhosova24. 1. 2016 10:38:46
mam zanet tenkého streva je to crhonova nemoc lecim se přes dva roky a ty příznaky jsou hrozne skoro každý den průjmy a často krece v brise co delat abych na tom mohla byt lepe?jaky leky atd?dekuji

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události