Mikroskopická krev v moči

Mikroskopická hematurie, mikrohematurie

Hematurie znamená přítomnost červených krvinek v moči. Existuje jak makroskopická hematurie, při níž je pro pacienta krev v moči postřehnutelná pouhým okem, tak mikroskopická hematurie, u níž lze krev odhalit jen pomocí laboratorních testů.

U mikrohematurii mluvíme v případě, že v jednom litru moči se objeví množství krve nižší než 1 mililitr. Prokázat ji lze laboratorním rozborem moče či prostřednictvím diagnostického papírku umístěného do moči při preventivní lékařské prohlídce.

Test s diagnostickým papírkem lze ihned vyhodnotit, neboť je-li krev v moči přítomna, papírek se zbarví do určitého odstínu. V tom případě by měly následovat další laboratorní testy moče.

Existuje celá řada příčin, pokud je výskyt krve v moči prostřednictvím dalších testů potvrzen. Na vině mohou ledvinové choroby, záněty vývodných močových cest, tvorba močových kamenů (tzv. konkrementy), nádorové onemocnění ledvin a močových cest, ale rovněž dědičný Alportův syndrom či zvýšená krvácivost způsobená předávkováním léků, jako je warfarin.

V případě výskytu hematurie je nutné absolvovat další vyšetření, neboť to může signalizovat vážné choroby.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události