Měkký vřed

Ulcus molle

      Tato infekční pohlavní choroba se dnes v Evropě vyskytuje velmi zřídka, lze ji však získat na cestách, zvláště v tropických a subtropických zemích Asie a Afriky.

Kapitoly

Příčiny/rizikové faktory

      Původcem je bakterie Haemophilus ducreyi, tyčinkovitá bakterie náchylná k tvorbě řetízků. Díky zaobleným koncům bývá někdy přirovnávána k zavíracímu špendlíku.

Průběh

      Jeden až pět dní po nakažení (možné časové rozpětí 1 až 14 dní) se v oblasti genitálií objeví mnoho malých pupínků, které se v průběhu jednoho dne promění v měkké bolestivé vředy s mazlavým hnisavým obsahem (oproti tvrdému, avšak nikoli bolestivému vředu u syfilidy). Více než polovina mužů mívá pouze jeden vřed, u žen se častěji vyskytuje vředů více („kissing ulcers“ - jelikož se stydké pysky navzájem neustále dotýkají, vznikají vředy na obou pyscích většinou na stejném místě).

Muž

Žena

Předkožka

Velké stydké pysky

Mezi hlavou a tělem penisu

Malé stydké pysky

Tělo penisu

Kolem análního  otvoru

Hlava penisu

Na vnitřní straně stehen

Tabulka 1: Místa, na nichž se ulcus molle vyskytuje nejčastěji

Rozpoznání/vyšetření

      Základem je klinický obraz. Z materiálu, odebraného z okraje vředů, je někdy možno získat vzorek, v němž lze pod mikroskopem nalézt typické bakterie (uspořádání podobné „hejnu ryb“). Pěstování bakterií v laboratoři je obtížné.

Léčba

      Léčba spočívá v užití antibiotik, nejčastěji ceftriaxonu a erytromycinu.

Prevence

      Především - zachovávejte obecná pravidla ochrany před jakoukoli sexuálně přenosnou chorobou.
      Zeptejte se svého partnera, jestli není nebo už někdy nebyl nakažen/a pohlavní chorobou. Nedělejte ze svého vlastního onemocnění žádné tajemství, zneužijete tak důvěry svého partnera a vystavíte ho tak zbytečnému nebezpečí. Naučte se rozpoznávat možné příznaky, jako je kožní vyrážka a sekret. Dívejte se proto také pozorněji na svého sexuálního partnera. Vyvarujte se sexu s partnerem, u něhož máte podezření, že by mohl mít nějakou pohlavní chorobu. Požadujte lékařské vyšetření a případnou léčbu. Používejte kondom, a to správně! Kondom by měl být použit od vůbec prvního kontaktu až do konce sexuálního spojení. Riziko nákazy může zmírnit také pesar. Původce pohlavních chorob hubí také lubrikační krémy se spermicidní (hubící spermie) složkou. Při častém používání těchto krémů však může dojít k zánětu pochvy. Správné použití kondomu může zachránit život vám i jinému!

Časté dotazy

      Jaká je nejdelší doba od nakažení pohlavní chorobou, během níž se nevyskytují žádné příznaky?
      To je závislé na konkrétním onemocnění. Doba od nákazy k výskytu prvních příznaků (inkubační doba) může trvat podle druhu infekce dny až měsíce, u viru HIV dokonce roky.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

1
1lex16. 8. 2012 17:43:23
Dobry den chtěl bych se zeptat na mem penisu se vyvořil už před nějakou dobou takovy červeny pupinek na špičce žaludu nejde mi moc stahnout předkožka a když na an žalud šahnu tak to boli ale sexualni styk jsem ještě neměl nevite co to muže byt je mi teprve 15 let a nerad bych měl rakovinu penisu nebo tak něco.. :((
Na tento komentář reaguje MUDr. Martin Wald, Ph.D. [2],
Tento komentář reaguje na lex [1]
0
2MUDr. Martin Wald, Ph.D. 19. 9. 2012 10:50:32
Milý dorostenče,
v prvé řadě Tě musíme pochválit za starost o Tvé zdraví a to i v případě poněkud diskrétní záležitosti.
Zadruhé předkožka by měla jít zcela volně přetáhnout přes žalud. Pokud nejde, měl bys navštívit urologa (ambulance na poliklinice), který Ti problém vyřeší!!! Pokud předkožka nejde zcela stáhnout, tak mezi ní a povrchem žaludu nelze dělat dokonalou hygienu a obvykle vznikne zánět. To by mohlo být také příčinou zvýšené citlivosti až bolestivosti. Neváhej jít k urologovi, není proč se stydět. Je to normální a relativně častý problém.
Za redakci www.anamneza.cz
MUDr. Martin Wald, PhD.

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události