Lymská borelióza

      Lymská borelióza je infekční onemocnění přenášené klíšťaty ze zvířat na lidi. U každého třetího infikovaného se nákaza projeví červeným zbarvením kůže okolo místa přisátí klíštěte. V ostatních případech začíná borelióza bez tohoto diagnosticky důležitého znamení zcela nespecificky bolestmi hlavy, kloubů a bolestmi ve svalech. Teprve později, často až po měsících či dokonce letech, může vést borelióza k zánětům mozkových blan, nervů a míchy.

Kapitoly

Rizikové faktory

      Přenašečem nemoci je klíště, u nás druh Ixodes ricinus. Klíšťata na svou oběť číhají blízko nad zemí v křovinách, v trávách a keřích, ale nepadají se stromů, jak se často tvrdí. Lidé a zvířata jsou klíštětem napadeni, když se procházejí na okrajích lesních cest, na loukách, ale také v zahradách a parcích. Klíště pak co nejrychleji vyhledá teplá vlhká místa na těle své oběti.
      Klíšťata jsou velmi malí a obratní lezci, a když například přelézají na člověka, drží se nejprve pevně v jeho vlasech nebo na jeho oblečení, aby se pak mohla přesunout na neoblečená místa na jeho těle.
      Klíště samo o sobě nevytváří žádný jed, může ovšem přenášet různé původce nemocí. Původcem lymské boreliózy jsou bakterie spirálového tvaru (borelie). Můžeme se s nimi setkat všude na světě. V Evropě se nachází několik typů těchto bakterií (Borrelia burgdorferi a další). V některých oblastech je infikováno boreliemi až 50% klíšťat. Choroba dostala pojmenování podle amerického města Lyme, v jehož okolí byla poprvé zjištěna.

Obraz nemoci

      První jistý příznak infikování boreliózou se vyskytuje jen asi u 30% případů. Jedná se o kruhovité zarudnutí pokožky okolo místa přisátí klíštěte. Toto zarudnutí se pomalu rozšiřuje všemi směry a může se později vyskytnout i na jiných částech těla. Proto se také tento zánět někdy nazývá erythema migrans (přemísťující se erytém). Velmi často se také vyskytují potíže podobné chřipce. Týdny a někdy i měsíce po kousnutí klíštětem se občas vyskytují poruchy mozkových nervů (neuroborelióza). Typické jsou záněty kloubů (lymská artritida), silné záněty svalů a bolesti kostí, které se často objevují v noci.
      Kůže postiženého, zvláště na rukách a nohách, se zabarvuje modro-červeně a otéká. Později se znovu utvoří, ale je tenká jako cigaretový papír. Přestože si imunitní systém po infikování vytváří protilátky proti původci nemoci, některé borelie zůstávají ukryty v buňkách  a po velmi dlouhé mohou vyvolat onemocnění kůže, kloubů nebo srdce.

Následky

      I po měsících nebo dokonce letech může vést borelióza k chronickým potížím s klouby a k zánětům mozkových blan, nervů nebo míchy. Postižením lícního nervu (nervus facialis) může dojít k (jednostranným) obrnám obličejových svalů. Někteří postižení si stěžují na nepříjemné bušení srdce, což může být příznak zánětu nebo slabosti srdečního svalu.

Rozpoznání/vyšetření

      Ne vždy se vyskytují u postižených osob pro boreliózu typické zarudlé skvrny, které se mohou přemisťovat. Nejčastěji se zpočátku objeví pouze nespecifické příznaky nemoci, jako například u chřipky. Z tohoto důvodu je vždy důležité zjistit, zda si pacient vzpomíná, že byl napaden klíštětem (ovšem mnoho postižených o přisátí klíštěte vůbec neví). Vyšetřením krve (průkazem protilátek proti boreliím) lze zjistit boreliózu nejdříve asi za 2 týdny po přisátí klíštěte. Stejným vyšetřením krve může lékař také zjistit, zda byl člověk již někdy předtím infikován boreliemi.

První pomoc

      Klíšťata by se měla vždy co nejdříve odstranit. S přibývajícím časem od doby přisátí roste pravděpodobnost přenosu infekce. Původci lymské boreliózy jsou totiž v trávicím ústrojí klíštěte a vnikají do krevního oběhu člověka nejdříve po dvaceti hodinách od přisátí. Klíště by mělo být uchopeno pinzetou nebo nehty co nejblíže ke kůži a pomalu, opatrným otáčivým pohybem vytočeno. Nezáleží na tom, jestli vytáčíme klíště doleva nebo doprava. Důležité je netlačit na klíště. Tím by se ještě pevněji drželo v kůži a hlavička by se odtrhla od těla klíštěte. Hlavička pak zůstane v místě bodnutí a musí být odstraněna lékařem. Každopádně bychom se měli vyhnout mačkání nebo drcení těla klíštěte.
      Klíště by se také v žádném případě nemělo potírat olejem, lepidlem nebo lakem na nehty, v naději, že by se mohlo zase samo od sebe pustit. Chemické látky v těchto přípravcích by mohly u klíštěte vyvolat podráždění a zvracení. Tím by se mohli dostat do lidského těla původci nemoci, kteří se nacházejí v zažívacím ústrojí klíštěte. Lékař by měl neprodleně  místo přisátí klíštěte desinfikovat a vysvětlit další postup léčení.

Léčba

      Onemocnění je v akutní fázi velmi dobře léčitelné antibiotiky, později je již léčba obtížnější. Při nedůsledné terapii může borelióza způsobit chronické potíže, v první řadě bolesti kloubů a ochrnutí. Pokud byl člověk již jednou infikován, je možné, že opět onemocní lymskou boreliózou, nikdy tedy není zcela imunní.
      Dosud neexistuje očkovací látka proti lymské boreliéze, způsobené boreliemi, které se vyskytují v Evropě. Očkovací látka, která chrání proti americkým kmenům borelií sice existuje, ale není úplně vyhovující.

Prevence

      Abychom co nejvíce snížili riziko přisátí klíštěte, je třeba se důkladně oblékat před vstupem do lesa. Oblečení by mělo být uzavřené a pokrývat i hlavu a šíji. Případně můžeme použít i nějaký přípravek proti hmyzu (repelent).
      Přesto ale ani těmito opatřeními nemůžeme úplně předejít přisátí klíštěte. Je proto důležité se důkladně prohlédnout po každé návštěvě v přírodě, zvláště krk, vlasy, uši a nohy.

Časté dotazy

      Jak se mohu chránit před klíšťaty, resp. jejich kousnutím?
      Měli bychom chodit do lesa v uzavřeném oblečení a případně bychom se měli chránit přípravky proti hmyzu. Důležité: Důkladně se prohlédněte po každé návštěvě v přírodě, zvláště krk, vlasy, uši a nohy. Také domácí zvířata, která se volně pohybují, by měla být pravidelně prohlížena.

      Kde jsem ohrožen?
      Člověk se může nakazit boreliózou kdekoli na světě. Borelióza se vyskytuje ve střední, východní a severní Evropě, dále pak v Severní Americe a Austrálii. 10-15% všech evropských klíšťat je přenašečem původce Borrelia burgdorferi, v některých oblastech to může být až 50%. Bohužel ještě neexistuje mapa, na které by byly vyznačeny oblasti se zvýšeným rizikem.

      Co mám dělat, když mě kousne klíště?
      V každém případě musí být klíště co nejdříve odstraněno z kůže. Nejlépe pomocí pinzety nebo nehtů se klíště pomalu a opatrně vykroutí. Nikdy klíště nemačkáme. Klíště by se také v žádném případě nemělo potírat olejem, lepidlem nebo lakem na nehty. Lékař by měl neprodleně vyšetřit místo přisátí a vysvětlit další postup léčení.

      Která onemocnění jsou přenášena klíšťaty? 
      Klíště  může přenášet různé původce nemocí. V době, kdy klíště saje krev, je možné, že infikuje svou oběť. Nejčastější klíštětem přenášená choroba v Evropě je lymská borelióza, způsobená bakterií Borrelia burgdorferi.
      Podstaně méně časté, avšak komplikovanější onemocnění, které je přenášeno klíštětem, je  u nás klíšťová (jarně-letní) meningoencefalitida. Jejím původcem je virus. Antibiotika proto nepomáhají, zato je k dispozici účinná očkovací látka.

      Jak se onemocnění projevuje?
      První jistý příznak infikování boreliózou je kruhovité zarudnutí pokožky okolo místa přisátí klíštěte nebo i na jiném místě těla. Vyskytuje se ale jen asi u 30% případů.. Vyskytují se také potíže podobné chřipce, jako například zvýšená teplota, bolesti hlavy a ve svalech končetin atd. Dalšími příznaky je zvětšení lymfatických uzlin, zvýšené pocení a poruchy soustředění. Měsíce až roky po napadení klíštětem se mohou vyskytnout záněty mozku a ochrnutí nervů.  

      Mohu se dát očkovat proti lymské borelióze?
      Toto onemocnění je léčitelné antibiotiky. Pokud byl člověk již jednou infikován, je možné, že opět onemocní lymskou boreliózou, nikdy tedy není zcela imunní. V Evropě prozatím neexistuje žádná očkovací látka proti borelióze.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

1
1Katerina Pospisilova24. 5. 2013 10:26:03
Chtela bych se zeptat mela jsem asi pred dvemy tydny kliste vyndala jsem ho a zacina se mi delat flek.Jsem maminka a male je 1 rok a 5 mesicu a porad kojim!Muze se mala ode mne nakazit?Nekde jsem sysela ze je to prenosne.Dekuji
Na tento komentář reaguje Inka [3],
0
2Saša3. 6. 2013 11:28:18
Dobrý den, boreliózu jsem měla asi před 6 lety. Byla jsem v nemocnici a na lumbálce, ale antibiotika mi nedali, řekli, že se s tím tělo vypořádalo samo. Na x let problémy přestaly, ale teď po 6 letech jsem stále unavená, nesnesitelně mě bolí hlava a občas i klouby. Navíc v poslední době cítím nepříjemná tlak v oblasti srdce. Mám z toho strach a půjdu znova k doktorce...
Tento komentář reaguje na Katerina Pospisilova [1]
0
3Inka3. 6. 2013 13:48:44
Katko určitě se hned léčit !!! www.borelioza.cz
Tam najdete diagnostiku i léčbu - podle mne atb léčba aspoň 2 měsíce,Inka
3
4Mirek29. 12. 2013 18:23:42
chci se zeptat, zda se má chodit na zdravotní kontroly i po "VYLÉČENÍ" boreliozy?? A jaké následky přetrvávají??
5
5Barbora 29. 4. 2015 17:38:15
Dobrý den. Chtěla bych poprosit o radu. Můj táta začal mít v loňském roce problémy s kolenními klouby, trpěl nesnesitelnými bolestmi, ale myslel, že je to k nachlazení. Nachlazení odeznělo, ale bolesti zůstaly, přidala se velká únava. Přisuzoval to fyzicky namáhávé práci, ale bolesti stále neustupovaly. U obvodního lèkaře mu na nic nepřišli, až když jsem potom asi po 3 měsících přemýšleli, napadlo nás, že by mohlo jít o boreliozu. Nechal si udělat testy a borelioza se potvrdila. S klouby se začal lèčit na ortopedii, dostal injekce do kolen, které mu ovšem vůbec nepomohly, spíše mu přihoršily. Dále nosí ortézy na kolenou. Ortoped mu řekl, že ale klouby nemají s boreliozou nic společného. Dále tátu nijak neléčili. On však trpí stále většími bolestmi. Neměli byste nějakou radu, co dále prosím?

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události