Přenašečem nemoci je klíště, u nás druh Ixodes ricinus. Klíšťata na svou oběť číhají blízko nad zemí v křovinách, v trávách a keřích, ale nepadají se stromů, jak se často tvrdí. Lidé a zvířata jsou klíštětem napadeni, když se procházejí na okrajích lesních cest, na loukách, ale také v zahradách a parcích. Klíště pak co nejrychleji vyhledá teplá vlhká místa na těle své oběti.
Klíšťata jsou velmi malí a obratní lezci, a když například přelézají na člověka, drží se nejprve pevně v jeho vlasech nebo na jeho oblečení, aby se pak mohla přesunout na neoblečená místa na jeho těle.
Klíště samo o sobě nevytváří žádný jed, může ovšem přenášet různé původce nemocí. Původcem lymské boreliózy jsou bakterie spirálového tvaru (borelie). Můžeme se s nimi setkat všude na světě. V Evropě se nachází několik typů těchto bakterií (Borrelia burgdorferi a další). V některých oblastech je infikováno boreliemi až 50% klíšťat. Choroba dostala pojmenování podle amerického města Lyme, v jehož okolí byla poprvé zjištěna.
První jistý příznak infikování boreliózou se vyskytuje jen asi u 30% případů. Jedná se o kruhovité zarudnutí pokožky okolo místa přisátí klíštěte. Toto zarudnutí se pomalu rozšiřuje všemi směry a může se později vyskytnout i na jiných částech těla. Proto se také tento zánět někdy nazývá erythema migrans (přemísťující se erytém). Velmi často se také vyskytují potíže podobné chřipce. Týdny a někdy i měsíce po kousnutí klíštětem se občas vyskytují poruchy mozkových nervů (neuroborelióza). Typické jsou záněty kloubů (lymská artritida), silné záněty svalů a bolesti kostí, které se často objevují v noci.
Kůže postiženého, zvláště na rukách a nohách, se zabarvuje modro-červeně a otéká. Později se znovu utvoří, ale je tenká jako cigaretový papír. Přestože si imunitní systém po infikování vytváří protilátky proti původci nemoci, některé borelie zůstávají ukryty v buňkách a po velmi dlouhé mohou vyvolat onemocnění kůže, kloubů nebo srdce.
Ne vždy se vyskytují u postižených osob pro boreliózu typické zarudlé skvrny, které se mohou přemisťovat. Nejčastěji se zpočátku objeví pouze nespecifické příznaky nemoci, jako například u chřipky. Z tohoto důvodu je vždy důležité zjistit, zda si pacient vzpomíná, že byl napaden klíštětem (ovšem mnoho postižených o přisátí klíštěte vůbec neví). Vyšetřením krve (průkazem protilátek proti boreliím) lze zjistit boreliózu nejdříve asi za 2 týdny po přisátí klíštěte. Stejným vyšetřením krve může lékař také zjistit, zda byl člověk již někdy předtím infikován boreliemi.
Klíšťata by se měla vždy co nejdříve odstranit. S přibývajícím časem od doby přisátí roste pravděpodobnost přenosu infekce. Původci lymské boreliózy jsou totiž v trávicím ústrojí klíštěte a vnikají do krevního oběhu člověka nejdříve po dvaceti hodinách od přisátí. Klíště by mělo být uchopeno pinzetou nebo nehty co nejblíže ke kůži a pomalu, opatrným otáčivým pohybem vytočeno. Nezáleží na tom, jestli vytáčíme klíště doleva nebo doprava. Důležité je netlačit na klíště. Tím by se ještě pevněji drželo v kůži a hlavička by se odtrhla od těla klíštěte. Hlavička pak zůstane v místě bodnutí a musí být odstraněna lékařem. Každopádně bychom se měli vyhnout mačkání nebo drcení těla klíštěte.
Klíště by se také v žádném případě nemělo potírat olejem, lepidlem nebo lakem na nehty, v naději, že by se mohlo zase samo od sebe pustit. Chemické látky v těchto přípravcích by mohly u klíštěte vyvolat podráždění a zvracení. Tím by se mohli dostat do lidského těla původci nemoci, kteří se nacházejí v zažívacím ústrojí klíštěte. Lékař by měl neprodleně místo přisátí klíštěte desinfikovat a vysvětlit další postup léčení.
Abychom co nejvíce snížili riziko přisátí klíštěte, je třeba se důkladně oblékat před vstupem do lesa. Oblečení by mělo být uzavřené a pokrývat i hlavu a šíji. Případně můžeme použít i nějaký přípravek proti hmyzu (repelent).
Přesto ale ani těmito opatřeními nemůžeme úplně předejít přisátí klíštěte. Je proto důležité se důkladně prohlédnout po každé návštěvě v přírodě, zvláště krk, vlasy, uši a nohy.
Jak se mohu chránit před klíšťaty, resp. jejich kousnutím?
Měli bychom chodit do lesa v uzavřeném oblečení a případně bychom se měli chránit přípravky proti hmyzu. Důležité: Důkladně se prohlédněte po každé návštěvě v přírodě, zvláště krk, vlasy, uši a nohy. Také domácí zvířata, která se volně pohybují, by měla být pravidelně prohlížena.
Kde jsem ohrožen?
Člověk se může nakazit boreliózou kdekoli na světě. Borelióza se vyskytuje ve střední, východní a severní Evropě, dále pak v Severní Americe a Austrálii. 10-15% všech evropských klíšťat je přenašečem původce Borrelia burgdorferi, v některých oblastech to může být až 50%. Bohužel ještě neexistuje mapa, na které by byly vyznačeny oblasti se zvýšeným rizikem.
Co mám dělat, když mě kousne klíště?
V každém případě musí být klíště co nejdříve odstraněno z kůže. Nejlépe pomocí pinzety nebo nehtů se klíště pomalu a opatrně vykroutí. Nikdy klíště nemačkáme. Klíště by se také v žádném případě nemělo potírat olejem, lepidlem nebo lakem na nehty. Lékař by měl neprodleně vyšetřit místo přisátí a vysvětlit další postup léčení.
Která onemocnění jsou přenášena klíšťaty?
Klíště může přenášet různé původce nemocí. V době, kdy klíště saje krev, je možné, že infikuje svou oběť. Nejčastější klíštětem přenášená choroba v Evropě je lymská borelióza, způsobená bakterií Borrelia burgdorferi.
Podstaně méně časté, avšak komplikovanější onemocnění, které je přenášeno klíštětem, je u nás klíšťová (jarně-letní) meningoencefalitida. Jejím původcem je virus. Antibiotika proto nepomáhají, zato je k dispozici účinná očkovací látka.
Jak se onemocnění projevuje?
První jistý příznak infikování boreliózou je kruhovité zarudnutí pokožky okolo místa přisátí klíštěte nebo i na jiném místě těla. Vyskytuje se ale jen asi u 30% případů.. Vyskytují se také potíže podobné chřipce, jako například zvýšená teplota, bolesti hlavy a ve svalech končetin atd. Dalšími příznaky je zvětšení lymfatických uzlin, zvýšené pocení a poruchy soustředění. Měsíce až roky po napadení klíštětem se mohou vyskytnout záněty mozku a ochrnutí nervů.
Mohu se dát očkovat proti lymské borelióze?
Toto onemocnění je léčitelné antibiotiky. Pokud byl člověk již jednou infikován, je možné, že opět onemocní lymskou boreliózou, nikdy tedy není zcela imunní. V Evropě prozatím neexistuje žádná očkovací látka proti borelióze.