Lymphogranuloma venereum

      Lymphogranuloma venereum (dále jen LGV) je pohlavně přenosná nákaza vyvolaná bakterií Chlamydia trachomatis. Onemocnění začíná u mužů vředem na genitálu, následují zánět spádových mízních cév a uzlin a další závažné komplikace. U žen se nákaza projeví ložiskem na děložním hrdle.

Kapitoly

Výskyt/přenos

      Infekce se vyskytuje v tropických a subtropických oblastech, avšak s importovaným onemocněním se lze setkat kdekoli. Nemoc se vyskytuje většinou u mužů, ale i u žen.

      Chlamydie jsou malé bakterie, které, podobně jako viry, parazitují uvnitř lidské hostitelské buňky. Na základě imunologických vlastností je rozlišováno několik druhů (tzv. imunotypů) původce Chlamydia trachomatis. Jednotlivé druhy  vyvolávají odlišná onemocnění člověka (např. postižení oka - trachom, zánět spojivek, zánět duhovky).

      Nákaza se přenáší pohlavním stykem. Pacientky, které měly potrat pro chlamydiovou infekci, mají později zánět vejcovodů a bývají neplodné. Při předčasném porodu nemá infekce chlamydií zřejmě žádnou významnou úlohu.

Příznaky/průběh onemocnění

      Po inkubační době (tj. době od okamžiku nákazy do objevení příznaků nemoci) od 3 do 12 dní se u mužů vytvoří na genitálu malý puchýřek, který rychle zvředovatí, ale stejně rychle se zahojí, takže může zůstat nepovšimnut. Dalším příznakem potom bývá obvykle jednostranné citlivé zvětšení tříselných mízních uzlin, které progreduje a tvoří velkou bolestivou masu, která lpí k hlubokým tkáním při její spodině a zanítí kůži na povrchu. Vytvoří se mnohočetné dutiny s hnisavým nebo zakrvavělým obsahem. Někdy dojde k vyléčení s vytvořením  jizvy, ale dutiny mohou přetrvávat nebo se objevují znovu. 

      Pacient si stěžuje na horečku, malátnost, bolesti hlavy, bolesti kloubů, nechutenství a nucení na zvracení.

      Bolesti v zádech jsou běžné u žen, u kterých je počáteční ložisko onemocnění na děložním hrdle nebo v horní části pochvy, s následným zvětšením a hnisáním mízních uzlin kolem konečníku a v pánvi. Postižení stěny konečníku u žen nebo homosexuálních mužů může mít za následek vředový zánět konečníku projevující se hnisavým nebo zakrvavělým výtokem z konečníku.

      Vleklá (chronická) nákaza ucpe mízní cévy, což vede k otoku, vředům a tvorbě píštělí. Může se  objevit ohromný otok genitálu (tzv. elefantiáza), u žen a homosexuálních mužů bývají zúžení konečníku.

Vyšetření

      Diagnózu stanovíme na základě příznaků nemoci, a potvrdíme vyšetřením prokazujícím protilátky v krevním séru. Izolace původce na buněčných kulturách je dostupná jen v malém počtu laboratoří.

Léčba

      Nejvhodnějším lékem, který napomáhá rychlému hojení časných ložisek nemoci, je doxycyklin, erytromycin nebo tetracyklin, vždy po dobu 3 týdnů. Pokud je ložisko v třísle pokročilé (tj. obsahuje tekutý obsah), měl by být obsah vysát jehlou (tzv. aspirace). Radikální chirurgické rozříznutí ložiska (tzv. incize) si vyžádají ložiska obsahující hnis (abscesy).

      Měli by být vyšetřeni všichni sexuální partneři. Pacient se sleduje po dobu 6 měsíců od zjevně úspěšné léčby.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události