Lupy jsou považovány za nejvíce rozšířenou potíž s vlasy. Lupy jsou otrubovitě nebo plátkovitě tvarované zrohovatělé buňky kůže, které se velmi snadno uvolňují. Ve většině případů jsou pouze vadou na kráse. Mohou se však za nimi skrývat také jiné poruchy, které musejí být odborně léčeny (např. lupénka).
U „obvyklých“ lupů se jedná o zvlášť mírnou formu seboroické dermatitidy. Seboroe (v latině sebum = maz, lůj; v řečtině rhoe = téci) je funkční porucha tvorby kožních tuků. Proto se s tímto onemocněním setkáváme na místech s obzvláště vysokým počtem mazových žláz, jako např. v obličeji nebo na vlasaté části hlavy. Více než 10% mužů a žen trpí tímto onemocněním, které je většinou geneticky podmíněné. Důležité: seboroický zánět kůže (dermatitida) nezpůsobuje ztrátu vlasů.
Čím více zrohovatělých buněk se nahromadí, tím větší je pravděpodobnost, že se spolu spojí ve shluky - lupy. Pokožka hlavy se tak stává celkově citlivější, houby a bakterie nacházejí ideální živnou půdu a vyvolávají svědění a záněty. Porucha rovnováhy lipidů může vést ke dvěma rozdílným typům lupů:
Hlavní příznaky seboroického zánětu kůže jsou:
Kromě rušivých viditelných příznaků způsobuje silné padání lupů často také psychické obtíže. U postiženého nezřídka vyvolává pocit studu a nejistotu - tehdy přestávají být lupy „čistě kosmetickým problémem“.
Cílem léčby je odstranit příčiny tvorby lupů, utišit případné svědění a uvést porušené prostředí hlavové pokožky do rovnováhy. K tomu účelu existuje na trhu veliké množství rozličných přípravků. V lékárnách jsou k dostání kupříkladu speciální šampóny či roztoky proti lupům, které obsahují látky hubící houby (ketokonazol, naftifin nebo klotrimazol). Další látky jako aloe vera hlavovou pokožku regenerují. Tyto produkty se zpočátku používají dvakrát až třikrát za týden, později jednou týdně. Teprve když lupy úplně zmizí, je možné učinit přestávku. Objeví-li se lupy znovu, měl/a byste opět zahájit léčbu.
U zcela lehké formy lupů lze vyzkoušet také jogurtový zábal a následné mytí hlavy výtažkem z tymiánu nebo šalvěje smíchaným s 2 cl octa. Aby nebyla napadená pokožka hlavy zatěžována ještě více, je lépe používat spreje, vlasové gely, horké fény a jiné prostředky na úpravu účesu šetrně a ne moc často. Strava bohatá na bílkoviny, s množstvím ovoce, zeleniny a celozrnných produktů, stabilizuje zásobu živin a minerálů. V jednotlivých případech musejí být některé potraviny z jídelníčku vyřazeny, neboť stav pokožky celkově zhoršují (cukr, alkohol, tučná jídla).
Při silnějších projevech seboroického ekzému se používají látky obsahující dehet, síru nebo salicylovou kyselinu, nabízené ve formě šampónů nebo roztoků. Kortikoidové přípravky jsou velmi účinné, ale měly by se používat jenom u rozsáhlých a neústupných zánětů, a to pouze krátkodobě.
Mohou být příčinou lupů vlasové spreje a gely?
Ano: když je pokožka citlivá a náchylná k tvorbě lupů, mohou tyto přípravky lupy zapříčinit.
Mohou se přesto vlasy mýt denně?
Ano. Měly by se ovšem používat vhodné šetrné šampóny, které nevysušují pokožku hlavy, a vlasy - pokud to není bezpodmínečně nutné - by se neměly fénovat příliš horkým vzduchem.