Lupy

      Lupy jsou považovány za nejvíce rozšířenou potíž s vlasy. Lupy jsou otrubovitě nebo plátkovitě tvarované zrohovatělé buňky kůže, které se velmi snadno uvolňují. Ve většině případů jsou pouze vadou na kráse. Mohou se však za nimi skrývat také jiné poruchy, které musejí být odborně léčeny (např. lupénka).
      U „obvyklých“ lupů se jedná o zvlášť mírnou formu seboroické dermatitidy. Seboroe (v latině sebum = maz, lůj; v řečtině rhoe = téci) je funkční porucha tvorby kožních tuků. Proto se s tímto onemocněním setkáváme na místech s obzvláště vysokým počtem mazových žláz, jako např. v obličeji nebo na vlasaté části hlavy. Více než 10% mužů a žen trpí tímto onemocněním, které je většinou geneticky podmíněné. Důležité: seboroický zánět kůže (dermatitida) nezpůsobuje ztrátu vlasů.

Kapitoly

Příčiny/rizikové faktory

      Rozličné poruchy celého organismu vedou k tvorbě lupů. Vedle genetických příčin se může jednat také o následky psychického stresu a nedostatku živin. V mnoha případech bývá pokožka hlavy vyluhována a vysušována užíváním nevhodných kosmetických přípravků. Tak může být zničena přirozená ochrana pokožky proti bakteriím a plísním. Pokožka podléhá procesu neustálého obnovování. Její nejvrchnější vrstva (epidermis) se obnovuje v průměru každých 28 dní. Během této doby nově vytvořené kožní buňky zrohovatí a odpadnou. Jednotlivé buňky jsou  tak malé, že nejsou ani pouhým okem vidět. U „symptomu lupů“ je oddělování buněk ve vlasaté části hlavové pokožky přibližně dvojnásobně vyšší. Rohovatění buněk je neúplné, buňky jsou předčasně odlupovány  ve shlucích v podobě šupin.
      Teprve v posledních letech byla zjištěna spojitost mezi seboroickou dermatitidou a běžnou kvasinkou Pitysporum ovale, které se obzvláště dobře daří v takových oblastech pokožky, v nichž je produkován maz. Kvasinky rozkládají tuky v mazu: tak vznikají volné mastné kyseliny, které dráždí pokožku. Vyvolávané svědění a následné škrábání podněcují další osídlení pokožky škodlivými mikroby. To opět zesiluje rozkládání mazu atd. Vedle zvýšené produkce hraje důležitou roli rovněž složení mazu. Vyšší podíl některých mastných kyselin je zodpovědný za to, že se mění hodnota pH povrchu kůže a poškozuje se její ochranná funkce. Kvasinka je rovněž zodpovědná za to, že se obnovovací cyklus kožních buněk patologicky zrychluje, dochází k urychlené výměně a k nedostatečnému rohovatění buněk a k tvorbě viditelných lupů.

Průběh/následky

      Čím více zrohovatělých buněk se nahromadí, tím větší je pravděpodobnost, že se spolu spojí ve shluky - lupy. Pokožka hlavy se tak stává celkově citlivější, houby a bakterie nacházejí ideální živnou půdu a vyvolávají svědění a záněty. Porucha rovnováhy lipidů může vést ke dvěma rozdílným typům lupů:

  1. suché lupy, Seborrhoea sicca: malé bezbarvé šupinky rozdělené po celých vlasech, padají při každém pohybu hlavy
  2. mastné lupy, Seborrhoea oleosa: poměrně velké žluté šupiny, které zanechávají olejovitý film, když se rozetřou mezi prsty

Hlavní příznaky seboroického zánětu kůže jsou:

  • červené zbarvení kůže (erytém)
  • svědění (pruritus)
  • olupování buněk pokožky v místech se zvýšeným počtem mazových žláz, především na hlavě. Tato místa jsou různě výrazná, vypadají jako žlutý mastný maz,a někdy mohou mokvat. Vedle vlasové pokožky mohou být těmito místy také obličej, krk, šíje, hruď a záda.

      Kromě rušivých viditelných příznaků způsobuje silné padání lupů často také psychické obtíže. U postiženého nezřídka vyvolává pocit studu a nejistotu -  tehdy přestávají být lupy „čistě kosmetickým problémem“. 

Léčba

      Cílem léčby je odstranit příčiny tvorby lupů, utišit případné svědění a uvést porušené prostředí hlavové pokožky do rovnováhy. K tomu účelu existuje na trhu veliké množství rozličných přípravků. V lékárnách jsou k dostání kupříkladu speciální šampóny či roztoky proti lupům, které obsahují látky hubící houby (ketokonazol, naftifin nebo klotrimazol). Další látky jako aloe vera hlavovou pokožku regenerují. Tyto produkty se zpočátku používají dvakrát až třikrát za týden, později  jednou týdně. Teprve když lupy úplně zmizí, je možné učinit přestávku. Objeví-li se lupy znovu, měl/a byste opět zahájit léčbu.
      U zcela lehké formy lupů lze vyzkoušet také jogurtový zábal a následné mytí hlavy výtažkem z tymiánu nebo šalvěje smíchaným s 2 cl octa. Aby nebyla napadená pokožka hlavy zatěžována ještě více, je lépe používat spreje, vlasové gely, horké fény a jiné prostředky na úpravu účesu šetrně a ne moc často. Strava bohatá na bílkoviny, s množstvím ovoce, zeleniny a celozrnných produktů, stabilizuje zásobu živin a minerálů. V jednotlivých případech musejí být některé potraviny z jídelníčku vyřazeny, neboť stav pokožky celkově zhoršují (cukr, alkohol, tučná jídla).
      Při silnějších projevech seboroického ekzému se používají látky obsahující dehet, síru nebo salicylovou kyselinu, nabízené ve formě šampónů nebo roztoků. Kortikoidové přípravky jsou velmi účinné, ale měly by se používat jenom u rozsáhlých a neústupných zánětů, a to pouze krátkodobě.

Prevence

      Vyvážená lehká strava, mnoho tekutin a šetrná péče o vlasy působí na tvorbu lupů tišivě.

Časté dotazy

      Mohou být příčinou lupů vlasové spreje a gely?
      Ano: když je pokožka citlivá a náchylná k tvorbě lupů, mohou tyto přípravky lupy zapříčinit.

      Mohou se přesto vlasy mýt denně?
      Ano. Měly by se ovšem používat vhodné šetrné šampóny, které nevysušují pokožku hlavy, a vlasy - pokud to není bezpodmínečně nutné - by se neměly fénovat příliš horkým vzduchem.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

0
1Žaneta23. 1. 2013 8:58:24
Dobrý den, mám sušší vlasy, ale přesto se mi lupy shromažďují na určítých místech ve velkém množstí a jsem nalepeny na pokožce, mám zlozvyk si je vylupovat, bojím se, zda mi z toho nezačnou vypadávat vlasy? je to možne? Nevím zda mám lupy suché, či mastné, kožní mi vůbec neporadila :-( prosím o radu.
Na tento komentář reaguje MUDr. Martin Wald, Ph.D. [2],
Tento komentář reaguje na Žaneta [1]
0
2MUDr. Martin Wald, Ph.D. 6. 2. 2013 12:18:55
Vážená slečno/paní Žaneto,
Pokud se lupy vytváří v takovém množství, které popisujete, je třeba konzultovat problém s kožním lékařem. Pokud Vám jeden nepomohl, je třeba vyhledat jiného. Je třeba hledat i specialistu na internetu. V některých případech pomáhají speciální šampóny (Nizoral)

S pozdravem
Za redakci www.anamneza.cz
MUDr. Martin Wald, Ph.D.

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události