Kuří oko

clavus, klavus

Kuří oko (neboli clavus) je bolestivá hyperkeratóza (tak se označuje nadměrné ztluštění a rohovatění kůže) tvaru kužele, která se vyskytuje zásadně nad klouby prstů nohy a mezi prsty nohou.

Kapitoly

Příčiny/rizikové faktory

Kuří oka jsou vyvolávána tlakem nebo třením, obvykle nad bezprostředně pod kůží vystupujícími kostmi a zejména nad klouby. Kuří oka se objevují výhradně na nohou. Tvrdá kuří oka se objevují nad prominujícími kostními výrůstky, především na prstech nohou, měkká kuří oka pak nacházíme mezi prsty. Nejčastější vyvolávající příčinou vzniku kuřích ok bývá používání špatně padnoucích bot, které pak dlouhodobě tlačí na kůži prstů proti přiléhajícím kostem. Kuří oka nejčastěji postihují plochy pat, malíčků a palců nohou. Pod každým kuřím okem je těsně pod kůží vystupující kostní výčnělek takže, jestliže jsou prsty nohy v úzké botě k sobě navzájem zmáčknuty, kosti o sebe dřou. Tak vyvolávají tlak a podráždění a vrstvy zrohovatělé kůže nad stlačeným místem narůstají. Kuří oka postihují častěji ženy, protože ty rády nosí sice módní, ale často nevhodné a nepohodlné boty. Kuřími oky také hodně trpí lidé s hodně vyklenutou nožní klenbou, protože jejich prsty na nohou jsou při chůzi taženy zpět. Špičky prstů se proto v botě mírně posouvají dopředu a dozadu a na nich a také na hřbetech prstů nohou se tvoří kuří oka.

Chorobopis

Kuří oko se klinicky může projevovat bolestivým došlapem na chodidlo při chůzi, ale také nemusí způsobovat žádné větší obtíže. Při vyšetření postižené nohy nacházíme na kůži hmatnou, žluto-šedivě zabarvenou zatvrdlinu, která je zpravidla velikosti hrášku nebo o málo větší a která se vyskytuje zásadně pouze na kůži nad klouby prstů nohy nebo mezi prsty nohy. Bolest vyvolává čep pod povrchem kůže, který je vytvořený se ztvrdlé nahromaděné kůže a který tlačí na kost. Kuří oka mohou být bolestivá spontánně v klidu a nebo jsou bolestivá až tehdy, když na ně zapůsobí tlak. Neustálé tření mezi jednotlivými prsty způsobuje, pokud jsou v těchto místech vytvořena měkká kuří oka, že kůže nad kuřími oky odumírá nebo se zanítí, což při chůzi vyvolává silné bolesti.

Rozpoznání/vyšetření

Diagnóza postižení pacienta kuřím okem je snadná na základě typických obtíží a charakteristického nálezu při pečlivém fyzikálním vyšetření nohou nemocného. Tvrdé kuří oko neboli heloma durum najdeme v naprosté většině případů nad kloubem prstu nohy. Má charakteristický vzhled. Jedná se o tuhou, kuželovitou, ztluštělou část rohovité vrstvy pokožky s tvrdým, hnědošedým středem obklopeným zanícenou kůží. Měkké kuří oko neboli heloma molle se nachází na kůži mezi prsty nohou. Je měkké, protože pot mezi prsty změkčuje jinak tvrdou tkáň kuřího oka. Pro kuří oko je typické, že po lehkém poškrábání se začne lehce drolit, zbělá a na pohmat zdrsní. Kuří oko je však třeba odlišit od mozolu a bradavice. Jako mozol se označuje povrchní ohraničená oblast hyperkeratózy ( tak se označuje nadměrné ztluštění a rohovatění kůže ) v místě opakovaného zraňování kůže. Mozoly se obvykle najdou na rukou a nohou, ale mohou se vyskytnout kdekoliv na těle, zejména u lidí při práci vystavených opakovanému zraňování určité části těla (například dolní čelisti a klíční kosti u profesionálních houslistů). Mozol je třeba odlišit od bradavice plosky nohy tím, že odstraníme zrohovatělou kůži. Pod bradavicí najdeme ostře ohraničenou, někdy změklou macerovanou kůži anebo centrální černé tečkování, vyvolané trombotizovanými krevními kapilárami (tedy krevními sraženinami ucpanými drobnými cévami). A po sloupnutí této vrstvy vznikají tečkovitá krvácení. U mozolu najdeme pouze nakupení keratinu (jako keratin se označuje nerozpustná bílkovina tvořící podpůrnou nebo ochrannou tkáň rohovitých útvarů, tedy pokožky, vlasů, nehtů a podobně), kožní struktura je normálně zachovaná. Po sloupnutí kuřího oka najdeme ostře ohraničené průsvitné jádro, které přerušuje normální linii kožních papil.

Léčba

Profylaxe je důležitá. Nežádoucí působení tlaku na postižené místo na noze se v některých případech nedá zcela eliminovat, ale tlak je nutno alespoň zmírnit a podle možnosti změnit jeho rozložení. Při postižení kuřími oky na nohou jsou důležité měkké, dobře padnoucí boty, a rozdělit tlak napomohou nejrůznější gelové kroužky nebo náplasti přiměřených tvarů a velikostí, ochranné obvazy z měkkých materiálů, například z pěnové gumy, klínové vložky anebo ploténky přikládané na hlavičky metatarzálních kostí (tj. na kosti zánártní). Jestliže jedinec postižený kuřími oky změní nevhodné boty a zbaví tak kuří oka vystavení trvalého tlaku, potom kuří oka sama časem vymizí. Jinak je potřeba kuří oka odstraňovat.

Hyperkeratotická tkáň (tj. nadměrně ztluštělá a zrohovatělá kůže) se může odstranit tzv. keratolytiky (například 17 procentní salicylovou kyselinou v koloidu anebo 40 procentní salicylovou náplastí – při čemž je nutno dát pozor, abychom keratolytikum nepřiložili také na normální kůži). Hyperkeratotickou tkáň kuřího oka také můžeme odstranit mechanicky pilníčkem na nehty. Nejpraktičtější k odstraňování nadměrně ztluštělé a zrohovatělé kůže je ale pemza (pemza je vyvřelá hornina, jedná se vlastně o druh lávy tzv. „lávový popel“, který je vychrlen ze sopky do ovzduší, tuhne a následně padá k zemi, a jako taková je velmi lehká), kterou pacient použije při koupeli v teplé vodě. Pacienti se sklonem ke tvoření kuřích ok často potřebují pravidelnou péči o nohy – tedy pedikúru a pacienti s poruchami periferního krevního oběhu, obzvláště jestliže trpí současně onemocněním cukrovkou, vyžadují velice speciální a pečlivou péči o kůži na nohou.

Jako prevence vzniku kuřích ok je vhodné změkčovat pokožku nohou například vhodnými hydratačními krémy. Existují i další možnosti, jimiž je možné kuří oka odstraňovat (jako například chirurgické seříznutí kuřího oka lékařem, odstranění laserem, ošetření pedikérem nebo použití nejrůznějších receptů lidové medicíny jako jsou například kyselina mravenčí, jasmínový květ, česnek + citrónová šťáva, směs olivového oleje a cukru, cibule + ocet a podobně).

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události