Krátká uzdička penisu

frenulum breve

Krátká uzdička (tzv. frenulum breve) penisu zabraňuje normálně volnému pohybu předkožky, tj. přetažení předkožky přes žalud (tj. přes koncovou část penisu). Uzdička penisu (tzv. frenulum) je kožní řasa (tj. část kůže) na penisu. Jedná se o vazivovou tkáň, která je pod předkožkou, upíná se na penis pod žaludem, a která spojuje předkožku se žaludem. Uzdička penisu za normálních okolností usnadňuje přetažení předkožky přes žalud. U postižených mužů se nejedná o nebezpečnou poruchu, může však velmi znepříjemňovat běžný život

Kapitoly

Příčiny/rizikové faktory

Krátká uzdička penisu se vyskytuje u mužů poměrně často a může výrazně zhoršovat u postiženého jedince kvalitu života, a to zejména v sexuální oblasti. Příčina existence krátké uzdičky penisu může být buďto vrozená, anebo je získaná v důsledku jizvení po opakovaných drobných natržení.

Chorobopis

Krátká uzdička penisu zabraňuje normálnímu volnému pohybu předkožky. Při každém pokusu o přetažení předkožky přes žalud může dojít k natržení krátké uzdičky. Ačkoliv se jedná pouze o malý úraz, je bolestivý a krvácivý, a to vlivem existence četných nervových zakončení v této oblasti. Následně je pak toto místo náchylnější k dalším zraněním.

Po natržení uzdičky může dojít i k silnějšímu krvácení, které si vynutí ošetření u lékaře. Krátká uzdička působí svému nositeli problémy zejména při pohlavním styku, protože krátká uzdička ohýbá žalud směrem dolů, což je při souloži bolestivé, anebo uzdička nedovoluje přetažení předkožky (odhalení žaludu). Poměrně častou komplikací je při pohlavním aktu traumatické poškození krátké uzdičky, která se může snadno natrhnout. Natrhnutí je spojeno s prudkou bolestí a někdy i krvácením, probíhající sexuální styk se tak náhle stane velmi bolestivý a nepříjemný. Zkrácená uzdička bývá velice často spojena se zúžením předkožky (tzv. fimózou).

Fimóza je stav, kdy je předkožka natolik zúžená, že ji nelze přetáhnout přes žalud. Rozlišujeme jednoduchou a relativní fimózu. Za relativní fimózu označujeme stav, kdy předkožku v erekci nelze volně stáhnout z žaludu. O parafimóze se hovoří, když předkožku sice lze přetáhnout přes žalud, ale je natolik úzká, že ho zaškrtí, což zamezí jeho zásobování krví. Tento stav je nutné okamžitě odstranit, jinak může dojít k velmi vážným zdravotním problémům vedoucím až k odumření tkání.

Rozpoznání / vyšetření

K rozpoznání správné diagnózy postižení pacienta krátkou uzdičkou penisu naprosto dostačuje rozhovor a pečlivé vyšetření nemocného lékařem, nejlépe specialistou urologem, který zpravidla příčinu obtíží pacienta (mimochodem naprosto charakteristických pro tuto diagnózu) odhalí pouhým pohledem.

Léčba

Léčení krátké uzdičky penisu je možno provádět konzervativně s pomocí mastí nebo operačně. Celistvost a pevnost krátké uzdičky je možné narušit místním natřením speciálními mastmi, které obsahují hormony ze skupiny kortikoidů. Bohužel ne ve všech případech však má tato léčba dobrý výsledný efekt. Problém krátké uzdičky lze ideálně vyřešit malým operativním zákrokem. Tuto chirurgickou léčbu zpravidla provádí specialisté - urologové. Jedná se o relativně malé typy zákroků, které lze provádět pouze v místním umrtvení, není nutné uspání pacienta. Při operaci buď dojde k chirurgickému přetětí krátké uzdičky (operační zákrok trvá kolem 5 minut) nebo se provede její prodloužení metodami plastické chirurgie – tzv. frenuloplastika (tento operační zákrok trvá kolem 30 minut, provádí se v místním umrtvení).

Problém s krátkou uzdičkou je vhodné korigovat před zahájením pohlavního života. V takovém případě, jestliže je současně přítomno zúžení předkožky, provádí se současně i tzv. obřízka. Obřízka je drobný chirurgický zákrok, který má za cíl odstranit kožní řasu, která překrývá špičku penisu (tedy odstranění předkožky). Tento zákrok většinou doprovází odstranění nebo prodloužení uzdičky. Žalud penisu po tomto jednoduchém operačním výkonu je zcela obnažený.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

4
1Jan..18. 2. 2019 11:44:33
Dobrý den,
Je možné že se mi uzdička ve 28 letech zkrátila?
7
2martin1625. 7. 2020 14:55:28
Je možné mít sex i s krátkou uzdickou.? Kdy nelze pretahnout přes zalud.
Je možné ze se sama po nějakém case zkrátila .?
0
3Josef25. 11. 2021 23:15:24
Dobrý den mám dotaz ohledně krátké uzdičky je nějaká možnost krému či masti nebo nějaké triky protahování ???
1
4Miko18. 12. 2021 23:08:32
Zdravím kluci, mne jednou na tento problém pomohla mořská voda neboli slaná voda, po častejším koupaní, sešlo to pak samo. Spočátku problémy s parafimózou, ale ti časem odešli.
0
5Vladimir10. 6. 2022 12:37:23
Predkozka

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události