Kapavka

Gonorrhoea

      Až do zavedení antibiotické léčby byla kapavka - zejména v dobách špatných sociálních a hygienickch podmínek - jednou z nejčastěji se vyskytujících nemocí a vzhledem ke komplikacích, které způsobuje (např. neplodnost), byla velice obávaná. Kapavka je akutní infekční pohlavní onemocnění. Infekce napadá především sliznice pohlavních orgánů, konečníku, hltanu nebo očí. Kapavka je i dnes jednou z nejčastějších povinně hlášených chorob. Podle WHO se na celém světě každým rokem objeví odhadem 60 miliónů nových onemocnění. V České republice byla v druhé polovině 20. století téměř vymýcena, ale v posledních letech se její výskyt opět nebezpečně zvyšuje, zejména v důsledku nekontrolované prostituce a sexuálního turismu. 

Kapitoly

Příčiny/rizikové faktory

      Původcem je bakterie Neisseria gonorrhoeae. Doba mezi nakažením a propuknutím nemoci (inkubační doba)  je zpravidla 2 až 5 dní, příznaky se však mohou objevit také teprve po dvou týdnech. Ve vzorku např. výtoku z penisu nebo vaginy je po obarvení pod mikroskopem možné spatřit červeně zbarvené gonokoky. Bakterie se vyskytují vždy ve dvojicích (diplokoky) a mají proto typický žemlovitý tvar. Jediným hostitelem bakterie je člověk. Vně lidského těla je bakterie schopná přežít pouze velmi krátce. Z tohoto důvodu dochází k  přenosu téměř výlučně kontaktem sliznic, a to při orálním, análním a vaginálním pohlavním styku. Podle typu sexuální praktiky bývá napadena močová trubice, pochva, děložní čípek, sliznice úst a hltanu (gonokoková faryngitida) a konečník. Při porodu se může novorozenec nakazit od matky: typickým projevem je zánět oční spojivky. 

Průběh

      U mužů se kromě nucení na močení a pálení při močení (\"močení skleněných střepů\") objevuje hnisavý výtok z močové trubice. Ženy mívají  zánět pochvy a výtok: u ženských pacientů ovšem onemocnění často alespoň zpočátku probíhá nepozorovaně.

Následky

      Obávanými jsou komplikace způsobené pozdním zahájením účinné léčby. U mužů dochází k zánětům prostaty, chámovodů a varlat, případně ke zjizvení a zúžení močové trubice. 90% infikovaných mužů nakazí při následujícím pohlavním styku svou partnerku (příp. partnera). Pravděpodobnost, že nemocná žena nakazí mužského partnera, se pohybuje okolo 20%. U poloviny  všech infikovaných žen se nevyvinou žádné akutní příznaky, ale později může infekce vyvolat záněty močového měchýře, které mohou vyústit až ve vážné onemocnění a selhání ledvin. U žen se infekce často šíří do dělohy a do vaječníků. Může dojít k chronickým zánětům vaječníků, které bývají později příčinou neplodnosti (infertility). Pozdními a vzdálenými komplikacemi bývají záněty kloubů (za charakreristický se považuje jednostranný zánět kolenního kloubu) a kůže, občas se vyskytne i zánět osrdečníku (gonokoková perikarditida), srdeční nitroblány (endokarditida) nebo mozkových blan (meningitida).

Diagnóza

      Přítomnost Neisseria gonorrhoeae se dá dokázat pomocí mikroskopu. Lékař provede výtěr močové trubice nebo děložního krčku. Mikroskopický nález bývá pozitivní u 40 a 70% infikovaných. Proto může být kapavka definitivně potvrzena pouze vypěstováním bakterií z výtěru na zvláštních živných půdách v mikrobiologické laboratoři. Toto vyšetření je velmi důležité zejména u žen, které nevykazují žádné příznaky.

Léčba

      Prostředkem volby je penicilin. Mnoho kmenů gonokoků je ovšem již vůči penicilinu rezistentní, takže je třeba sáhnout k jiným antibiotikům - makrolidům, cefalosporinům anebo chinolonům (ceftriaxonu, ciprofloxacinu aj., vždy spolu s podáváním doxyciklinu).

Prevence

      Nejjednodušší a nejúčinnější způsob: Naučte se zdrženlivosti a střídmosti! Jelikož to není vždy snadné, uvádíme také informace, jak se máte chránit a jak udržovat riziko infekce na nejnižší možné míře. Nenechávejte nic náhodě. Zeptejte se svého nového partnera, zda není  nakažen nějakou pohlavní chorobou, nebo zda byl nakažen v minulosti. Nedělejte se svým vlastním onemocněním žádné tajnosti, zneužil/a byste tak důvěry svého partnera a vystavil/a jej tak zbytečnému nebezpečí. Naučte se rozpoznat případné znaky choroby, např. kožní vyrážku a výtoky. Proto také pečlivěji pozorujte svého partnera. Vyhněte se sexu s takovým partnerem, u něhož máte podezření na  nějakou pohlavní chorobu. Vyžadujte lékařské vyšetření, příp. léčbu. Používejte kondom a používejte jej správně! Kondom by měl být nasazen od prvního kontaktu až do konce sexuálního spojení. Rovněž diafragma (pesar) může snížit riziko infekce. Spermicidní (spermie hubící) krémy by měly zahubit také původce pohlavních chorob. Při častém používání těchto krémů může ovšem dojít k zánětu pochvy. Správné použití kondomu může zachránit život Váš i někoho dalšího!

Časté dotazy

      Jaká je nejdelší doba následující po nakažení, během níž může být člověk zcela bez příznaků pohlavní nemoci?
      To závisí na druhu onemocnění. Doba od nakažení k propuknutí prvních příznaků (inkubační doba) může podle druhu infekce trvat dny až měsíce, u HIV dokonce léta.

      Jak se kapavka přenáší?
      Kapavka je bakteriální onemocnění, které se přenáší orálním, análním a vaginálním sexem s infikovaným partnerem. K nákaze může dojít dokonce i tehdy, když jazyk nebo penis není zcela zasunut do úst, pochvy nebo řitního otvoru, ba dokonce i tehdy, když nedojde k samotné výměně krve, spermatu či poševního sekretu. Ke snížení rizika infekce se doporučují prezervativy. Jejich účinnost je velmi vysoká, pokud jsou použity od začátku až do konce každého styku.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události