Hiátová kýla

hiátová hernie

Hiátová kýla znamená vysunutí žaludku z jeho normální polohy v břišní dutině nad bránici. (Pozn. Jícnový hiatus je otvor v bránici, kterým za normálních okolností prochází jícen z prostoru mezihrudí do břišní dutiny).

Původ hiátové kýly většinou není znám, může vzniknout jako vrozená abnormalita nebo druhotně po úrazu. Při skluzné (axiální) hiátové kýle se přechod mezi jícnem a žaludkem (tzv. kardie, kardioezofageální spojení) a část žaludku nachází nad bránicí. Při tzv. paraezofageální hiátové kýle je spojení mezi jícnem a žaludkem na svém normálním anatomickém místě pod bránicí, ale část žaludku je nad bránicí a přiléhá k jícnu.

Kapitoly

Příznaky, průběh onemocnění

Skluzná hiátová kýla je časté onemocnění a dá se prokázat rentgenovým vyšetřením u více než 40 % populace. Většina pacientů je však bez příznaků. Někteří nemocní se skluznou hiátovou kýlou mají tzv. refluxní chorobu jícnu (navracení obsahu žaludku do jícnu, způsobené poruchou uzávěrové funkce dolního jícnového svěrače), projevující se pálivou bolestí za hrudní kostí. Hiátová kýla však není jedinou příčinou patologického refluxu; naopak refluxní chorobu lze najít u nemocných, kteří nemají hiátovou kýlu. Příznakem hiátové kýly může být i bolest na hrudi bez jícnového refluxu.

Nekomplikovaná paraezofageální hiátová kýla je obvykle bez příznaků, ale na rozdíl od skluzné kýly se může uskřinout. Uskřinutí kýly znamená „nedobrovolné“ zadržení části žaludku v kýlním vaku v prostoru nad bránicí, provázené obvykle stlačením vyživujících cév žaludku.

Při obou typech hiátové kýly se může objevit skryté nebo masivní krvácení do průsvitu zažívacího traktu.

Vyšetření

Diagnóza hiátové kýly se stanoví rentgenovým vyšetřením: zobrazí se přesunutí části žaludku z břišní dutiny do zadního mezihrudí nad bránici.

Léčba

Skluzná hiátová kýla obvykle nevyžaduje specifickou léčbu, zato je nutné léčit každou průvodní refluxní chorobu jícnu; lehčí formu onemocnění režimovou a medikamentózní léčbou, komplikovanou formu gastroezofageálního refluxu obvykle chirurgicky, nejčastěji tzv. fundoplikací (tj. vytvořením manžety kolem dolní části jícnu pomocí horní části žaludku).

U většiny nemocných s paraezofageální kýlou je vhodné provedení operace (navrácení žaludku do prostoru pod bránicí a jeho fixace v břišní dutině - tzv. gastropexe). Chirurgická léčba paraezofageální kýly je nejlepší prevencí uskřinutí kýly.

Operace hiátové kýly jsou dnes prováděny obvykle laparoskopicky.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

34
1Alena28. 2. 2013 11:21:54
Dobý den,chtěla bych se zeptat,zda mohu podstoupit Tubulizaci když mi byla zjištěna malá hilátová kýla (20mm). Moc děkuji za odpověď A.P.
26
2veterina.jirina@seznam.cz5. 3. 2016 19:57:34
Dobrý den mám tříselnou kýlu a dnes mi byla zjištěná axialní hiatova hernie 8 cm velká dá se to odstranit při jedné narkoze děkuji Vincencová Jiřina
29
3Veronika Majkovičová30. 11. 2016 8:39:00
Dobrý den.Chci se zeptat jen na to že mi 21.11.2016 našli na gastroenterologické ambulanci masivní hiátovou kýlu o velikosti 6-7 cm ale na RTG mi ji nemohli najít.Je to možné?Děkuji.
1
4Vera13. 8. 2020 16:53:25
Mám kylu 38 cm co se bude dít dál čekám na interní vysledky
0
5Michaela Benesova2. 10. 2020 18:22:04
Dobrý den mám dotaz moji maminku už dlouhou dobu pálí na hrudi zjistili ji mykozu a kylu na jícnu dostala léky na 14 dní a že nemusí už na kontrolu ale i přes léky a vše možné ji nic nepomáhá už nevím kudy kam stěžuje si pořád na pálení na hrudi už má za sebou spoustu vyšetření jeste nás čeká psychiatrie

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události