Hepatomegalie

zvětšení jater

Hepatomegalie znamená zvětšení velikosti jater. Klinický nález zvětšených jater vždy zasluhuje největší pozornost, protože hepatomegalie může být jedinou známkou probíhajícího jaterního onemocnění zejména u dětí. Samotné zvětšení jater neříká nic o závažnosti zdravotního stavu pacienta. K hepatomegalii může vést jak i nepříliš vážné tak i velice závažné onemocnění. Zvětšená játra nemusí být bolestivá. Bolest vzniká při akutním zvětšení jater napětím jaterního pouzdra - například při infekční hepatitidě, akutní cholangoitidě, při akutní venostáze.

Kapitoly

Nejčastější příčiny

Hepatomegalii může způsobit buď primární jaterní onemocnění - tedy onemocnění, které hned od počátku postihuje játra. Mezi taková onemocnění patří akutní a chronické jaterní infekce, hepatitidy autoimunního původu, benigní a maligní jaterní tumory, jaterní cirhóza. Zvětšení jater ale také může být způsobeno sekundárním jaterním onemocněním - tedy onemocněním, které zpočátku postihuje jiný tělesný orgán a teprve druhotně dojde k postižení jater. Takovým onemocněním mohou být dědičné metabolické poruchy, parazitární onemocnění, hematologická onemocnění, kardiální dekompenzace, do jater metastazující zhoubné nádory.

Stanovení diagnózy

Zvětšení jater většinou odhalí pečlivé klinické fyzikální vyšetření. U nezvětšených jater pravý jaterní lalok normálně nepřesahuje oblouk žeberní, levý dosahuje 1/3-1/2 vzdálenosti mezi dolním koncem hrudní kosti a pupkem. Jaterní okraj u zdravých jater je ostrý, povrch je hladký, játra mají měkkou konzistenci a nejsou bolestivá. Šíře jater v linii středu pravé klíční kosti je 8-12 cm. Přesně o velikosti a morfologickém stavu jater nás informuje neinvazivní sonografické vyšetření, které je snadno dostupné v ambulantní péči. Ještě přesnější je rentgenové vyšetření počítačovou tomografií s podáním kontrastní látky do žíly pacienta. U tohoto vyšetření již ale musíme počítat s radiační zátěží pacienta. Existují i další vyšetřovací metody - jako je vyšetření magnetickou rezonancí, PET scan, jaterní biopsie. Tato vyšetření volí lékaři v indikovaných případech.

Léčba

Ovlivnění hepatomegalie spočívá v léčbě základního onemocnění, které zvětšení jater způsobilo.
Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

0
1maria sauerova16. 4. 2015 12:37:53
môžem použiť šťavu priamo z rastliny
41
2Eva Kuhánková4. 12. 2015 15:53:10
Dobrý den mám dotaz .
V roce 2010 mi diagnostikována výrazná Steatosa jater a hepatomegalie,Nikdo mi to neřekl až nyní když mám potíže jsem to našla v propouštěcí zprávě ,Nijak na to nejsem léčená je to v pořádku?Nebo by mi měla paní doktorka na to dát nějaký lék?

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události