Hematospermie

Jedná se přítomnost krve ve spermatu

Kapitoly

Příčiny / rizikové faktory

Obvykle se jedná o tzv. hematospermii idiopatickou ( tedy přítomnost krve ve spermatu bez známé příčiny ), ale může být spojena s dlouhodobou sexuální abstinencí ( tedy s dlouhodobým vynecháním sexuálního života ). Dále ale také naopak může souviset nález hematospermie s častým nebo přerušovaným pohlavním stykem a také pochopitelně s chorobami, které způsobují poruchu krevní srážlivosti. Řada lékařů specialistů – urologů připisuje tyto symptomy tzv. seminální vaskulopatii ( tj. onemocnění cév v semenných váčcích ), která vzniká v důsledku neidentifikované infekce nebo vaskulární kongesce ( tj. překrvení ). Krev ve spermatu provází většinou benigní ( tedy nezhoubné ) postižení, ale může být v některých případech spojen i s malignitou ( tedy zhoubným onemocněním ) nebo s nějakou závažnou infekcí.

Chorobopis

Krev ve spermatu je zjišťována u méně než 2 procent urologických nemocných. Přítomnost krve ve spermatu ( tzv. hematospermie ) se může vyskytovat opakovaně, či může být pouze jednorázová.

Rozpoznání / vyšetření

Při výskytu krve ve spermatu je vždy nutné vyšetřit pacienty se zaměřením na zánětlivé onemocnění prostaty nebo strikturu ( tedy zúžení ) uretry (  tj. močové trubice ). 

Léčba

Vzhledem k tomu, že ve většině případů nezjistíme příčinu, je léčba pouze tzv. empirická ( tedy zkusmá „na slepo“ ). Někteří urologové doporučují pěti- až sedmidenní léčebnou  kůru lékem tetracyklinem  v dávce 250 miligramů 4 krát denně, po které by měla následovat šetrná masáž.

Důležité upozornění

Při vyloučení zřejmého urologického onemocnění mají být pacienti uklidněni, že se nejedná o závažné nebo progredující ( tedy postupující ) onemocnění.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události