Genitální kandidóza

      Genitální kandidóza je infekce pohlavního ústrojí , jejímž původcem je kvasinka Candida albicans. Výskyt infekce, zvláště u žen, v poslední době vzrůstá. Není obvyklý přenos pohlavním stykem, zdrojem infekce bývá většinou normální mikrobiální osídlení kůže nebo střev pacienta. Stoupající výskyt je způsoben častým užíváním širokospektrých antibiotik a značným počtem žen užívajících hormonální antikoncepci. Dalšími rizikovými faktory jsou těhotenství, menstruace, cukrovka, příliš přiléhavé spodní prádlo a užívání léků snižujících imunitu (glukokortikoidy, imunosupresiva).

Kapitoly

Příznaky/průběh onemocnění

      U žen se nákaza projevuje podrážděním zevních rodidel a poševním výtokem. Zevní rodidla mohou být zarudlá a oteklá, s oděrkami a prasklinami. Stěny pochvy mohou být pokryty bílým, sýrovitým materiálem, ale mohou mít i normální vzhled. U mužů je nákaza často bez příznaků, nebo si nemocní stěžují na bolestivost žaludu pyje a předkožky, zvláště po pohlavním styku. Někdy pozorují mírný výtok z močové trubice. Žalud pyje a předkožkový vak jsou při vyšetření zarudlé a můžeme zde vidět puchýřky a malé vřídky. K povrchu může lpět bílý, sýrovitý materiál. Při těžkém průběhu může být předkožkový vak a může dojít k zaškrcení předkožky.

Vyšetření

      Rychlé stanovení diagnózy je možné mikroskopickým vyšetřením  nátěrů z pochvy, žaludu pyje nebo předkožkového vaku. Kultivační vyšetření (růst kvasinky na živné půdě) je ještě spolehlivější.

Léčba

      Na prvním místě pátráme po možné vyvolávající příčině (např. léčba jiného onemocnění širokospektrými antibiotiky) a snažíme se ji ovlivnit, aby se předešlo dalšímu rozvoji kandidózy.

      Poševní kandidózu lze léčit místně clotrimazolem, který se podává ve formě poševních tablet. Lze rovněž užít mikonazol vaginální tablety, butaconazol ve formě krému nebo terconazol v čípcích nebo krému. Všechny tyto přípravky se podávají jedenkrát denně před spaním.

      Kandidový zánět žaludu pyje a předkožky se léčí omytím genitálu vodou a mýdlem a aplikací krému s nystatinem dvakrát denně po dobu 7-10 dní.Zánět močové trubice lze léčit výplachy nystatinem, ale protože je obvykle podmíněna současným zánětem žaludu, nevyžaduje vlastní léčbu. 

      Opakované vzplanutí infekce (tzv. relaps) je běžné u obou pohlaví, a může být způsobeno opětovnou nákazou od sexuálního partnera nebo častěji z vlastního, běžného mikrobiálního osídlení v kombinaci s provokujícím činitelem (viz. výše). Někdy je třeba na několik měsíců přerušit kvůli léčbě hormonální antikoncepci.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události