Favus

plísňové onemocnění

Favus označuje plísňové onemocnění probíhající u člověka dlouhodobě (i řadu let). Jedná se o onemocnění, které postihuje vlasatou část hlavy, ve výjimečných případech také i kůži a nehtové ploténky.

Kapitoly

Příčiny / rizikové faktory

Onemocnění favus se vyskytuje u postiženého jedince již v dětském věku a přetrvává zpravidla až do dospělosti. Zdrojem nákazy tímto plísňovým onemocněním je v naprosté většině případů nemocný člen rodiny, který přenáší infekci na ostatní rodinné příslušníky. Postihuje zejména lidi, kteří nedodržují dostatečně osobní hygienu a kteří často bydlí v přelidněných, hygienicky závadných obydlích. Vyvolávajícím původcem je plíseň Trichophyton schoenleinii.

Chorobopis

Onemocnění favus začíná na kůži projevem červených, olupujících se ložisek, která se brzy pokrývají žlutými vpáčenými mističkami (označovaných jako skutuly), přibližně velikosti zrn čočky. Skutula jsou uložena v místě vlasového folikulu (tj. v místě vlasového váčku, tedy v místě odkud vyrůstá vlas), jejich střed je vkleslý a většinou jím prorůstá vlas. Skutula vytvářejí husté spleti plísňových vláken a buněk pokožky. Někdy skutuly vzájemně splývají v souvislou krustu žluté barvy, která může dosáhnout až takové velikosti, že pokrývá celou vlasatou část hlavy jako jakási čepice.
 
Pacient postižený onemocněním favus je obvykle současně postižen doprovodnou hnisavou bakteriální infekcí, která vytváří krusty medově žluté barvy (poz.:  na rozdíl od skutul, které mají sírově žlutou barvu), a ty mohou pak i zakrývat sírově žlutou barvu skutul. Přestože plíseň proniká dovnitř vlasů, tak se takto postižené vlasy nelámou, ale postupně ztrácejí lesk, uvolňují se a později vypadávají. Vzniká tzv. alopetické ložisko s jizevnatě změněnou kůží (jako alopecie se označuje vypadávání vlasů a ochlupení), která je příčinou trvalé ztráty vlasů v takto postiženém místě.
 
Existují i další vzácnější formy onemocnění favus. Jedná se o tzv. favus pityroides (při němž je kůže pokryta šupinami), dále tzv. favus impetiginoides (který je charakterizován tvorbou žlutohnědavých, pevně držících strupů, kterými procházejí našedlé vlasy bez lesku). Onemocnění favus může postihnout i vousy, k jizvení však zde nedochází. Favus se v naší oblasti vyskytuje velmi vzácně. V minulosti byly popisovány menší epidemie, především rodinné, v hygienicky zaostalém prostředí.

Rozpoznání / vyšetření

Od ostatních plísňových onemocnění vlasaté části hlavy a jiných jizevnatých alopecií (tj. ztráty vlasů z jiné příčiny) se liší onemocnění favus charakteristickým zápachem vlasů (udává se zápach po myšině) a přítomností typických sírově žlutých skutul. Typický mikroskopický nález a výsledek kultivace (tj. odběr vzorku postižené tkáně a vypěstování původce onemocnění na výživných testovacích půdách) potvrdí klinickou diagnózu. Cennou diagnostickou pomůckou k rozpoznání onemocnění favus u pacienta, je vyšetření vlasů postiženého jedince ve Woodově světle (tato zkouška vychází z faktu, že vlasy napadené plísní Trichophyton schoenleini vyvolávající onemocnění favus po ozáření v zatemnělé místnosti zeleně fluoreskují).

Léčba

K léčení pacienta trpícího onemocnění favus se používá lék griseofulvin, ten se podává ústy v tabletách 4 krát denně (vždy po 6 hodinách) v dávce 125 miligramů. Tento lék se podává ještě 3 týdny po úplném vyhojení všech příznaků onemocnění. Léčba tak zpravidla trvá 2 až 3 měsíce, avšak v některých případech dokonce i mnohem déle. Lokálně odstraňujeme vytvořené krusty, a to pomocí mastí obsahujících 15 procentní kyselinu salicylovou. Když se krusty odloučí, nanášíme na postižená místa lokálně masti s protiplísňovým účinkem. Vlasy v chorobných ložiscích je třeba vytrhat, postižené nehty odstranit. Nutná je dezinfekce osobních věcí i prostředí.
 
Dojde-li k masivní infekci, navíc i k infekci bakteriemi, může dojít k těžkému stavu a i k úmrtí pacienta. V průběhu léčby a také i opakovaně po jejím skončení provádíme mikroskopické a kultivační vyšetření (tj. opakovaně odebíráme vzorky postižené tkáně k provedení mikrobiologického vyšetření). Onemocnění favus jako nakažlivé infekční onemocnění podléhá povinnému hlášení.
Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události