Ekzém

      Na kůži se náhle objevila červená skvrna, která svědí - co by to mohlo být? Ve většině případů se jedná o ekzém nebo o plísňovou infekci. Ekzém je zánětlivá, neinfekční reakce pokožky na dráždivé látky, není nakažlivý.
      Plísňové infekce se vyskytují především v průmyslových zemích: mnoho léků (širokospektrá antibiotika, prostředky proti rakovině a protizánětlivé přípravky) a velká spotřeba cukrů oslabují imunitu těla vůči plísňovým onemocněním. Plísňové infekce se mohou vyskytovat na celém těle a jsou nakažlivé.

Kapitoly

Příčiny/rizikové faktory

      Náušnice, náramky nebo kovové knoflíky jsou nejčastější příčiny nepříjemně svědících, mokvavých ekzémů. Přibližně každá třetí žena s propíchnutým ušním lalůčkem má alergii na nikl. Nejen šperky, ale také vonné látky v deodorantech, barvy na vlasy, emulgátory, konzervační látky a barviva v kosmetice a potravinách, a dokonce i masti s některými léčivými rostlinami mohou být spouštěče. Většina vyvolá přecitlivělost při delším (ročním nebo mnohalatém) kontaktu. Kožní projevy jsou pak už nezávislé na dávce alergizující látky a mohou se vyskytnout i na jiných místech než tam, kde látka působí.
      Některé látky mohou ovšem způsobit ekzémy i lidem, kteří nejsou alergičtí: jsou to především dráždivé a jedovaté čistící a prací prostředky, laky, dezinfekční prostředky nebo ředidla. Tyto látky škodí především tehdy, je-li poškozena přirozená ochranná vrstva pokožky. Jimi způsobené ekzémy však na rozdíl od alergickým kontaktních ekzémů zůstávají omezeny na místo působení škodlivé látky. K nejčastěji postiženým patří  tiskaři, kadeřníci, zedníci, lakýrníci, uklízeči nebo ošetřovatelé a zdravotní sestry.

Průběh

      Typickými kožními projevy akutního ekzému jsou zánětlivá ložiska, červená, mokvající a silně svědící. Pokožka s chronickým ekzémem je suchá a rozpraskaná, ale také většinou silně svědí. Na postižení plísní ukazují více či méně jemné šupinky, které jsou prstencovitě uspořádané kolem holého centra.

Následky

      Často nezpůsobí látka na pokožce žádné škody po mnoho let, dokud nevyvolá alergii a ekzém. Alergie se pak lze jen těžko zbavit: proto je nutné vyvarovat se tomu, co alergii způsobuje! Důležité: když pokračujeme v nošení  módních šperků z kovových slitin obsahujících chrom, nikl apod., ačkoli vyvolávají reakci kůže, může to způsobit přechod akutního ekzému v chronický, těžko léčitelný.
      Kromě toho se může ekzém rozšířit. Dochází-li k expozici alergizující látce na pracovišti,  je v některých případech dokonce nutná změna povolání. Vedle toho existují i nealergické ekzémy. Jejich podkladem není dlouhodobá přecitlivělost, a při opakovaném styku se škodlivinou nedochází k „paměťové“ imunitní reakci. Použije-li se po nějakém čase opět například dezinfekční prostředek, nemusí  ekzém vzniknout. Ekzémy nevznikají díky infekci - avšak na poškozené pokožce mají bakterie a plísně usnadněnou práci.

Rozpoznání/vyšetření

      Ekzémy a plísňová onemocnění mohou být velmi lehko zaměnitelná, proto je před léčbou důležité podrobné vyšetření. Změny na pokožce mohou vypadat velmi rozdílně, podle stádia a postižené oblasti. Při kontaktním ekzému místo nejprve zčervená, pak otéká, mokvá a svědí.
      Zlepšují-li se příznaky o víkendu, je problém pravděpodobně v zaměstnání. Kožní lékař potom provede test na alergii a vystaví průkaz alergika.

Léčba

      Alergický kontaktní ekzém se hojí jen v případě, že je odstraněn kontakt s látkou vyvolávající alergii. Pak se kůže loupe a pomalu se hojí. Léčba je vlastně prostá: spouštěči je nutné se vyhýbat!
      Akutní potíže je možno zmírnit: proti svědění vezmeme kostku ledu v igelitovém sáčku a pokládáme ji na postižené místo. Aby nevznikly omrzliny, vkládáme mezi kůži a led tenký šátek.
      Proti mokvajícím ekzémům: kousek látky namočený do mléka přikládáme na pár minut na postižené místo. To lze i několikrát opakovat. Pak je třeba pokožku omýt, neboť zasychající mléko nepříjemně zapáchá. V akutních fázích pomáhají mimo jiné obklady z černého nebo zeleného čaj: čaj necháme louhovat nejméně 15 minut, aby se uvolnily účinné látky. Pokud se symptomy zčásti zmírnily, je možno nanášet nemastný krém. Vysušuje-li se ekzém nebo se tvoří šupinky, je možno přejít k mastnému krému.
      Kontaktní ekzémy: Při ekzémech na kůži rukou se mýt jen jemným mýdlem, dobře osušit a při namáhavých činnostech nosit ochranné rukavice. 
      Při akutních ekzémech jsou velmi účinné masti a krémy s kortikosteroidy. Neměly by se ale užívat déle než po dobu čtyř týdnů, jinak je velké nebezpečí vedlejších účinků (poškození pokožky).

Prevence

      Kdo už jako malé dítě měl příznaky alergie (atopický ekzém, alergická rýma aj.), neměl by vykonávat taková povolání, při kterých se dostává často do kontaktu s látkami s velkou schopností alergizovat. Pokud se v rodině již alergie vyskytují, není žádoucí nosit na kůži šperky z kovoých slitin, je třeba se vyhýbat kontaktu s kovy, luštěninám, produktům z kakaa a ovsa (obsahují mnoho niklu), jídlo je lépe vařit ve smaltovaných a skleněných nádobách.
      Nealergický ekzém: důsledně nosit ochranné rukavice, ošetřovat pokožku jemnými, nemastnými přípravky, eventuálně změnit povolání.

Časté dotazy

      Chodit s kožními onemocněními na slunce, nebo ne?
      Některé kožní choroby se díky teplým slunečním paprskům lepší, jiným spíše škodí. Při ekzémech neexistují se sluncem vlastně žádné problémy: kdo zrovna netrpí alergií na sluneční záření, může si sluníčka bezstarostně užívat.

      Má pozdější vznik alergie nějakou souvislost s kojením novorozence?
      Většina zkušeností ukazuje, že děti, které byly kojeny alespoň tři měsíce, mají alergii méně často než nekojené. Souvisí to asi s ochrannými účinky mateřských protilátek v mléce, které vytvářejí lepší podmínky k dozrání imunitního systému dítěte.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

0
1Petuliinka12. 8. 2014 7:12:55
Sestra trpí ekzémem už odmala a nejvíce jí pomáhá kosmetika z konopí. Používá krém Atopos z firmy Cannaderm a nemůže si ho vynachválit. Prý je nejlepší. Tak jen předávám dál, ať taky někomu pomůže :-)

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události