Dna

uratická artritida, pakostnice, podagra

      Dna je onemocnění látkové přeměny, jehož hlavním znakem je zvýšené množství kyseliny močové v krvi (hyperurikémie) a zánět kloubů. V západních průmyslových zemích je dna po hypercholesterolémii a cukrovce třetí nejčastější poruchou látkové přeměny. Existují dvě formy. Buď se jedná o vrozenou poruchu látkové přeměny (primární dna), nebo o poruchu provázející jiná onemocnění (sekundární dna). Obě formy mohou být vyvolány nebo zhoršeny působením vnějších faktorů. Rozhodujícím faktorem je strava. Zvýšenému riziku vzniku dny jsou vystaveni ti, kdo jedí mnoho masa a pijí alkohol - především pivo. To také vysvětluje, proč je dna typickým onemocněním ve společnosti blahobytu a proč nejčastěji postihuje muže ve středním věku.

Kapitoly

Příčiny/Rizikové faktory

     Při zvýšené koncentraci kyseliny močové v krvi a tkáních se vytvářejí její krystalky, které se pak ukládají na rozličných místech těla. Favorizovanými místy jsou klouby palce u nohy, kotník, koleno, zápěstí a loket. Postižena mohou být také ramena. Kritické je, když koncentrace kyseliny močové v krvi překročí u žen 6,7 mg/dl a u mužů 7,4 mg/dl. Hladina kyseliny močové může být zvýšena z různých příčin.

     Dědičné předpoklady (primární dna): Vylučování kyseliny močové ledvinami je porušeno anebo jí tělo produkuje díky enzymovému defektu příliš mnoho (k tomu však dochází jen zřídka).

     Dna jako doprovodné onemocnění: Zvýšená hladina kyseliny močové se objevuje například u poruch ledvinové funkce nebo také po dlouhotrvající léčbě  vysokého krevního tlaku  diuretiky nebo při stravě bohaté na puriny, které se štěpí na kyselinu močovou. Jsou ve vysoké koncentraci přítomné ve vnitřnostech, v mase některých druhů ryb a v luštěninách.  Zvýšená hladina kyseliny močové také obvykle provází otylost, nadměrnou činnost štítné žlázy, užívání určitých léků, např. diuretik, některých léků proti Parkinsonově nemoci (např. levedopy) nebo imunosupresiv (cyklosporinu).            

Průběh

      Akutní  záchvat dny se dostavuje většinou v noci nebo v časných ranních hodinách a začíná silnými bolestmi. Ve dvou třetinách případů je napaden největší kloub palce u nohy (podagra), řidčeji potom kloub hlezenní a bércový, kolena, klouby prstů nebo ruky nebo kloub ramenní. Zánět kloubu se rozšiřuje na okolní tkáň, někdy také na šlachy a vazy. Kloub je zduřelý, horký a červený a na pohmat mimořádně bolestivý. Občas je akutní projev dny spojený dokonce s horečkou a zimnicí. Vypukne-li ataka v noci, trvá až do rána. Akutní záchvat dny však může trvat i několik dní. Není-li ošetřen, objeví se během následujících nocí znovu, přičemž je někdy napadán jeden kloub za druhým. Příčina tkví v tom, že se krystalky kyseliny močové zvětšují a zapouzdřují ve vazivové tkáni. V pokročilých stadiích se klouby deformují a vytvářejí se typické uzlíky (tofy). Krystalky kyseliny močové se ukládají také v ledvinách, kde tvoří močové kameny, které vyvolávají ledvinové koliky.

Následky

- Ledvinové kameny/Ledvinové koliky:
      Krystalky kyseliny močové se ukládají v ledvinách a vytvářejí močové kameny. Následkem bývají ledvinové koliky. Přibližně 10 až 20 procent všech pacientů trpících dnou musí počítat s tím, že jednou dostanou močové kameny. Močové kameny tvořené krystalky kyseliny močové nejsou viditelné na rentgenovém snímku.

-Ledvinová nefropatie při dně:
      Krystalky kyseliny močové se mohou dostat také dovnitř ledvinové tkáně a tím způsobit tak vážná poškození, že může dojít dokonce k selhání ledvin.

- Dnavé uzlíky (tofy):
      Při chronické dně může docházet k usazování krystalků kyseliny močové na různých místech lidského těla, zvláště v ušní chrupavce, ale také v očních víčkách, v nosní přepážce a na vnější straně zápěstního a loketního kloubu.

- Poškození kloubů:
      Uskladňování krystalků kyseliny močové může klouby zničit - a to nevratně: klouby jsou trvale deformované.

- Vysoký krevní tlak:
      Přibližně polovina všech pacientů se zvýšenou koncentrací kyseliny močové v krvi trpí vysokým krevním tlakem (arteriální hypertonie). U pacientů s dnou se časem obvykle projeví také diabetes a obezita.

Rozpoznání/vyšetření

      Diagnózu stanovuje lékař na základě typických příznaků (bolest, zčervenání, otok, noční a ranní záchvaty). Obzvláště podezřelý bývá krajně bolestivý a modročervený oteklý palec u nohy. Zvýšené hodnoty močové kyseliny (hyperurikémie) lze stanovit biochemickým vyšetřením krve. Provede-li se pomocí jehly punkce tofů, je možné v nich prokázat krystalky kyseliny močové. 

Léčba

Při akutním projevu dny: 

  • Nesteroidní antirevmatika (NSA) ke zmírnění bolestí a proti zánětům. (Jde o léky jako diklofenak, ibuprofen, naproxen nebo nové tzv. coxiby, selektivní inhibitory enzymu cyklooxygenázy 2)
  • Kolchicin (ocúnový jed). Kladná reakce na kolchicin potvrzuje podezření na akutní záchvat dny. Užitá dávka musí být nízká (obvykle 1 mg), protože již 20 mg kolchicinu je pro dospělého člověka smrtelným množstvím. Vzhledem k lepší snášenlivosti a vyšší bezpečnosti jsou dnes ale častěji předepisována NSA.
  • Kortikotropin by měl být nasazen pouze tehdy, když kolchicin ani NSA při atakách nezabírají. A to je velmi vzácný případ.  

K dlouhodobé léčbě:

      Existují dvě možnosti, jak držet dnu dlouhodobě pod kontrolou. Snížení hladiny kyseliny močové v krvi  pomocí léků ze skupiny urikosurik (látky zvyšující vylučování kyseliny močové), např. benzbromaronu nebo sulfinpyrazonu. Nasazení se doporučuje, přesahuje-li hladina kyseliny močové v krvi 8,5 mg/dl. Používat by se neměly při snížené funkci ledvin, při sklonu k tvorbě ledvinových kamenů nebo při akutním projevu dny.

  1. Během léčby se musí dbát na dostatečný přísun tekutin. Omezení tvorby kyseliny močové
  2. Alopurinol je lék, který blokuje enzym xanthinoxidázu, odpovídající za tvorbu kyseliny močové. Snižuje i nadměrnou syntézu purinů v těle.

      Dávejte pozor: Na prvním místě - to znamená před nasazením léků - je vhodná dieta. Při této dietě jsou vyloučeny nebo alespoň silně omezeny  potraviny obsahující hodně purinů.

Podpůrné léky rostlinného původu:

      Lístky fialky (Viola odorata): Farář Kneipp doporučil jako zábal při dně postihující palec u nohy odvar z lístků fialky v octové vodě.
     Arnika spiritus ve formě odvaru (pozor, často způsobuje alergické kožní vyrážky!). 
     Keříčkový fazol (Phaseolus vulgaris): Využívány bývají vysušené slupky. Ty obsahují odvodňující látky a zvyšují množství vylučované moči. Vývar z vysušených slupek se pije v podobě čaje. (Jednu čajovou lžičku fazolových slupek zalijeme jedním šálkem studené vody, poté pomalu přivedeme do varu, pět minut necháme odstát a procedíme. Denně pijeme dva až tři šálky.)
      Kopřiva (Urtica urens): Uplatnění nachází nať a kořen kopřivy. Kopřivový čaj podporuje vylučování moči a tím také vylučování kyseliny močové. Tak se snižuje riziko vzniku močových kamenů. Dvě čajové lžičky kopřivové natě nebo jednu poloviční čajovou lžičku (denní dávka nesmí převýšit 4 až 6 gramů) kořene zalijeme vařící vodou a necháme 15 minut odstát a procedíme. Pijeme třikrát denně jeden šálek. Kořeny kopřivy ve formě čajového nálevu přivolávají občas lehké žaludečněstřevní potíže.
      Čaj z jalovce a černého bezu: Jalovec je močopudný a černý bez podporuje vyměšování potu. Oba způsoby vedou ke zvýšenému vylučování kyseliny močové. Rozdrtíme deset kuliček, zalijeme čtvrtlitrem vařící vody a necháme deset minut odstát. Léčení pomocí jalovcového čaje by mělo být prováděno, pouze když jsou ledviny zdravé, a i tehdy by nemělo trvat déle než šest až osm týdnů. Jalovec dráždí i zdravé ledviny. Kuličky černého bezu musejí být zralé, nezralé kuličky působí lehce jedovatě. 

      Solné lázně: Solné koupele mají při dně tišící účinek. Bylo zpozorováno, že tělo v solné lázni vylučuje větší množství kyseliny močové, neboť se potní žlázy v solné lázni nezavírají. Spolu s potem pak tělo vylučuje více kyseliny močové. Vyžaduje to asi tříprocentní solnou koupel. Odvádění potu navíc podpoří trocha bezového čaje před koupelí.
      Tip: Když Vás bolí prsty, vložte ruku plnou soli do nádoby teplé vody. Ponořte do ní vlněné ponožky a dobře je vyždímejte. Pak si je natáhněte na nohy a přes ně si navlečte ještě silné vlněné ponožky. Tato metoda mírní záněty, mimo jiné při dně napadající palce u nohou.   

Homeopatie
Při dně se nasazují: 

  • Ammonium benzoicum (Ammoniumbenzoat) při usazování krystalek kyseliny močové v kloubech. 
  • Colchicum (ocún) při zánětech palců u nohou, tuhých a horečnatých kloubech, při dně paty.

Prevence

     Z velké části ji máte ve vlastních rukou. Velmi mnoho se dá ovlivnit výběrem stravy: Omezte potravu, která obsahuje puriny, například: maso (vepřové, hovězí, telecí, drůbeží, zvěřina) a zejména vnitřnosti  (srdce, telecí brzlík, mozek, játra, ledviny, jazyk), masový vývar, uzeniny. Ryby, a to především ryby uzené, rybí konzervy, sardinky a jiné malé mořské ryby. Velké ryby tolik purinu neobsahují. Luštěniny, bílé fazole, hrášek, čočka, chřest, houby, majonézy, ořechy (především burské oříšky) Tip: Ze smažených ryb a drůbeže vždy stáhněte kůži.

Časté dotazy

      Existují nápoje, které se hodí speciálně při dně nebo při zvýšené hladině kyseliny močové v krvi?
      Doporučené jsou minerální vody a ovocné a zeleninové šťávy chudé na kalorie. Mezi minerálními vodami jsou upřednostňovány alkalické, protože zvyšují hodnotu pH moči a vylučování kyseliny močové. Ze zeleninových šťáv má močopudné účinky zejména šťáva z celeru. U ovocných šťáv je třeba dát pozor na to, aby se jednalo o nápoj bez přídavku cukru.

      Jak dostanu svoji dnu pod kontrolu?
      Existuje celá řada pravidel, která se velmi dobře poslouchají: omezit alkohol a potraviny obsahující puriny, pít hodně tekutin, snížit váhu (avšak žádnými radikálními rychlokúrami, ty by totiž mohly vyvolat záchvat dny), pravidelně se pohybovat, odbourat stres, dostatečně spát a relaxovat. Mnohá z těchto pravidel ovšem vyžadují značnou sebedisciplínu, zejména je-li člověk vystaven neustálým pokušením. Kromě toho byste měl/a pravidelně navštěvovat lékaře a pravidelně užívat předepsané léky.

      Co ještě vedle špatné stravy podporuje dnu?
      Kromě stravy bohaté na puriny a kromě alkoholu podporuje dnu také sychravé počasí, nadváha, nedostatek pohybu, stres a nedostatečný přísun tekutin.

      Musí být dna léčena hned po jejím prvním záchvatu?
      Ano. Když není první záchvat léčen, následují obvykle další. V delším časovém horizontu může pak mít dna ošklivé následky - např. zničení kloubů nebo poruchy ledvin.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.
0
TOPelefant27. 6. 2014 9:04:41
dna je fakt hnusná nemoc :( ale každému na to pomáhá něco jiného-třeba kamarádka se přestala přejídat, já už sem zdravě žila předtím a klouby fakt bolely, manžel mi koupil přípravek Enzycool, mírná bolest sice zůstala, ale je to o dost lepší :)))))))

0
1elefant27. 6. 2014 9:04:41
dna je fakt hnusná nemoc :( ale každému na to pomáhá něco jiného-třeba kamarádka se přestala přejídat, já už sem zdravě žila předtím a klouby fakt bolely, manžel mi koupil přípravek Enzycool, mírná bolest sice zůstala, ale je to o dost lepší :)))))))
0
2Jarka27. 6. 2014 20:52:38
Jé to jsem ráda, že někdo užívá Enzycol já ho už 9 dní užívám anic. Doufám, že to chce tedy jen čas když už to někomu pomohlo.
7
3Linda1. 7. 2014 6:36:41
Dá se dna vyléčit? Nebo je to nemoc na celý život?
0
4Pavel28. 7. 2014 10:22:50
Pry se uplne vylecit neda
5
5Daniel27. 9. 2014 20:04:32
ZDravím ve spolek, s nemocí jsem zametl a to doslova pomocí přípravku Enzycol. Užíval jsem ho dlouhodobě ani nevím přesně kdy jsem začal protože jej raději pro prevenci stále užívám. Na začátku jsem trpěl bolestmi kloubů nemusím nikomu říkat. Když jsem začal užívat přípravek asi po 2, 5 týdnech nastalo zlepšení to si pamatuji a nyní už není po bolesti ani památky.
1
6Petr10. 1. 2018 20:21:28
Bohužel, aktuálně mě dna zastihla na cestě. Jsem řidič z povolání. Takže samozřejmě vím, že si za to mohu sám. Životospráva nicmoc, pohyb taky. Za tři roky jsem nabral cca 40 kg. No to co teď prožívám za bolesti... Mnohem lepší než předsevzetí.
4
7Pavel27. 1. 2018 11:37:00
Kdo prodělal záchvat dny ví ,že by udělal cokoli ,aby se té bolesti zbavil.
Zkoušel jsem třešňový džus,jahody, celer.Po bezesné noci mi jeden známý poradil zelený čaj. Po několika šálcích a asi po 8h. Jsem mohl opět chodit. Vyzkoušej te a popřípadě přidejde recenze. Jestli to není jen náhoda. O prevenci zkušenost nemám ,ale pít čaj pravidelněji budu a uvidím.. Přeji úspěšný boj s touto nemocí.

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události