Dětská obrna

poliomyelitida

      Dětská obrna se stále ještě šíří v některých afrických a asijských zemích, kde jsou nedostatečné hygienické podmínky a vysoká hustota obyvatel. V severní Americe a na většině území Evropy se dnes díky dlouhodobé očkovací politice dětská obrna téměř nevyskytuje, pokud nedojde k zavlečení nákazy odjinud, např. neočkovanými  přistěhovalci nebo cestovateli. (Dětskou obrnou mohou onemocnět i dospělí a šířit nákazu do okolí). Sporadické, velmi  mírné formy onemocnění mohou být spojeny s očkováním živou oslabenou očkovací látkou.

Kapitoly

Přenos nákazy

Přenos nákazy

     Jediným přirozeným hostitelem virů dětské obrny je člověk. Viry  se množí v zažívacím traktu lidí a  jsou vylučovány stolicí.  Člověk se může nakazit kontaktem s nemytýma rukama osob vylučujících virus, infikovanými potravinami, vodou znečištěnou fekáliemi, ale i kapénkovou infekcí při styku s  nakaženými osobami.

Průběh

      K prvním  příznakům patřívá horečka, bolesti v krku a ve svalech, množení virů ve střevě provází někdy poruchy zažívání. Obtíže se objevují  zhruba 7-14 dní po nakažení. Pokud pronikne infekce ze střeva do nervového systému, kde infekce nevratně ničí nervové buňky řídící hybnost svalů, může se objevit silná bolest hlavy provázená ztuhnutím šíje, a obrny  svalů v různém rozsahu. Naštěstí  zhruba u 90% nakažených proběhne  infekce dík přirozené obranyschopnosti organismu nepozorovaně. Pouze u 1 ze 100 až 1000 infikovaných osob dojde k plně rozvinutému onemocnění s obrnami svalstva.

Důsledky rozvinuté infekce

     Obrny se obvykle objeví náhle, často ráno po noci strávené v klidu v posteli. Nejčastěji jsou postiženy svaly paží a nohou, výjimečně  všechny čtyři končetiny. U tzv. bulbárních forem dětské obrny dojde k výpadku  činnosti  skupin svalů, které jsou řízeny mozkovými nervy. Následkem mohou být potíže s polykáním, poruchy řeči a dýchací potíže. Rozsah obrn se postupně zmenšuje, některé trvalé následky, např. chybné stavění končetin způsobené výpadkem činnosti některých svalů, však bývají  běžné. U nejtěžších případů dochází k ochrnutí svalů, které zajišťují dýchání, což má za následek smrt.

Diagnóza

     Diagnóza může být ověřena průkazem původců  nemoci v tekutině získané výplachem nosohltanu  (na začátku onemocnění) nebo ve stolici.
 

Léčba

      Příčinná léčba dětské obrny neexistuje. Rozsah trvalých následků je možné podstatně omezit aplikací horkých obkladů, které zmírní svalové křeče a intenzivním cvičením co možná nejdříve po objevení obrn.Tím se posílí kompenzačně síla nepostižených svalových snopců (metoda sestry Kenny). Při postižení dýchacího centra lze překonat akutní nebezpečí a vyčkat případného zlepšení stavu s pomocí dýchacího přístroje.

Očkování

  •  Jediným účinným opatřením, jímž lze  předejít dětské obrně, je očkování. V ČR je očkování  dětí již od r. 1960 povinné. Od této doby  se u nás nákaza dětskou obrnou prakticky nevyskytuje. Vakcinace se  provádí  každoročně u nově narozených zdravých dětí v jarních měsících ve dvou postupných dávkách v březnu a květnu a to živou vakcínou. (Pro děti, které jsou různým způsobem oslabené, je k dispozici neživá očkovací látka, která je méně efektivní a musí se aplikovat nejméně ve čtyřech postupných dávkách).

Časté dotazy

Proč se stále doporučuje očkování  proti dětské obrně i v zemích, kde už se žádné onemocnění nepředpokládá? 
 
    Ještě v polovině minulého století představovala dětská obrna v důsledku pravidelně se vyskytujících epidemií  velké dravotní problémy. Dnes už se déky úspěšně proběhlým očkovacím kampaním proti dětské obrně tato nemoc u nás téměř nevyskytuje. Pokud by se přestalo systematicky očkovat, hrozilo by reálně zavlečení a nové rozšíření nákazy ze zemí, kde dosud nebyla vymýcena.
 
 
Může být dětská obrna zcela vymýcena?

      Po pravých neštovicích (variole)  se může stát  dětská obrna  druhou  infekční nemocí, která bude díky masivnímu a cílenému očkování zprovozena ze světa. V roce 1994 vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO), že Amerika je  bez dětské obrny, a v roce 1996 se k tomuto vyhlášení připojilo už 145 států po celém světě. Předpokládá se, že svět bude zcela bez poliomyelitidy už v roce 2005.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

0
1Barbora Kynčlová13. 10. 2012 9:00:47

0
2Barbora Kynčlová13. 10. 2012 9:01:29
Tento článek je velice užitečný
0
3Klašková Šárka23. 7. 2013 5:46:40
Dobrý den, narodila jsem se v roce 1990 z dětskou obrnou, následovně jsem prodělala různé operace šlach jak u prstů na nohou, tak i na lýtkách. Do dnes mám nohy hubené, neforemné, zjizvené, nemohu nosit žádnou společenskou obuv, kulhám. Často mě bolí kyčle, kolena. Esteticky jsou moje nohy jedna velká hrůza. Nerada se ukazuji někde v kraťasích, i v horku nosím dlouhé kalhoty. Navštěvuji od dětství ortopedii v Brně, po dosáhnutí plnoletosti ortopedii v Hustopečích. Avšak lékaři mi nikdy nedokáží říct, zda bych se kulhání či estetických vad na svých nohou mohla někdy mohla zbavit. Exsituje nějaký odborník, který se zabývá vadami nohou a pohybového ústrojí ? Myslíte, že se s tím dá něco dělat nebo budu celý svůj život nadále omezována ? Moc děkuji za odpověď a přeji Vám hezký den.
Na tento komentář reaguje agata [4],
Tento komentář reaguje na Klašková Šárka [3]
0
4agata22. 10. 2015 3:46:54
Mám ji také.... rada bych jsi s vámi vyměnila par slovíček :-) jsem na tom hodně podobne... Rada bych se na něco zeptala... Prosím napište mi SMS a Já zavolám 737491276

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události