Bradavice
Bradavicemi je postiženo přibližně 5% veškerého obyvatelstva. Většinou jsou to benigní změny kůže, které postihují především děti a mládež a které se často vyléčí samy od sebe. Iniciátorem bradavic jsou viry. Jsou přenášeny buď přímo kontaktem kůže nebo sliznic nebo materiálem obsahujícím viry, jako např. kapesníky, stykem s nářadím či s podlahou. Infekce viry bradavic se může objevit prakticky kdekoli na těle.
Doba mezi kontaktem s viry a vytvořením bradavic se může pohybovat mezi 6 týdny a 20 měsíci. Určité typy virů z rodiny bradavičných (papilomavirů) se mohou také proměnit a podílet se na vzniku nebezpečných onemocnění, jako je např. rakovina děložního hrdla nebo rakovina hrtanu. O tom, zda po infekci papilomaviry bradavice vůbec vyroste nebo ne, rozhoduje do značné míry imunitní systém. Také u již existujících bradavic závisí na stavu samotné imunity, jak rychle se organismus vyléčí.
Kapitoly
Druhy bradavic
Existují různé druhy bradavic. Nejčastěji se vyskytují obyčejné bradavice. Druhé místo zaujímají plantární bradavice, které vyrůstají na chodidlech nohou pod kůží a mohou se vyvinout v bolestivé trnové výrůstky. U dětí a mládeže se vyskytují obzvláště často ploché a prohloubené bradavice. Prohloubené bradavice bývají zapříčiněny nevinnými představiteli ze skupiny virů neštovic. Černohnědé stařecké bradavice o velikosti čočky až fazole najdeme většinou u starších lidí po 50. roku života. Posledně jmenované bradavice nejsou způsobovány viry, nejsou přenosné a jsou v zásadě hodnoceny jako neškodný projev stáří. Zahrávat si není radno se fíkovitými a vlhkými bradavicemi. Vyskytují se hlavně v oblasti genitálií a análního otvoru. Jejich původci jsou také viry, avšak odlišné, mnohdy velmi zákeřné typy, které se od virů obvyklých bradavic nebo plantárních bradavic zásadně odlišují. Tyto zákeřné bradavice se za určitých podmínek mohou přetvořit do nádorových ložisek. Cestou přenosu vyvolávajících virů je pohlavní styk, proto by měl nemocný, jemuž lékař stanovil diagnózu přednádorových bradavic, svého sexuálního partnera bezpodmínečně informovat.
Příčiny/rizikové faktory
Původcem bradavic jsou papiloma viry, které se mohou objevit prakticky kdekoli. Lze se jimi nakazit přímým kontaktem kůže, nebo také šupinami odloupané kůže, v nichž jsou viry přítomny. Množství kožních šupin leží kolem bazénů a jejich odtoků, stejně tak jako v koupelnách, kobercích, postelích apod. S těmito viry máme tedy stálý kontakt. Přesto každý bradavice nedostane. Musejí se uplatňovat ještě různé další faktory:
Obranyschopnost: imunita těla hraje významnou roli. Jako u všech ostatnách virových onemocnění platí také zde - kdo má dobrou obranyschopnost, nenakazí se tak snadno. Imunitní systém dětí bývá neúplně vyzrálý. To je pravděpodobně důvod, proč mají bradavice častěji než dospělí - přesně tak jako jsou častěji nachlazeny.
Vlastnosti kůže
O tom, zda dojde k nákaze viry bradavic, záleží také na vlastnostech kůže. Uzpůsobení kůže hraje roli, protože viry vnikají do kůže nejjemnějšími trhlinkami nebo malými zraněními. Lidé, kteří jsou náchylní k vlhkým nebo studeným rukám a nohám, se nakazí snáze podobně jako lidé s poruchami průtoku krve, jimiž trpí především kuřáci. Je tomu tak proto, že jejich obranné buňky se dostávají krví obtížněji na místo dění. Ke kožním infekcím včetně bradavic jsou konečně ve zvýšené míře náchylní i pacienti trpící ekzémem. „Přednádorové“ bradavice způsobené papilomaviry jsou u dospělých přenášeny pohlavním stykem. Počátek infekce bývá podpořen např. záněty, zúžením předkožky, zánětem močové trubice, hemoroidy, řitním ekzémem. U nemocných s narušeným obranným systémem, např. při infekci HIV, se přednádorové bradavice objevují častěji a bývají velmi neústupné.
Průběh
Stařecké bradavice mohou vyvolat lehké svědění. Trnovité bradavice se objevují na chodidlech nohou a klenou se dovnitř, takže došlápnutí je velmi bolestivé. Jinak nezpůsobují bradavice žádné bolesti. Obyčejné bradavice osídlují s oblibou prsty. Objevují se také na loktech a kolenech. Na obličeji a na krku se někdy vyskytuje vláknitá odrůda těchto bradavic - tak zvané štětičkové bradavice. Na obličeji a také na očních víčkách se často tvoří tmavě zbarvené ploché bradavice. Prohloubené bradavice (mají uprostřed malou prohloubeninu) osidlují mnohdy ve velkém počtu celé tělo. Také stařecké bradavice se často vyskytují ve velkém množství. Jejich povrch je podobný malině a jsou světle hnědě, později tmavě hnědě zabarveny. Přednádorové bradavice se vytvářejí týdny až měsíce po infekci v oblasti genitálií a análního otvoru. Zpočátku jsou to pupínky o velikosti špendlíkové hlavičky, z nichž později vznikají světle červené výrůstky připomínající květák nebo hřebínek kohouta.
Následky
Bradavice bývají už od pradávna pociťovány jako nepěkné a rušivé. Zvláště bradavice na obličeji a na rukách mohou pro postižené osoby znamenat problém - stydí se před svými bližními. Pravděpodobně proto také koluje mnoho domácích prostředků proti bradavicím.
Přednádorové bradavice jsou vyvolány nebezpečnými papilomaviry. Některé poddruhy papilomavirů jsou podezřívány se spoluúčasti na vzniku rakoviny. Papilomaviry lze např. prokázat ve většině karcinomů děložního hrdla.
Rozpoznání/vyšetření
Důležité pro diagnózu jsou typický tvar a lokalizace bradavic. Při potření octovou kyselinou se bradavice bíle zbarví a vymezí se tak vůči normální pokožce. Trvá-li nejistota, zda se skutečně jedná o běžné bradavice, odebere lékař malý vzorek tkáně a prozkoumá ji pod mikroskopem, aby vyloučil nádorové znaky.
Obyčejné bradavice jsou také označovány jako vulgární bradavice: Vyskytují se nejčastěji na rukách, a to jako čočkovité polokulovité tvrdé pupínky s šedě nažloutlým rozeklaným povrchem. V jejich bezprostředním okolí vznikají často díky samonákaze další dceřinné bradavice. Ve vláknité (štětinkové) formě se vyskytují na krku a na obličeji.
Léčba
Obyčejné bradavice přítomné často u dětí a na rukou dospělých se zpravidla vyléčí spontánně. Dalo by se vlastně vyčkávat, ale většinou je vhodné přece proti nim něco dělat. Můžete udělat jednoduchý pokus: umyjte si večer ruce v jádrové mýdlové vodě, dokud horní rohovatá vrstva bradavice trochu nezměkne. Potom opatrně odstraňte horní vrstvu, kterou lze lehce stáhnout. Můžete k tomu použít i pinzetu. Poté na bradavici naneste prostředek z lékárny odstraňující zrohovatělou vrstvu, a to ve formě náplasti nebo tinktury, aby bradavice ještě více změkla. Konečně můžete rozměklá místa znovu opatrně odstranit. Má-li být dosaženo úspěchu, je třeba tento postup po nějakém čase opakovat. Bezpodmínečně by se ale mělo zabránit krvácení kůže. Krví se totiž mohou viry bradavic rozšířit a napadnout sousední kůži. Když domácí postup nepomůže, odstraní bradavice lékař pomocí tekutého dusíku nebo laseru.
Obě metody jsou šetrné. Prohloubené bradavice se obvykle po několika měsících spontánně tvoří znovu. Objevují se pak ve velkém množství a bývají pociťovány velmi rušivě. Dají se odstranit bezbolestně zvláštní ostrou lžičkou, když je předtím na postižená místa nanesen krém obsahující narkotické prostředky, místo je zakryto obvazem a krém se nechá hodinu působit. Dospělí s prohloubenými bradavicemi by si měli nechat provést HIV-test, aby byla vyloučena infekce HIV.
Ploché bradavice na obličeji by se měly u dětí vždy ponechat v klidu, poněvadž mají velmi vysokou schopnost samovolného zhojení. Agresivní látky, které jsou nasazeny např. k ošetření akné, více škodí než prospívají. Proti viru nemůžete nic zmoci. Jedině podráždíte kůži a se bradavice se budou nahodile a čile množit. Nežádoucí stařecké bradavice ostraní je lékař podobně jako prohloubené bradavice ostrou lžičkou. Hlubokopronikající trnovité bradavice musí vyloupnout lékař. Rovněž přednádorové a vlhké bradavice musejí být ošetřeny lékařsky. Pouze nahodile dochází k samovolnému ústupu.
Ošetření se řídí velikostí bradavic, jejich polohou a rozšířením. Chirurgické ostranění skalpelem je ovšem nutné jen zřídka. Bradavice mohou být zničeny vypalovacími (elektrokoagulace) nebo leptavými prostředky. K chemickému ošetření leptáním používá lékař buněčný jed podofylin nebo podofylotoxin, který se nanáší přímo na bradavice. Další možností je laserová terapie. V poslední době se objevují zprávy o dobrých zkušenostech s prostředky stimulujícími imunitu. Pro ošetření bradavic existuje řada tradičních domácích prostředků, kterým bývá připisován dobrý účinek.
Domácí prostředky sahají od „zaříkávání bradavic“ až po postříkání bradavice močí. Jejich účinky by se neměly podceňovat, neboť dokonce i lékaři jsou toho názoru, že samotná víra v uzdravení pozitivně stimuluje imunitní systém a může tak podpořit boj proti virům bradavic.
Přírodní prostředky: doporučuje se potření bradavic extraktem z vlaštovičníku nebo túje.
Homeopatie: túje D6, Rhus toxicodendron D6 (oboje podáváno jako kapky).
Prevence
O svou pokožku pečujte zvlášť svědomitě, je-li náchylná k poraněním a chraňte ji před nežádoucím vlivem chladu. Jste-li náchylný/á k potivým a vlhkým nohám, častěji střídejte obuv a noste punčochy a ponožky z bavlny, která dobře saje pot. Na plovárnách noste koupací střevíce a pečlivě si čistěte nohy po plavání nebo poté, co jste běžel/a bosky po mokré podlaze. Poté nohy pečlivě osušte, zvlášť mezi prsty. Tak se dá také předejít infekcím nohou a nehtů plísněmi.
Vaše děti by se měly odnaučit kousat nehty, neboť kousání nehtů poskytuje virům ideální vstupní brány. Existuje-li již infekce, viry bradavic se takto roztrousí dál a naleznou cestu k obličeji.
Dbejte na dobré prokrvení vaší kůže tím, že se vyhnete extrémnímu mrazu a kouření. Kdo často mění pohlavního partnera, zvlášť zvyšuje riziko infekce genitálními bradavicemi. Jistou ochranu nabízejí kondomy. Pravidelné normálné mytí vytváří hygienické podmínky a ztěžuje virům uchycení a osídlení.
Aktuálně
Při ošetření obyčejných bradavic se sahá po osvědčených prostředcích. Hodně se udělalo i v léčbě nebezpečných genitálních bradavic: předrakovinné bradavice se potlačují krémy stimulujícími imunitu, které se nanášejí na postižená místa. Krémy povzbuzují tělesný imunitní systém a pomáhají tak likvidaci virů. Předpokladem ovšem je, že jsou genitální bradavice rozpoznány a že se nacházejí na přístupných místech. Ženám se k rozpoznání genitálních bradavic doporučuje pravidelné protirakovinné vyšetření prováděné gynekologem. Muži si mohou lépe než ženy prohlédnout pohlavní úd a jeho okolí sami. Měli by si v pravidelném časovém odstupu po umytí stáhnout předkožku a prohlédnout kůži a sliznici, zda se na ní nevyskytují případné změny zabarvení a nerovnosti. Při čemkoli nápadném je třeba obrátit na svého kožního lékaře.
Časté dotazy
Jak vlastně vzniká bradavice?
Viry bradavic vstupují do horní vrstvy pokožky přes malá poranění kůže, a vyvolávají v ní změny vedoucí k vyššímu rohovatění nejvrchnější vrstvy kůže. Zrohovatělá kůže se pak kulovitě vyklene, občas dochází k ukládání pigmentu.
Náhle se mi na prstě vytvořila bradavice. Co mám dělat?
Nejprve vyčkat. Často se bradavice samy zahojí. Jestliže k samovolnému vymizení nedojde ani o dvou nebo třech měsících, nebo když se mezitím vytvoří další bradavice, požádejte svého domácího lékaře nebo kožního lékaře o radu. Nepokoušejte se ale v žádném případě ostranit bradavici nůžkami nebo podobnými nástroji. To jen přispěje k šíření virů a k zvětšení počtu bradavic. Kromě toho tak riskujete nepříjemnou infekci. Každopádně zajděte okamžitě k svému lékaři, nejste-li si jisti, zda se skutečně jedná o bradavici, nebo když domnělá bradavice svědí nebo krvácí.
Jaká je šance, že bradavice zmizí sama od sebe?
U dětí je spontánní vyléčení velmi časté. Šance, že u nich bradavice zmizí sama od sebe, je tedy vysoká a může se klidně vyčkávat. U dospělých nedochází k samovyléčení tak často jako u dětí.
Smím kvůli nebezpečíšíření infekce do otevřeného bazénu, když mám bradavice?
Přirozeně můžete jít do otevřeného bazénu, když máte bradavice. Určitou zdrženlivost by si měl ovšem zachovat člověk s výraznými prohloubenými bradavicemi, které jsou velmi nakažlivé a u dětí a mládeže se mohou epidemicky šířit.
Vytvoří se bradavice u každého, kdo se nakazí virem bradavic?
Není to pravidlem. Existují také takzvané „němé infekce“, u nichž tělesný imunitní systém drží viry v šachu, takže se žádné bradavice nevytvoří. Tyto infekce nebývají vůbec zpozorovány.