Bolesti zad

Tzv. vertebrogenní potíže trápí značnou část lidské populace. Mohou za ně mechanické (přetěžování) a psychosociální faktory, jako nedostatek pohybu, stres a sedavé zaměstnání, ale i degenerativní změny páteře, mezi něž patří spondyloartrózy, spondylolistézy či diskopatie neboli choroba meziobratlových plotének. Bolesti se však nemusí vyskytovat jen v oblasti zad, ale také na končetinách, hrudníku nebo hlavě. A za bolesti zad mohou zároveň také onemocnění jiných orgánů (žlučníku, ledvin či srdce – infarkt myokardu a další).

Další skupinu představují kořenové bolesti, jež vyzařují do prstů končetin podle umístění postiženého segmentu v páteři. Nejčastěji tento typ bolesti způsobují vyhřezlé meziobratlové ploténky. Snížení pohyblivosti a blokáda určitého segmentu páteře se rovněž projevuje bolestí zad a svalovými spasmy. Bolesti lze tišit prostřednictvím analgetik, protizánětlivých léků a opiátů, na uvolnění napětí svalů lze doporučit Baclofen či Mydocalm s látkou myorelaxancia. Pomoci mohou také obstřiky bolestivých míst. Pacienti by neměli rovněž zapomínat na pravidelnou rehabilitaci a provádět cviky i doma.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

0
1fischertenis@seznam.cz17. 3. 2016 21:10:11
Mám pálení nohou, které zlepším sprcováním studenou vodou.Potom natírám marihunovou mastí.Trochu se to zlepčí.
Současně mám bolesti zad.
Nyní od levé zadnice dolů mám dvaloívé bolesti, někdy opravdu silné.Uvažuji o tom, že je možnost léčit a odstranit bolest užíváním hořčíku a vitaminuB.Pravidelně užívám Detralex na ty nohy, dále na srdce Rivadoran 200 an nízký tlak -došel lék a zapomněl jse název..Bolest o lévého zadku není z Kyčle!Je možnost všezlepčit Hořčíkem+VitaminB.Dále mám míti začínající Parkinson(třesou se mně ruce-léky na Parkinsona jsem přestal užívat.Chci zkusit Mg a B.Kolik mám užívat..Zdravím a těším se na Vaši odpověď.Je mně v září 79 let a snažím se pohybovat. Ing.Fischer tel606588693

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události