Bílé skvrnky na kůži

Depigmentace, vitiligo

Mohou se objevit po očkování či poranění, neboť zajizvení vazivovou tkání neobsahuje pigmentové buňky. Některá kožní onemocnění však poznáme také podle bílých skvrn, nejčastěji jde o vitiligo. Při této chorobě se ztrácejí pigmentové buňky, čímž vznikají bílé skvrny. Nejčastěji se objevují okolo očí, úst, třísel a kloubů. Postupně se zvětšují a mohou splývat s dalšími.

Vitiligo je nepřenosná choroba, a ačkoliv nejsou příčiny zcela známy, uvažuje se o ní jako o autoimunitní chorobě. Nemocným vadí především z kosmetického hlediska, pozor je nutné si dát i na sluneční paprsky, neboť bílé skvrny jsou velmi citlivé, Léčba této nemoci existuje, avšak ne vždy je úspěšná. Obdobně se projevuje také pytiriasis versicolor, za níž může plíseň Malassezia furfur. Na zádech a krku se objevují šedivé skvrny pokryté šupinkami, které pod vlivem slunečního záření zbělají.

Tato nemoc je částečně přenosná a řeší se léky proti plísni. Jestliže se u vás takovéto skvrny objevily, obraťte se na svého kožního lékaře. Pouze ten může odhalit příčinu nemoci a doporučit vhodnou léčbu.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události