Jednotlivé puchýřky měl na své pleti asi jednou každý. To je ovšem mrzuté, neboť každý si všimne nápadně červených zářících teček nebo skvrnek na nose a obličeji. Skutečně hrozným se ale stává, když vznikne velmi mnoho hnisavých puchýřů nebo dokonce i pravé uzlíky - potom je poškozeno i to nejpevnější sebevědomí.
Dobrá zpráva: Každá forma akné se může zlepšit, i samotné jizvy lze později úspěšně vyléčit.
Acne vulgaris začíná skoro vždy v pubertě - právě tehdy, kdy býti krásným se stává důležitým. U děvčat se v té době tvoří "ženské hormony" estrogeny a gestageny, u chlapců začíná produkce androgenu, převažujícího "mužského" hormonu. Důvod, proč trápí akné jedny více než druhé, se zdá být rozdílná citlivost kůže na "nové" hormony, neboť množství hormonů je u všech relativně stejné. Když si tělo v průběhu času na novou situaci zvykne, zmizí většinou opět také puchýřky.
Později může být příčinou také například kolísání hormonů před menstruací. U kosmetického akné jsou většinou příčinou mastné krémy, vinou kterých může vzniknout v obličeji velmi mnoho malých uhrů. V létě vzniká především u žen takzvané Mallorka-akné, které je důsledkem přecitlivělosti na sluneční záření. Vyléčí se obvykle samo od sebe, a to po několika týdnech.
Acne conglobata je název pro velké hnisavé uzlíky, vznikající z nahromadění uhrů v obličeji, na zádech, hýždích, končetinách a v oblasti genitálií. Ty mohou tvořit píštělové kanálky a hnisavé vředy. Tato těžká forma akné postihuje většinou mužské pohlaví a zanechává jizvy.
Při rozacee (rozace), která vzniká teprve ve věku od 30 do 50 let, vznikají zarudlé skvrny, olupování kůže, pupínky a hnisavé puchýřky na tvářích, u mužů na nose. Příčinou jsou hormonální poruchy, předpokládá se i změněná funkce mazových žláz - spouštěčem je většinou stres. Někdy může být příčinou pro vytvoření akné také příliš mnoho jódu - dejte si provést od lékaře vyšetření krve.
Někdy, především u dospělých, je za kožní problémy zodpovědná psychika. Často jde přitom o problém "vymezení hranic". Kdo má potíže s přiznáním svých hranic ostatním, ponechává to nejen psychické, ale fyzické hranici těla, tedy i kůži.
Během puberty pracují mazové žlázy kůže silněji, a produkují při tom i mnohem více mazu: Póry se ucpávají a uhry (komedony) jsou tady. Mnohé jsou nahmatatelné jen jako malé hrbolky pod kůží, zátka uhru sedí hluboko a póry nejsou na povrchu rozšířené. Otevřené uhry jsou lehko rozpoznatelné: Mají většinou černě zabarvenou (oxidovanou) zátku na povrchu, póry jsou rozšířené.
Maz v uhrech nabízí ideální úrodnou půdu pro určité bakterie, které způsobují záněty s vytvářením puchýřků a drobných abscesů v kůži. Většinou pak vzniká malý puchýřek, v horšíchv případech se může zánět rozšířit do hloubky a okolí, a přejít až do vředu. Převážně je postižen obličej, hruď, ramena a záda. Při velmi těžkém průběhu akné se tvoří hluboce uložené uzliny a cysty, které jsou naplněny mazem a hnisem - potom se mohou tvořit i hluboké jizvy, které jsou později těžko odstranitelné.
Lékař předepíše při těžkých zánětech nebo na základě toho, že je kvůli akné poškozeno sebevědomí, preparáty k vnějšímu nebo vnitřnímu užívání. Opatrnost je nařízena speciálně v létě, protože mnoho léků na akné se nesnáší se sluncem. Vitamín-A (kyselina retinová) se například nanáší jako krém, gel nebo tinktura. Odloupne vrchní vrstvu kůže a odstraní tak nadměrné zrohovatění. Na začátku může kůže červenat a loupat se, nepříjemně pálit a napínat se. Později to opět ustane. Kyselina retinová se může užívat také vnitřně: Je vysoce účinná, ale není úplně bez vedlejších účinků. Ženy, které tyto preparáty užívají, nesmějí nejméně jeden měsíc po posledním užívání otěhotnět!
Oloupávání vyvolává a současně antibakteriálně působí benzoylperoxid: Také tento prostředek dráždí na začátku kůži, kromě toho může bělit barevné textílie. Některá antibiotika působí přímo proti bakteriím, které zapřičiňují záněty. Jsou většinou předepsána k vnějšímu, v těžších případech také k vnitřnímu použití. Určité hormonální preparáty mohou akné při delším užívání tlumit - zlepšení lze očekávat od třetího měsíce užívání.
Vedle těchto účinných látek máme ještě celou řadu dalších látek k místnímu použití. Dodatečně bývají nasazeny jako podpůrná terapie např. zinkové soli a hliníkové oxidy. Jestliže se vytvořily výrazné jizvy, mohou být odstraněny operativně různými metodami (abraze kůže nebo léčba laserem). Občas je prováděna také iontoforesa, která prostřednictvím proudu dopravuje do kůže nabité částečky (ionty).
Důležité: výrazné akné může velmi zatěžovat psychiku, psychologická pomoc je v těchto případech velmi nápomocná.
Správná péče o pleť může při sklonu k uhrům a puchýřkům zamezit vzniku zánětů. Důležité je mýt mastnou pleť vlažnou vodou a jemnými prostředky, ne častěji než dvakrát denně. Použitý prostředek by neměl obsahovat žádný síran sodný, který je sice levný, odmašťuje však příliš.
Krémy a make-up by měly být málo mastné a měly by dodávat pleti vlhkost. Dvakrát až třikrát v týdnu bychom si měli dělat peeling (opatrně při zánětech), který zjemňuje pleť.
Samozřejmě, že předpokladem pro pěknou pleť je také zdravý způsob života: K tomu patří dostatečný spánek, vyvarování se negativního stresu, nekouřit, nepít mnoho alkoholu, dávat pozor na potraviny, které naše pleť dobře nesnáší, hodně se pohybovat na čerstvém vzduchu, jíst hodně čerstvé zeleniny a ovoce, pít hodně vody a čaje. Občas může být provedena léčba na vyčištění krve: Čaje z kopřivy, léčivé byliny macešky nebo pýřavky podporují vyměšovací ústrojí, tyto čaje napomáhají také látkové výměně a pročištění těla.
Smí člověk uhry a puchýřky sám vymačkávat nebo ne?
V zásadě platí, že uhry a především hnisavé puchýřky smějí vymačkávat jen kosmetičky. Při neodborném ošetřování může maz nebo dokonce bakterie vtlačit hlouběji, což může přispět ke vzniku nebo rozšíření zánětu.
Kdo si ale nechá ukázat správný postup, smí alespoň uhry vymačkávat. Přitom se otevřou póry pomocí horké páry, potom se položí kosmetický ubrousek okolo obou ukazováčků, přiloží co možná nejhlouběji a jemně mačká. Nakonec se lehce nanese dezinfekční pleťová voda nebo/a udělá pleťová maska z medu (med působí dezinfekčně).
Podporuje čokoláda tvorbu puchýřků?
Mnoho lidí se domnívá, že určité potraviny jako čokoláda, živočišné tuky nebo oříšky zhoršují pleť - vědecký důkaz však pro to nemáme. Přírodní léčba vychází z předpokladu, že na pleti se projevuje překyselení těla, a to z důvodu nezdravé výživy s vysokým podílem cukru, alkoholu a masa a s příliš málým podílem minerálních látek a vitamínů.