Zlatobýl obecný

Solidago virgaurea

Čeleď: Hvězdnicovité (Asteraceae)

Získal si přezdívky hadí nebo vysoký traňk, celník, svalník, zlatobejl či celík zlatobýl. Tuto vytrvalou bylinu můžeme nalézt v křovinách, loukách i pasekách, ale také na skalnatých stráních či v řídkém lese. Existují dvě formy, jež určuje nadmořská výška. Zlatobýlu nevadí ani kyselé půdy. Tato bylina má až metrovou lodyhu, z jejíž dolní části vyrůstají velké listy s dlouhým řapíkem, zatímco v horní jsou listy menší, mají krátký řapík či jsou přisedlé a nabývají kopinatého a zubatého tvaru. Zlatobýl kvete až od srpna do října zářivou žlutou. Květy rostou v soukvětích na vrcholku lodyhy a skládají se z vnějších samičích květů a vnitřních oboupohlavních trubkovitých květů. Tyčinek mají pět. Plodí ochlupacenou nažku s chmýrem. 

Kapitoly

Výskyt

Zlatobýlu nevadí kyselé půdy a podle nadmořské výšky nabývá dvou forem. Roste v křovinách, řídkých lesích, na loukách i pasekách a dalších místech.

Droga

Používáme nať byliny, kterou sbíráme od srpna do října, tedy v době jejího květu. Uřízneme ji zhruba 30 centimetrů od vrcholku a sušíme ve stínu či sušárně do 40 °C. Skladujeme ji v suchu a stínu na vzdušném místě.

Chemické složení

Předtím, než začne rostlina kvést, obsahuje saponiny, dále ve zlatobýlu nalezneme hořčiny, třísloviny, alkaloidy, sliz, kyselinu nikotinovou, flavonoidy, vitamin C, živice a silice: v listech z 0,75 %, v květech z 0,5 %.

Účinky

Pro své diuretické účinky se doporučuje užívat při zadržování tekutin v těle. Pomáhá při zánětu ledvin nebo nefritidě, cystách, ledvinovém písku a kamenech či při snížené nebo i žádné tvorbě moče (tzv. akutní oligurie až anurie). Droga stimuluje ledvinovou činnost a jejich vylučování, zatímco snižuje vylučování albuminu. Preventivně se používá i při akutní a chronické nefritidě, má sedativní účinky na nervovou soustavu, pomáhá léčit průjem a stabilizuje výměnu kyseliny močové. Vzhledem k tomu, že obsahuje flavonoidy i kyselinu nikotinovou, je droga účinná při varikózním komplexu symptomů. Pomáhá léčit i dnu, revmatismus či artritidu.

V lidovém léčitelství se zlatobýl aplikuje při problémech s močením, zvětšené prostatě i onemocnění jater, ale pomáhá také při silné a dlouhotrvající menstruaci. Jako obklad z čerstvých listů se přikládá na kožní choroby, vředy či hnisající rány.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události