Čeleď: Hvězdnicovité (Asteraceae)
Získal si přezdívky hadí nebo vysoký traňk, celník, svalník, zlatobejl či celík zlatobýl. Tuto vytrvalou bylinu můžeme nalézt v křovinách, loukách i pasekách, ale také na skalnatých stráních či v řídkém lese. Existují dvě formy, jež určuje nadmořská výška. Zlatobýlu nevadí ani kyselé půdy. Tato bylina má až metrovou lodyhu, z jejíž dolní části vyrůstají velké listy s dlouhým řapíkem, zatímco v horní jsou listy menší, mají krátký řapík či jsou přisedlé a nabývají kopinatého a zubatého tvaru. Zlatobýl kvete až od srpna do října zářivou žlutou. Květy rostou v soukvětích na vrcholku lodyhy a skládají se z vnějších samičích květů a vnitřních oboupohlavních trubkovitých květů. Tyčinek mají pět. Plodí ochlupacenou nažku s chmýrem.
Zlatobýlu nevadí kyselé půdy a podle nadmořské výšky nabývá dvou forem. Roste v křovinách, řídkých lesích, na loukách i pasekách a dalších místech.
Používáme nať byliny, kterou sbíráme od srpna do října, tedy v době jejího květu. Uřízneme ji zhruba 30 centimetrů od vrcholku a sušíme ve stínu či sušárně do 40 °C. Skladujeme ji v suchu a stínu na vzdušném místě.
Předtím, než začne rostlina kvést, obsahuje saponiny, dále ve zlatobýlu nalezneme hořčiny, třísloviny, alkaloidy, sliz, kyselinu nikotinovou, flavonoidy, vitamin C, živice a silice: v listech z 0,75 %, v květech z 0,5 %.
Pro své diuretické účinky se doporučuje užívat při zadržování tekutin v těle. Pomáhá při zánětu ledvin nebo nefritidě, cystách, ledvinovém písku a kamenech či při snížené nebo i žádné tvorbě moče (tzv. akutní oligurie až anurie). Droga stimuluje ledvinovou činnost a jejich vylučování, zatímco snižuje vylučování albuminu. Preventivně se používá i při akutní a chronické nefritidě, má sedativní účinky na nervovou soustavu, pomáhá léčit průjem a stabilizuje výměnu kyseliny močové. Vzhledem k tomu, že obsahuje flavonoidy i kyselinu nikotinovou, je droga účinná při varikózním komplexu symptomů. Pomáhá léčit i dnu, revmatismus či artritidu.
V lidovém léčitelství se zlatobýl aplikuje při problémech s močením, zvětšené prostatě i onemocnění jater, ale pomáhá také při silné a dlouhotrvající menstruaci. Jako obklad z čerstvých listů se přikládá na kožní choroby, vředy či hnisající rány.