Zeměžluč hořká

Centaurium erytraea

Čeleď: Hořčovité (Gentianaceae)

Mezi lidmi získal také jméno cintorie, chlístník, kyřice, hořká bylina či tisícizlaté koření. Jednoletá či dvouletá bylina si ke svému růstu vybírá spíše suchá místa, a proto ji nalezneme především na loukách a travnatých kopcích, podél křovin, na pasekách i kamenitých stráních, polích či mezích. Zeměžluč může být jak jednoletá, tak dvouletá bylina (u níž vyrůstá v prvním roce jen přízemní listová růžice). Holá a rýhovaná lodyha vyroste do výšky 30−40 centimetrů a rozvětvuje se až v horní části. Zatímco listy přízemní růžice mají podlouhlý až vejčitý tvar, listy lodyhy jsou podlouhle kopinaté a špičaté. Bylina kvete v červenci a srpnu růžovočerveně, její malé a vícečetné květy rostou v soukvětích na vrcholu lodyhy. Skládají se z pětizubého kalichu a pětidílné koruny s dlouhou trubkou. Spirálovitě zatočené prašníky se nacházejí v 5 tyčinkách. Zeměžluč plodí tobolky ve tvaru válce a s množstvím malých semen.

Kapitoly

Výskyt

Narazit na tuto bylinu můžeme na loukách, pasekách, travnatých i kamenitých stráních, ale také na poli či mezi, neboť upřednostňuje sušší místa.

Droga

Nať zeměžluče sbíráme na začátku květu asi 40 cm od vrcholu lodyhy. Při sušení se vyvarujeme přímého slunce nebo použijeme sušárnu s maximální teplotou 40 °C. Droga je bez pachu, chutná hořce a má zelenou barvu i červený květ. Skladujeme ji v suchu (maximální vlhkost drogy musí být do 12 %) a stínu na vzdušném místě.

Chemické složení

V nati jsou zastoupeny glykosidní hořčiny, třísloviny, malé množství silice i stopy některých dalších látek.

Účinky

Kromě toho, že droga působí proti hlístům, mají glykosidní hořčiny v ní obsažené posilňující účinky při těžkých onemocněních, chronické atrofické gastritidě či anemii, ale podněcují také chuť k jídlu, podporují trávení i střevní peristaltiku a také vylučovací činnosti trávicího ústrojí.

Lidé užívají odnepaměti zeměžluč na bolesti a vyšší množství žaludečních kyselin, zácpě, nadýmání, ale také na katar žaludku, tuberkulózu střev, žloutenku, krvácení střev či malárii. Pomáhá nepravidelné i nedostatečné menstruaci, na bílý výtok, epilepsii, hemoroidy, oční slabost, cukrovku, vodnatelnost, bolesti jater, sleziny a žaludku. Zevně ho aplikujeme na vyrážky a špatně se hojící rány.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události