Čeleď: Hořcovité (Gentianaceae)
Mezi lidmi získala jméno vodní či hořký jetel, třílistník, bobřek a třírožka. Jde o vytrvalou bahenní rostlinu, které je nejlépe v močálech, příkopech, na rašelinových loukách či mokrých pasekách. Potřebuje kyselou půdu a mokrá místa. Vachta je vytrvalá bylina, která má plazivý oddenek, z jehož vrcholu roste až 30 centimetrů dlouhý stvol. Na jeho vrcholu se vytváří soukvětí. Listy této bahenní rostliny rostou z oddenku, mající kožovitou pochvu a dlouhé řapíky. Trojdílná čepel má celokrajné lístky tvaru obráceně vejčitého. Většinou kvete od máje do června, někdy také v červenci bílými či růžovými květy. Ty se skládají z pětidílného, napůl srostlého kalichu a pětidílné koruny, která je nálevkovitá a pokryta chloupky. Tyčinek je pět. Vachta plodí pukající tobolky oválného tvaru.
Najdeme ji v močálech, rašelinových kyselých loukách, v příkopech či mokrých pasekách. Potřebuje mokrou a kyselou půdu a vyskytuje se do nadmořské výšky 1000 m.
Pozor, vachta trojlistá je chráněna zákonem. Podle vyhlášky Ministerstva životního prostředí České republiky č. 395/1992 Sb. je zařazena do kategorie ohrožený druh.
Odstřihávají se lístky i s kouskem řapíku, a to v době květu, tedy v máji a červnu. Pozor, listy netrháme, neboť hrozí, že bychom rostlinu vytrhli celou i s jejím kořenem, a také je nutné část listů bylině ponechat. Odstraníme příměsi a rychle sušíme v tenké vrstvě umělým teplem s maximální teplotou 50 °C. Pokud bychom vachtu sušili pomalu, listy by zčernaly. Droga chutná velmi hořce a nevoní ani nezapáchá.
Zastoupeny jsou silice a hořčina glykosidového charakteru, přičemž menyantin je hlavní glykosid. Hydrolýzou jej rozložíme na glukózu a menyantol příjemné vůně. Ten čerstvé listy nemají, neboť je vytvořen až usušením, a má hořkou chuť.
Vachta podněcuje chuť k jídlu, zlepšuje žaludeční a žlučové vylučování i stimuluje tvorbu krve. Působí větropudně a napomáhá trávení, i proto je používána při gastritidě, meteorizmu, nedostatku žaludečních šťáv, tzv. achylii, dyskinéze žlučových cest i žlučníku a chorobách jater a žlučových cest, jež jsou způsobeny nedostatečným vylučováním žaludeční šťávy.