Vachta trojlistá

Menyanthes trifoliata

Čeleď: Hořcovité (Gentianaceae)

Mezi lidmi získala jméno vodní či hořký jetel, třílistník, bobřek a třírožka. Jde o vytrvalou bahenní rostlinu, které je nejlépe v močálech, příkopech, na rašelinových loukách či mokrých pasekách. Potřebuje kyselou půdu a mokrá místa. Vachta je vytrvalá bylina, která má plazivý oddenek, z jehož vrcholu roste až 30 centimetrů dlouhý stvol. Na jeho vrcholu se vytváří soukvětí. Listy této bahenní rostliny rostou z oddenku, mající kožovitou pochvu a dlouhé řapíky. Trojdílná čepel má celokrajné lístky tvaru obráceně vejčitého. Většinou kvete od máje do června, někdy také v červenci bílými či růžovými květy. Ty se skládají z pětidílného, napůl srostlého kalichu a pětidílné koruny, která je nálevkovitá a pokryta chloupky. Tyčinek je pět. Vachta plodí pukající tobolky oválného tvaru.

Kapitoly

Výskyt

Najdeme ji v močálech, rašelinových kyselých loukách, v příkopech či mokrých pasekách. Potřebuje mokrou a kyselou půdu a vyskytuje se do nadmořské výšky 1000 m.

Pozor, vachta trojlistá je chráněna zákonem. Podle vyhlášky Ministerstva životního prostředí České republiky č. 395/1992 Sb. je zařazena do kategorie ohrožený druh.

Droga

Odstřihávají se lístky i s kouskem řapíku, a to v době květu, tedy v máji a červnu. Pozor, listy netrháme, neboť hrozí, že bychom rostlinu vytrhli celou i s jejím kořenem, a také je nutné část listů bylině ponechat. Odstraníme příměsi a rychle sušíme v tenké vrstvě umělým teplem s maximální teplotou 50 °C. Pokud bychom vachtu sušili pomalu, listy by zčernaly. Droga chutná velmi hořce a nevoní ani nezapáchá.

Chemické složení

Zastoupeny jsou silice a hořčina glykosidového charakteru, přičemž menyantin je hlavní glykosid. Hydrolýzou jej rozložíme na glukózu a menyantol příjemné vůně. Ten čerstvé listy nemají, neboť je vytvořen až usušením, a má hořkou chuť.

Účinky

Vachta podněcuje chuť k jídlu, zlepšuje žaludeční a žlučové vylučování i stimuluje tvorbu krve. Působí větropudně a napomáhá trávení, i proto je používána při gastritidě, meteorizmu, nedostatku žaludečních šťáv, tzv. achylii, dyskinéze žlučových cest i žlučníku a chorobách jater a žlučových cest, jež jsou způsobeny nedostatečným vylučováním žaludeční šťávy.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události