Truskavec ptačí

Polygonum aviculare

Čeleď: Rdesnovité (Polygonaceae)

Lidé ho nazývají jako chrustavec či chrusťák, ptačí rdesno, úpor či jen truskavec. Jednoletá bylina truskavec se vyskytuje na ušlapananých místech, jako je dvůr či nepoužívané cesty, ale také na polích, mezích i u potoků jako plevel. Nevadí mu suché ani vlhké půdy. Plazivá, rozvětvená a článkovaná lodyha hranatého tvaru je dlouhá až půl metru. Listy truskavce jsou přisedlé nebo s krátkým řapíkem, mohou být podlouhlé i čárkovité a jsou střídavé. Bylina kvete po celé léto až do září růžově, její květy vyrůstají z paždí po 2 až 3. Pět lupínků a tyčinek tvoří zespoda zelenou korunu. Truskavec plodí matnou černou nažku.

Kapitoly

Výskyt

Na tuto bylinu – plevel můžeme narazit na polích, mezích, u potoka, ale také na ušlapaných dvorech či cestách. Nevadí jí suché ani vlhké půdy.

Droga

Nať této byliny sbíráme v době jejího květu od července až do října a při sušení se vyhýbáme přímému slunci. Při použití umělého tepla nastavujeme teplotu do 40 °C. Výsledkem je zelená droga bez zápachu, která chutná trpce. Skladujeme ji v suchu (maximální vlhkost drogy musí být do 12 %) a stínu na vzdušném místě.

Chemické složení

Droga se skládá z 1,2 % silikátů nerozpustných ve vodě a 0,3 % silikátů ve vodě rozpustných a 4 % tříslovin. Dále obsahuje živice, vosk, slizovité látky, flavonové glykosidy, v malém množství saponiny, karoten, sacharidy a další látky.

Účinky

Pomáhá zastavovat krvácení, a proto se používá při porodech, neboť tonizuje děložní svalstvo, krvácení v děloze, potratu i silné menstruaci. Aplikuje se rovněž při žaludečních a dvanácterníkových vředech a tuberkulózním krvácení. Čerstvou rostlinu rozdrtíme na malé kousky a léčíme jimi špatně se hojící rány.

Droga obsahuje také flavony s adstringentním a močopudným účinkem, takže je používána při žlučníkových a ledvinových kamenech i písku. Zvyšuje objem plic, krevní tlak i amplitudu dýchacích pohybů. Pomáhá při chronické bronchitidě a tuberkulóze, zvlášť v kombinaci s dalšími chorobami. Protizánětlivých účinků je využíváno při dně a kloubních chorobách. V domácí praxi byla droga používána na malárii i bílý výtok, ale také na zastavení krvácení. Využívalo se i jejího diuretického účinku.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události