Čeleď: Krtičníkovité (Scrophulariaceae)
Přezdívá se mu úložník, tržník, hušec i přítržník a také Veronika. Tato plazivá bylina se vyskytuje na suchých loukách, pasekách, mezích i úhorech. Roste také ve světlých lesích, a to obzvláště v kyselých borech a vřesových dubinách. Rozrazil má až 30centimetrovou plazivou lodyhu a elipsovité či obráceně vejčité listy, jejichž čepel má krátký řapík a pilovitý tvar. Od června až do září kvete v hroznech světlou modrou barvou. Květy se skládají z čtyřdílného kalichu a koruny, tyčinky jsou dvě. Plodí drobnou žláznatou tobolku, jež v sobě má malá semena.
Vybírá si světlé lesy, kyselé bory či dubiny s vřesem, ale nepohrdne ani suchými loukami či pasekami, mezí a úhorem.
Nať je sbírána v době květu a při sušení se vyhýbáme přímému slunci. Pokud použijeme sušárnu, teplotu je nutné nastavit do 45 °C. Po usušení rozrazil uchováváme v papírových pytlíčcích v suchu a na vzdušném místě.
Zastoupen je glykosid aukubin, saponiny, organické kyseliny, živice, třísloviny, hořčiny i další látky.
Rozrazil napomáhá odkašlávání a pro svůj sekretolytický účinek je doporučován při léčbě astmatu a chronické bronchitidy. Působí také diureticky neboli močopudně.
Lidé ji rádi používali také při léčbě dny, revmatismu, na ledvinové kameny i záněty močového měchýře. Aplikován je rovněž na povrchové vředy, tzv. furunkly, a chronická kožní onemocnění. Výluhem v rostlinném oleji získáme látku, jež léčí hnisavé rány a spáleniny od sluníčka. Obecně se však tato droga považuje za spíše slabou.