Rozrazil lékařský

Veronica officinalis

Čeleď: Krtičníkovité (Scrophulariaceae)

Přezdívá se mu úložník, tržník, hušec i přítržník a také Veronika. Tato plazivá bylina se vyskytuje na suchých loukách, pasekách, mezích i úhorech. Roste také ve světlých lesích, a to obzvláště v kyselých borech a vřesových dubinách. Rozrazil má až 30centimetrovou plazivou lodyhu a elipsovité či obráceně vejčité listy, jejichž čepel má krátký řapík a pilovitý tvar. Od června až do září kvete v hroznech světlou modrou barvou. Květy se skládají z čtyřdílného kalichu a koruny, tyčinky jsou dvě. Plodí drobnou žláznatou tobolku, jež v sobě má malá semena.

Kapitoly

Výskyt

Vybírá si světlé lesy, kyselé bory či dubiny s vřesem, ale nepohrdne ani suchými loukami či pasekami, mezí a úhorem.

Droga

Nať je sbírána v době květu a při sušení se vyhýbáme přímému slunci. Pokud použijeme sušárnu, teplotu je nutné nastavit do 45 °C. Po usušení rozrazil uchováváme v papírových pytlíčcích v suchu a na vzdušném místě.

Chemické složení

Zastoupen je glykosid aukubin, saponiny, organické kyseliny, živice, třísloviny, hořčiny i další látky.

Účinky

Rozrazil napomáhá odkašlávání a pro svůj sekretolytický účinek je doporučován při léčbě astmatu a chronické bronchitidy. Působí také diureticky neboli močopudně.

Lidé ji rádi používali také při léčbě dny, revmatismu, na ledvinové kameny i záněty močového měchýře. Aplikován je rovněž na povrchové vředy, tzv. furunkly, a chronická kožní onemocnění. Výluhem v rostlinném oleji získáme látku, jež léčí hnisavé rány a spáleniny od sluníčka. Obecně se však tato droga považuje za spíše slabou.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události