Řepík lékařský

Agrimonia eupatoria

Čeleď: Růžovité (Rosaceae)

Lidé mu odnepaměti říkají také útrobník, řepíček či konopěnec. Této trvalé bylině se daří ve vápencových půdách a narazit na ni můžeme i podél cest, na loukách či pasekách, v řídkých lesích či křovinách. Řepík má vzpřímenou metrovou lodyhu, která je pokrytá chloupky, stejně jako spodní šedivá strana jeho listů. Ty jsou přetrhovaně lichozpeřené. Řepík kvete od července až do září drobnými žlutými květy složenými v klasovitých soukvětích. Květy jsou oboupohlavní a skládají se z pětidílného kalichu i koruny, dvou semeníků a 5 až 20 tyčinek. Plodí lepkavou rýhovanou dvojsemennou nažku, která má kulatý tvar. Má nepříjemný zápach.

Kapitoly

Výskyt

Trvalá bylina roste podél cest, na pasekách, loukách, ale také v křovinách či lesích. Daří se jí ve vápencových půdách.

Droga

Používáme nať a celou nadzemní část rostliny sbíráme v době květu od července do září. Zdřevnatělé časti odstraníme a při sušení se vyvarujeme přímého slunce. Pokud používáme sušárnu, teplotu nastavíme maximálně na 40 °C. Droga chutná štiplavě, a aby nedošlo k zapaření, na což je rostlina choulostivá, skladujeme ji v suchu a stínu na vzdušném místě.

Chemické složení

Kyselina křemičitá je zastoupená ve 12 %, silice v 0,2 % a zbytek tvoří vitaminy C a P (nikotinamid), třísloviny, hořčiny, flavonoidy, stopy manganu, organické kyseliny i další látky.

Účinky

Jako doplněk ji používáme při léčbě žloutenky, reguluje funkci jater a žlučníku a pomáhá léčit dyskinéze žlučových cest, žlučové kameny či záněty žlučníku, tzv. chronické cholecystitidy. Působí diureticky a potopudně, má stahující účinek a doporučujeme ji při gastritidě se sníženou kyselostí, enterokolitidě s průjmem, při ledvinových kamenech a otocích. Léčí onemocnění sliznice, jako je stomatitida, gingivitida, tonzilitida, laryngitida a faryngitida. Ve formě obkladu se přiloží na rány a pojivové tkáně.

Lidové léčitelství jej používalo při plicní i kožní formě tuberkulózy, srdeční slabosti, dně, na písek v ledvinách i močovém měchýři. Aplikoval se i při vykašlávání krve, na akné, při nočním pomočování, na rýmu i záněty ústní sliznice. Přidáním do koupele také ulevuje namoženým nohám.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události