Řebříček obecný

Achillea millefolium

Čeleď: Hvězdnicovité (Asteraceae)

Řebříček získal kvůli svému těžce vyslovitelnému jménu řadu přezdívek: myší ocásek či kočičí ocas, husí jazýček a zaječí chléb. Tato trvalá bylina roste na loukách, rumovištích, trávě, křovinách i světlých porostech. Tato bylina má přímou lodyhu, která může vyrůst až do výšky 50 centimetrů. Chocholičnaté laty, květy řebříčku, rostou na vrcholku lodyhy. Střídavé listy jsou dvojitě či trojitě peřenosečné. Bylina kvete vytrvale od června až do září drobnými bílými květy, jež mají polokruhová lůžka. Každý úbor má pět bílých jazykovitých květů a asi 20 žlutých vnitřních květů, jež mají trubkovitý tvar. Plodí stříbřitě šedivé nažky, na okrajích křídlaté. Šedá plsť pokrývá celou rostlinu.

Kapitoly

Droga

Květy s horní částí bez stonku sbíráme před jejich rozkvětem, zatímco nať odřezáváme na začátku nebo v průběhu květu (od máje do června či v srpnu a září). Nať uřízneme 20 centimetrů od vrcholu a dřevnaté části k sušení nepoužijeme. Prvních pět hodin sušíme na slunci, následně je přesuneme do stínu či sušárny s teplotou 40 °C. Květy jsou bílé a žluté, nať zelená, se specifickou vůní a hořkou chutí. Skladujeme ji v suchu (maximální vlhkost drogy musí být do 13 %) a stínu na vzdušném místě.

Chemické složení

Až půl procenta silice je obsaženo v droze, dále hořčiny, třísloviny, slizovité látky, cholin, inulin a kyselina askorbová. Silice může obsahovat až 20 % azulénu, přičemž platí, že nejvíce ho je vždy v době květu.

Účinky

Tato aromatická a hořká látka podporuje chuť k jídlu a zvyšuje vylučování žaludečních šťáv u hyperacidity a dyspepsie. Zvyšuje krevní srážlivost a zastavuje krvácení v ledvinách, děloze, z nosu či dásní, při hemoroidech i u rány. Má stahující (adstringentní) účinek při průjmu, stomatitidě a gingivitidě. Protizánětlivě působí u gastritidy, koliky, kolitidy s průjmem, zánětu ledvin a močového měchýře či revmatismu. Jako choleretický prostředek se aplikuje při dyskinézách, poruše funkce žlučníku a žloutence. Působí proti původcům malárie i hlístům, u hypertonie zvyšuje vylučování moče a ženy řebříček používají rovněž při nedostatečné a nepravidelné menstruaci, neboť zesiluje děložní stahy.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

0
1evina19. 11. 2016 18:17:20
Ahoj holky,nemáte některá zkušenost s koupelí řebříčku proti odstranění myomů,četla jsem v knize Mária Treben,nemáte zkušenosti?

Evina
díky

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události