Prvosenka jarní

Primula veris

Čeleď: Prvosenkovité (Primulaceae)

Prvosence se říká primulka, petrklíč či housátka. Tato vytrvalá bylina si vybírá suchá místa jako louky, stráně zalité sluncem či paseky, ale objevit ji můžeme i v řídkém lese. Daří se jí ve vápenitých půdách a na její křížence často narazíme na zahrádkách. Tato až 30centimetrová bylina má holý stvol a její listy vyrůstají z oddenku. Ten je krátký a má světle hnědé tenké kořínky o šířce 1 mm a délce až 7 centimetrů. Listy vytvářejí růžici, mají podlouhlý a vejčitý tvar, široce křídlatý řapík a na okraji jsou zvlněné. Kvete v dubnu a máji velkými žlutými květy, jež jsou uspořádány do okolíků. Květy se skládají z pětipočetného kalichu i koruny, která má trubkovitý tvar, a 5 tyčinek. Plodí hnědou tobolku vejčitého tvaru s mnoha semeny.

Kapitoly

Výskyt

Prvosenka a její kříženci se často pěstují v zahradách, ale rostou také volně na loukách, pasekách či stráních. Vybírá si hlavně vápenité půdy a suchá místa.

Droga

Sbíráme kořen a oddenek prvosenky na začátku léta či v srpnu po uvadnutí listů, ale vyrývat je můžeme i na jaře od února do března. Po umytí studenou vodou je necháme sušit na slunci či použijeme sušárnu s teplotou 100 °C. Droga pak získá světlounce hnědou barvu, chutná slizovitě a má specifickou vůni.

Použít se dají také listy, jež sbíráme buď v dubnu a máji, nebo na konci květu, a sušíme je ve stínu. Sbíráme i květy, a to v době jejich plného rozkvětu, ale bez stvolů. Sušíme je rychle ve stínu či tmě, neboť jedině tak si zachovají svoji barvu. Použít lze i umělé teplo s teplotou do 40 °C. Skladujeme ji v suchu (maximální vlhkost drogy musí být do 12 %) a stínu na vzdušném místě.

Chemické složení

V podzemní části rostlin jsou zastoupeny saponiny (kyselina primulová v 5−10 %), glykosidy, estery kyseliny salicylové a silice do 0,08 %. Každá část prvosenky obsahuje také kyseliny askorbovou a primulovou, karoten i další látky. V květech jsou navíc zastoupeny flavonoidy a saponiny, v listech z 2 % saponiny.

Účinky

Díky saponinům s expektoračním a mukolytickým účinkem používáme drogu při černém kašli, astmatu, bronchiálním zánětu, chřipce i prochladnutí. Tišivě působí při nespavosti, epilepsii či neurózách. Působí rovněž močopudně a pomáhají na odtučnění. Estery kyseliny salicylové navíc zmírňují projevy revmatu.Lidé prvosenku běžně používali na závratě, dnu, srdeční slabost i ledvinová onemocnění.

 

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události