Přeslička rolní

Equisetum arvense

Čeleď: Přesličkovité (Equisetaceae)

Lidově se přesličce říká stolička či plivačka, šmirglová tráva a přáska. Vytrvalá bylina roste na trvale mokrých, hlinitých či písčitých půdách. Objevit ji můžeme v nížinách i na horách u potoků, kanálů, mokřin či násypech, ale roste také na vlhkých polích, drenážovaných místech či ve stínu na okraji lesa. Přeslička má dlouhé oddenky a vždy na jaře vyrůstá její bezchlorofylová hnědá lodyha, která není rozvětvená. Na vrcholu se objevuje klas výtrusných listů, tzv. sporofylů, a po vysypání výtrusů tato lodyha umírá. Na jejím místě se vytvoří letní, zelená lodyha, dlouhá 30 centimetrů až půl metru, která je rozvětvená a článkovitá. Větve, stejně jako lodyhy přesličky, jsou podélně rýhované, uvnitř duté a velmi odolné. Na rozhraní článků vyrůstají po 6 až 12 šupinaté listy, jež jsou kapsovitě srostlé a přeslenovitě větvené.

Kapitoly

Výskyt

Přeslička má ráda vlhko, a proto ji najdeme u kanálů, potoků, na mokřinách, vlhkých polích či drenážovaných místech a okraji lesa. Daří se jí v hlinitých až písčitých půdách v nížinách i na horách.

Droga

Nať přesličky sbíráme od května i přes celé léto a lodyhy odřezáváme 20 centimetrů od vrcholu. Sušíme je ve stínu nebo umělém teple do 40 °C. Křehká a zelená droga je bez pachu a chutná hořce. Skladujeme ji v suchu (maximální vlhkost drogy musí být do 12 %) a stínu na vzdušném místě.

Chemické složení

V droze je zastoupen karoten, vitamin C, saponin ekvizetonon, flavonoidy, hořčiny, živice, tuky, bílkoviny, třísloviny, alkaloidy i kyseliny šťavelová a křemičitá (ta ve větší míře).

Účinky

Přeslička je díky bohatému složení a vysokému množství křemičitanů známá pro své různorodé účinky. Posiluje krevní oběh a zvyšuje činnost srdce, má diuretický účinek a zvyšuje vylučování ledvin. Léčí záněty močových cest, ledvinové i žlučníkové kameny i otoky srdečního či ledvinového původu, nedoporučujeme ji však užívat při akutním zánětu ledvin, neboť může ledviny podráždit. Zvyšuje látkovou výměnu a pomáhá při léčbě chorob žláz s vnitřní sekrecí a v klimakteriu (při otocích nohou, za které může narušená látková výměna). Zvyšuje odolnost pojivových tkání, takže je vhodná při léčbě revmatu, artróze, chronické polyartritidě, plicní a kostní tuberkulóze a zlomeninách. Účinkuje také proti vypadávání vlasů a léčí kožní choroby. Zastavuje krvácení při hemoroidech, vykašlávání krve či děložní krvácení, pomáhá léčit astma a má protihlístové účinky.

Lidová praxe přesličku užívá na albuminózu, vodnatelnost, záněty sedacího nervu i dnu. Léčí hematurii, krevní tlak při hypertenzi, bolesti žaludku, pomočování či bílý výtok. Příznivě působí na aterosklerózu, rozšířené cévy, plicní krvácení či ekzémy a prášek z drogy napomáhají hojení ran.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události