Podběl lékařský

Tussilago farfara

Čeleď: Hvězdnicovité (Asteraceae)

Mezi lidmi získal hojné množství přezdívek jako lopušice, koňské kopyto či podkova, podbílek, babuška, líčko mateří, úbytník či podběl obecný.  Podběl je vytrvalá bylina, která roste převážně jako plevel v hlinitých půdách s dostatečným množstvím vlhkosti a vápníku. Objevuje se v nížinách i na horách, rumištích či navážkách. Tato bylina má dlouhé a plazivé oddenky, uvnitř dužnaté, z nichž vyrůstají pupeny. Z květních pupenů vyraší v březnu až dubnu šupinaté stonky s úborem zlatavě žlutých květů, jejichž lůžko je hladké a terčovité. Za ošklivého počasí se úbory přes noc zavírají. Plodí nažku s chmýrem válcovitého tvaru. Po odkvětu pak vyraší z oddenkových listových pupenů řapíkaté fialové listy s listovou růžicí. Srdčitá čepel je dlanitě laločnatá a na okraji zubovitá. V průměru dosahuje 20 centimetrů, a zatímco svrchu je zelená, zespodu je plstnatá a získává bílou barvu.

Kapitoly

Výskyt

Daří se jí v hlinitých vlhkých a vápenatých půdách, roste na rumištích, navážkách, pastvinách, ale i příkopech a lomech či u železničních náspů. Nevybírá si ani mezi nížinami a horskými oblastmi.

Droga

Přes léto sbíráme mladší listy podbělu, které po očištění sušíme půlden na slunci. Pak je přeneseme do stínu či použijeme sušárnu s 45 °C. Jejich svrchní strana je světle zelená a zespoda bělavě plstnatá. Chutná hořce a má specifickou vůni. Při sběru dáváme pozor na přimíchání jiných rostlin. Skladujeme ho v suchu (maximální vlhkost drogy musí být do 13 %) a stínu na vzdušném místě.

Chemické složení

Slizovité látky, třísloviny až v 17 %, kyseliny galová, jablečná a vinná, fytosterin, hořčiny, karoten, vitamin C, bílkoviny, inulin, saponin a další látky.

Účinky

Listy mají sekretolytický účinek a působí hlenotvorně při zánětech horních cest dýchacích, jako je faryngitida, laryngitida, chronická i akutní bronchitida či zánět průdušnice. Léčí bronchiální astma, zápal plic a jako doplňková léčba se používá i při silikóze. Účinkuje na žaludečně-střevní záněty, při ateroskleróze, nechutenství či revmatismu. Na záněty žil, kožní onemocnění, povrchové vředy, popáleniny či oční záněty používáme obklady z čerstvých listů či odvar. Drogu nepoužíváme dlouhodobě, neboť pyrolizidinový alkaloid v ní obsažený působí na játra toxicky.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události