Čeleď: Růžovité (Rosaceae)
Mochna získala také přezdívky krevník, přetržník či nátržník, galgan a tržené koření. Této vytrvalé a zcela nenáročné bylině se daří na kamenitých stráních, ve vyšší nadmořské výšce, ale i na vlhkých loukách či v řídkých lesích. Mochna má krátký oddenek válcovitého tvaru, z něhož na jaře rostou tenké lodyhy, rozvětvující se v horní části. Lodyha dorůstá 10−30 centimetrů a může být vzpřímená, nebo vystoupavá. Zatímco přízemní listy se skládají do růžice (která při květu odumírá) a jsou trojčetné, stonkové listy jsou krátce řapíkaté či přisedlé, a ačkoliv jsou také trojčetné, s palisty vzbuzují dojem pětičetných. Mochna kvete od máje do září a její malé květy rostou z paždí listů samostatně, jsou dlouze stopkaté. Skládají se z čtyřčetného kalichu a žlutavě zlaté koruny s tyčinkami. Mochna plodí drobné nažky.
Této nenáročné rostlině nejvíce vyhovují křemičité půdy, ale nepohrdne ani řídkými lesíky, kamenitými stráněmi či vlhkými loukami a horským pásmem.
Sbíráme kořen (oddenek), jež vyrýváme ze země buď na podzim v říjnu, nebo na začátku jara v březnu, ale vždy pouze u dvou- či tříletých rostlin. Oddenek je tvrdý a válcovitý, v horní části rozšířený a nese stopy již oddělených kořínků, po kterých zůstaly jamky. Jeho délka je až 50 mm, zatímco šířka maximálně 30 mm. Po jeho očištění a omytí sušíme do 45 °C a venku se vyvarujeme přímého slunce. Droga získá tmavě hnědou, uvnitř načervenalou barvu, je bez pachu a chutná štiplavě hořce.
V mochnovém oddenku jsou zastoupeny třísloviny, a to až ve výši 30 %, dále glykosidy tormentilin a tormentol, silice, živice a další látky.
Mochna má protizánětlivý a svíravý účinek, takže pomáhá zastavovat krvácení při silné menstruaci či vykašlávání krve u tuberkulózy. Doporučujeme ji užívat při zánětu trávicího ústrojí, jako je akutní i chronická gastritida, kolitida, žaludeční vředy, průjmy, enteritida, úplavice, dyspepsie či nedostatek žaludečních šťáv. Pomáhá léčit i záněty ústní dutiny (stomatitida, faryngitida, gingivitida, afty). Přikládáme ji také na popáleniny, ekzémy a popraskanou kůži na rukou, nohou či ústech.
V běžné domácí praxi se mochna používá také při výtocích, malárii, cukrovce, žloutence, na bolest hlavy i choroby jater, při angině pectoris, močení krve, dně i revmatismu.