Mochna nátržník

Potentilla erecta

Čeleď: Růžovité (Rosaceae)

Mochna získala také přezdívky krevník, přetržník či nátržník, galgan a tržené koření. Této vytrvalé a zcela nenáročné bylině se daří na kamenitých stráních, ve vyšší nadmořské výšce, ale i na vlhkých loukách či v řídkých lesích. Mochna má krátký oddenek válcovitého tvaru, z něhož na jaře rostou tenké lodyhy, rozvětvující se v horní části. Lodyha dorůstá 10−30 centimetrů a může být vzpřímená, nebo vystoupavá. Zatímco přízemní listy se skládají do růžice (která při květu odumírá) a jsou trojčetné, stonkové listy jsou krátce řapíkaté či přisedlé, a ačkoliv jsou také trojčetné, s palisty vzbuzují dojem pětičetných. Mochna kvete od máje do září a její malé květy rostou z paždí listů samostatně, jsou dlouze stopkaté. Skládají se z čtyřčetného kalichu a žlutavě zlaté koruny s tyčinkami. Mochna plodí drobné nažky.

Kapitoly

Výskyt

Této nenáročné rostlině nejvíce vyhovují křemičité půdy, ale nepohrdne ani řídkými lesíky, kamenitými stráněmi či vlhkými loukami a horským pásmem.

Droga

Sbíráme kořen (oddenek), jež vyrýváme ze země buď na podzim v říjnu, nebo na začátku jara v březnu, ale vždy pouze u dvou- či tříletých rostlin. Oddenek je tvrdý a válcovitý, v horní části rozšířený a nese stopy již oddělených kořínků, po kterých zůstaly jamky. Jeho délka je až 50 mm, zatímco šířka maximálně 30 mm. Po jeho očištění a omytí sušíme do 45 °C a venku se vyvarujeme přímého slunce. Droga získá tmavě hnědou, uvnitř načervenalou barvu, je bez pachu a chutná štiplavě hořce.

Chemické složení

V mochnovém oddenku jsou zastoupeny třísloviny, a to až ve výši 30 %, dále glykosidy tormentilin a tormentol, silice, živice a další látky.

Účinky

Mochna má protizánětlivý a svíravý účinek, takže pomáhá zastavovat krvácení při silné menstruaci či vykašlávání krve u tuberkulózy. Doporučujeme ji užívat při zánětu trávicího ústrojí, jako je akutní i chronická gastritida, kolitida, žaludeční vředy, průjmy, enteritida, úplavice, dyspepsie či nedostatek žaludečních šťáv. Pomáhá léčit i záněty ústní dutiny (stomatitida, faryngitida, gingivitida, afty). Přikládáme ji také na popáleniny, ekzémy a popraskanou kůži na rukou, nohou či ústech.

V běžné domácí praxi se mochna používá také při výtocích, malárii, cukrovce, žloutence, na bolest hlavy i choroby jater, při angině pectoris, močení krve, dně i revmatismu.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události