Čeleď: Hluchavkovité (Lamiaceae)
Mateřídouška je mezi lidmi nazývána také jako douška mateří, chodec, vonný tým či mateřinka. Mateřídouška je velmi známá vytrvalá bylina, která roste na mezích, paloučcích, travnatých stráních i světlých lesích. Nalezneme ji jak v nížině, tak horské oblasti. Lodyha mateřídoušky může být poléhavá, nebo vystoupavá a rostou z ní stojaté či plazivé výhonky. Ty jsou buď lysé, nebo ochlupené. Listy mateřídoušky jsou krátce řapíkaté, mají vejčitý tvar a na konci jsou zakulacené. Čepel může být dlouhá až 15 mm a na šířku měří 7 mm, přičemž nemá podvinutý okraj, jako je tomu například u tymiánu. Kvete od máje až do září a její květy se sdružují v hrozny na vrcholku lodyhy. Skládají se z lehce červeného nebo i zeleného kalichu s dvěma zuby na horním i dolním pysku a koruny. Ta se zbarvuje od světle růžové až po červenou a je nevýrazně dvoupyská. Součástí květu jsou rovněž i čtyři tyčinky a plody mateřídoušky tvoří čtyři tvrdky vejčitého tvaru.
U nás se nejčastěji vyskytuje mateřídouška polejovitá, která roste na stráních, paloucích i ve světlých lesích, a to jak v nížině, tak v horských oblastech, zatímco ostatní druhy mateřídoušky si vybírají spíše vápencové podklady, stepní oblasti či suché travnaté stráně.
Používá se nať mateřídoušky, kterou od zbytku rostliny odřežeme či ustřihneme nůžkami v době jejího květu, tedy od máje až do září. Při sušení se vyvarujeme přímého slunce či použijeme sušárnu s maximální teplotou do 35 °C. Výsledkem je světle hnědý stonek, zelené listy i kalich a růžově až fialově zbarvené květy. Ty mají libou vůni a chutnají hořce. Skladujeme je v suchu (maximální vlhkost drogy musí být do 13 %)a stínu na vzdušném místě.
V droze je zastoupena v 0,15−1 % silice a dále hořčiny, třísloviny, flavonoidy, linalol, minerální soli, živice, luteolin a další látky.
Mateřídoušky se pro svůj sekretolytický účinek používá při katarech horních cest dýchacích, chřipce, bronchiálním astmatu i chronické bronchitidě, bronchopneumonii i na zápal plic, při kterém je vylučován slizovitý exkret. Umí utišit suchý a spastický kašel, ale také černý kašel a spastickou bronchitidu, stejně jako uklidnit nervy. Pro spazmolytický účinek je doporučována mateřídouška na žaludeční a střevní choroby i u nemocí původu nervového, jako jsou vředy, chronická gastritida, nadýmání, spastická kolika či bolesti hlavy, neurastenie a neuritida. Můžeme ji přidat do aromatické koupele či přikládáme jako obklad, dráždícího a analgetického účinku má u kloubních onemocnění, chorob svalů a periferních nervů.
Lidové léčitelství doporučuje použití mateřídoušky na dvanácterníkové vředy, při chudokrevnosti, revmatismu i nervových a kožních onemocnění, stejně jako při nechutenství, nespavosti či střevních potížích. Na záněty ústní dutiny a krku mateřídoušku kloktejte.