Mateřídouška obecná

Thymus serpyllum

Čeleď: Hluchavkovité (Lamiaceae)

Mateřídouška je mezi lidmi nazývána také jako douška mateří, chodec, vonný tým či mateřinka. Mateřídouška je velmi známá vytrvalá bylina, která roste na mezích, paloučcích, travnatých stráních i světlých lesích. Nalezneme ji jak v nížině, tak horské oblasti. Lodyha mateřídoušky může být poléhavá, nebo vystoupavá a rostou z ní stojaté či plazivé výhonky. Ty jsou buď lysé, nebo ochlupené. Listy mateřídoušky jsou krátce řapíkaté, mají vejčitý tvar a na konci jsou zakulacené. Čepel může být dlouhá až 15 mm a na šířku měří 7 mm, přičemž nemá podvinutý okraj, jako je tomu například u tymiánu. Kvete od máje až do září a její květy se sdružují v hrozny na vrcholku lodyhy. Skládají se z lehce červeného nebo i zeleného kalichu s dvěma zuby na horním i dolním pysku a koruny. Ta se zbarvuje od světle růžové až po červenou a je nevýrazně dvoupyská. Součástí květu jsou rovněž i čtyři tyčinky a plody mateřídoušky tvoří čtyři tvrdky vejčitého tvaru.

Kapitoly

Výskyt

U nás se nejčastěji vyskytuje mateřídouška polejovitá, která roste na stráních, paloucích i ve světlých lesích, a to jak v nížině, tak v horských oblastech, zatímco ostatní druhy mateřídoušky si vybírají spíše vápencové podklady, stepní oblasti či suché travnaté stráně.

Droga

Používá se nať mateřídoušky, kterou od zbytku rostliny odřežeme či ustřihneme nůžkami v době jejího květu, tedy od máje až do září. Při sušení se vyvarujeme přímého slunce či použijeme sušárnu s maximální teplotou do 35 °C. Výsledkem je světle hnědý stonek, zelené listy i kalich a růžově až fialově zbarvené květy. Ty mají libou vůni a chutnají hořce. Skladujeme je v suchu (maximální vlhkost drogy musí být do 13 %)a stínu na vzdušném místě.

Chemické složení

V droze je zastoupena v 0,15−1 % silice a dále hořčiny, třísloviny, flavonoidy, linalol, minerální soli, živice, luteolin a další látky.

Účinky

Mateřídoušky se pro svůj sekretolytický účinek používá při katarech horních cest dýchacích, chřipce, bronchiálním astmatu i chronické bronchitidě, bronchopneumonii i na zápal plic, při kterém je vylučován slizovitý exkret. Umí utišit suchý a spastický kašel, ale také černý kašel a spastickou bronchitidu, stejně jako uklidnit nervy. Pro spazmolytický účinek je doporučována mateřídouška na žaludeční a střevní choroby i u nemocí původu nervového, jako jsou vředy, chronická gastritida, nadýmání, spastická kolika či bolesti hlavy, neurastenie a neuritida. Můžeme ji přidat do aromatické koupele či přikládáme jako obklad, dráždícího a analgetického účinku má u kloubních onemocnění, chorob svalů a periferních nervů.

Lidové léčitelství doporučuje použití mateřídoušky na dvanácterníkové vředy, při chudokrevnosti, revmatismu i nervových a kožních onemocnění, stejně jako při nechutenství, nespavosti či střevních potížích. Na záněty ústní dutiny a krku mateřídoušku kloktejte.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události