Levandule lékařská

Lavandula angustifolia

Čeleď: Hluchavkovité (Lamiaceae)

Levandule si získala přezdívky devandule či dulenka, špikrnát nebo špikanard. Polokeř pochází ze západního Středomoří, ale vzhledem k vysokému využití levandule v kosmetickém i farmaceutickém průmyslu je hojně pěstována. Levandule má čtyřhrannou rozvětvenou lodyhu, která může vyrůst do výšky 60 centimetrů, a vstřícné čárkovité listy. V mládí jsou listy tohoto polokeře plstnaté. Kvete od července do srpna svojí charakteristickou modří. Květy se skládají z plstnaté koruny i kalichu, který je trubkovitý a pokryt chloupky. Plodí tvrdky, jež v sobě mají čtyři černá a lesklá semena. Levandule je medonosná, krásně voní a chutná nahořkle.

Kapitoly

Výskyt

Díky svému využití v kosmetice a farmacii se ve vybraných zemích hojně pěstuje, i když pochází ze Středomoří. V tuzemsku ji nalezneme spíše na soukromých zahrádkách či skalkách, ale vzácně se pěstuje i u nás v teplejších oblastech.

Levandule vyhledává lehčí a suché vápenité půdy, ale pokud je půda až příliš úrodná, zvyšuje se počet listů na úkor květů. Ke svému růstu potřebuje také teplejší a chráněné oblasti, ideálně jižní svahy, na kterých jí nehrozí vymrznutí. Pro bohatší květy stříháme větvičky polokeře každoročně.

Droga

Sbírají se levandulové květy od července do srpna, a to i s koncovými klasy. Při sušení se vyhýbáme přímému slunci, použít můžeme i sušárnu, ve které nastavíme teplotu maximálně na 35 °C. Po usušení květy sdrhneme a prosejeme. Mají nádhernou vůni, modrou až fialovou barvu a chutnají hořce. Skladujeme je v suchu a stínu na vzdušném místě.

Chemické složení

V čerstvých i sušených květech nalezneme éterický olej (0,5−1 %) a pro získání největšího množství silice sbíráme květy v době jejich vrcholu. V silicích je zastoupen z 30−60 % linalylacetát i jiné linalylestery či bornylacetát. Květy rovněž obsahují až z 10 % třísloviny.

Účinky

Při závratích, migréně, neurastenii, nespavosti, hysterii či nervovém přetížení používáme levanduli pro její mírně sedativní a zklidňující účinky. Působí spazmolyticky při žaludečních, střevních i ledvinových kolikách, močopudně, ale také větropudně při nadýmání a žlučopudně při žlučníkové dyskinéze. Levanduli přidáváme do koupelí, čímž léčíme kožní choroby a neurózu. Masáže s levandulovým éterickým olejem působí povzbudivě, pro masáže u revmatických bolestí a neuralgie olej rozpustíme v lihu.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události