Čeleď: Hluchavkovité (Lamiaceae)
Levandule si získala přezdívky devandule či dulenka, špikrnát nebo špikanard. Polokeř pochází ze západního Středomoří, ale vzhledem k vysokému využití levandule v kosmetickém i farmaceutickém průmyslu je hojně pěstována. Levandule má čtyřhrannou rozvětvenou lodyhu, která může vyrůst do výšky 60 centimetrů, a vstřícné čárkovité listy. V mládí jsou listy tohoto polokeře plstnaté. Kvete od července do srpna svojí charakteristickou modří. Květy se skládají z plstnaté koruny i kalichu, který je trubkovitý a pokryt chloupky. Plodí tvrdky, jež v sobě mají čtyři černá a lesklá semena. Levandule je medonosná, krásně voní a chutná nahořkle.
Díky svému využití v kosmetice a farmacii se ve vybraných zemích hojně pěstuje, i když pochází ze Středomoří. V tuzemsku ji nalezneme spíše na soukromých zahrádkách či skalkách, ale vzácně se pěstuje i u nás v teplejších oblastech.
Levandule vyhledává lehčí a suché vápenité půdy, ale pokud je půda až příliš úrodná, zvyšuje se počet listů na úkor květů. Ke svému růstu potřebuje také teplejší a chráněné oblasti, ideálně jižní svahy, na kterých jí nehrozí vymrznutí. Pro bohatší květy stříháme větvičky polokeře každoročně.
Sbírají se levandulové květy od července do srpna, a to i s koncovými klasy. Při sušení se vyhýbáme přímému slunci, použít můžeme i sušárnu, ve které nastavíme teplotu maximálně na 35 °C. Po usušení květy sdrhneme a prosejeme. Mají nádhernou vůni, modrou až fialovou barvu a chutnají hořce. Skladujeme je v suchu a stínu na vzdušném místě.
V čerstvých i sušených květech nalezneme éterický olej (0,5−1 %) a pro získání největšího množství silice sbíráme květy v době jejich vrcholu. V silicích je zastoupen z 30−60 % linalylacetát i jiné linalylestery či bornylacetát. Květy rovněž obsahují až z 10 % třísloviny.
Při závratích, migréně, neurastenii, nespavosti, hysterii či nervovém přetížení používáme levanduli pro její mírně sedativní a zklidňující účinky. Působí spazmolyticky při žaludečních, střevních i ledvinových kolikách, močopudně, ale také větropudně při nadýmání a žlučopudně při žlučníkové dyskinéze. Levanduli přidáváme do koupelí, čímž léčíme kožní choroby a neurózu. Masáže s levandulovým éterickým olejem působí povzbudivě, pro masáže u revmatických bolestí a neuralgie olej rozpustíme v lihu.