Len setý

Linum usitatissimum

Čeleď: Lnovité (Linaceae)

Lnu se také jinak říká jako trhovníček či jen len. Tato jednoletá bylina se v různých odrůdách pěstuje po celém světě, s výjimkou tropických oblastí. Má nezastupitelnou roli v přadném průmyslu i jako olejná rostlina. Jednoletá bylina má v horní části rozvětvenou lodyhu válcovitého tvaru, která vyroste až do 1,5 metru. Její listy jsou střídavé a mají kopinatý tvar. Kvete především v červnu a červenci, ale na horách i později v srpnu modrou či fialovou barvou. Květy vyrůstají v řídkých hroznech a mají dlouhé stopky. Skládají se z pětičetného kalichu i koruny s 5 tyčinkami. Plodí pukající tobolku, jež v sobě ukrývá množství lesklých světle hnědých semen.

Kapitoly

Výskyt

Až na tropické oblasti se pěstuje všude po světě jako přadná a olejná rostlina. V tuzemsku ji najdete především v podhůří a na horách s vyššími srážkami, pěstuje se zejména na Českomoravské vrchovině.

Droga

Sbírají se semena lnu, když jsou plně zralá, což poznáme podle toho, že v tobolce chrastí. Sušit je můžeme na slunci či umělým teplem do 45 °C. Semena jsou pak žlutohnědá, nevoní ani nezapáchají a při konzumaci jsou mastná a slizovitá. Skladujeme je v suchu (maximální vlhkost drogy musí být do 13 %)a ve stínu na vzdušném místě.

Chemické složení

Až z 6 % jsou zastoupeny slizovité látky, ale především ve slupce semena, takže se používají celá. Dále mastný olej z 30−40 %, pektin, bílkoviny, sacharidy a nenasycené kyseliny, jako olejová, eruková, ale především linolová (60 %) a linolenová (20 %).

Účinky

Semena lnu působí protizánětlivě, hlenotvorně a laxativně (pročišťují), proto doporučujeme jejich užívání pří zácpě, zánětech dýchacích cest, jako je suchý kašel či bronchiální katar, zánětech trávicího ústrojí (žaludku a střev) i močových cest jako záněty a kameny v močovém měchýři i ledvinách. Zevní užití drogy aplikujeme při popáleninách, otocích, zánětech sliznice a kůře, ve formě obkladu přikládáme na vřed.

Lidé len používají také při hyperaciditě, žlučníkových kamenech, cukrovce, léčbě chrapotu či prostaty. Z lněné moučky či nadrcených semen lnu vytvoříme s horkou vodou směs, již naneseme na gázu. Používáme jako obklad. Obdobně můžeme smíchat i lněný olej s bílkem či vápennou hmotou a přikládáme na rány či popáleniny.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události