Čeleď: Lnovité (Linaceae)
Lnu se také jinak říká jako trhovníček či jen len. Tato jednoletá bylina se v různých odrůdách pěstuje po celém světě, s výjimkou tropických oblastí. Má nezastupitelnou roli v přadném průmyslu i jako olejná rostlina. Jednoletá bylina má v horní části rozvětvenou lodyhu válcovitého tvaru, která vyroste až do 1,5 metru. Její listy jsou střídavé a mají kopinatý tvar. Kvete především v červnu a červenci, ale na horách i později v srpnu modrou či fialovou barvou. Květy vyrůstají v řídkých hroznech a mají dlouhé stopky. Skládají se z pětičetného kalichu i koruny s 5 tyčinkami. Plodí pukající tobolku, jež v sobě ukrývá množství lesklých světle hnědých semen.
Až na tropické oblasti se pěstuje všude po světě jako přadná a olejná rostlina. V tuzemsku ji najdete především v podhůří a na horách s vyššími srážkami, pěstuje se zejména na Českomoravské vrchovině.
Sbírají se semena lnu, když jsou plně zralá, což poznáme podle toho, že v tobolce chrastí. Sušit je můžeme na slunci či umělým teplem do 45 °C. Semena jsou pak žlutohnědá, nevoní ani nezapáchají a při konzumaci jsou mastná a slizovitá. Skladujeme je v suchu (maximální vlhkost drogy musí být do 13 %)a ve stínu na vzdušném místě.
Až z 6 % jsou zastoupeny slizovité látky, ale především ve slupce semena, takže se používají celá. Dále mastný olej z 30−40 %, pektin, bílkoviny, sacharidy a nenasycené kyseliny, jako olejová, eruková, ale především linolová (60 %) a linolenová (20 %).
Semena lnu působí protizánětlivě, hlenotvorně a laxativně (pročišťují), proto doporučujeme jejich užívání pří zácpě, zánětech dýchacích cest, jako je suchý kašel či bronchiální katar, zánětech trávicího ústrojí (žaludku a střev) i močových cest jako záněty a kameny v močovém měchýři i ledvinách. Zevní užití drogy aplikujeme při popáleninách, otocích, zánětech sliznice a kůře, ve formě obkladu přikládáme na vřed.
Lidé len používají také při hyperaciditě, žlučníkových kamenech, cukrovce, léčbě chrapotu či prostaty. Z lněné moučky či nadrcených semen lnu vytvoříme s horkou vodou směs, již naneseme na gázu. Používáme jako obklad. Obdobně můžeme smíchat i lněný olej s bílkem či vápennou hmotou a přikládáme na rány či popáleniny.