Lékořice lysá

Glycyrrhiza glabra

Čeleď: Bobovité (Fabaceae)

Lidově se lékořici říká sladké dřevo. Tato vytrvalá bylina je původně z jižní Evropy, v současné době ale roste také jako plevel. V tuzemsku se pěstovala na jižní Moravě především v dřívějších dobách, dnes se její pěstování obnovuje. Rozvětvená lodyha lékořice může dosahovat výšky až 1 metr, její listy jsou lichozpeřené. Zatímco na svrchní straně jsou listy holé, spodní strana je jemně žlaznatá a lepivá. Kvete přes celé léto růžovofialově, přičemž její květy vyrůstají v hroznech z paždí horních listů. Plodí hnědočervené kožovité lusky, které obsahují vždy po 3 až 6 hladkých semenech hnědé barvy.

Kapitoly

Výskyt

Lékořici nejvíce vyhovují hlubší lehké půdy na teplých místech, i proto se dříve pěstovala v tuzemsku hlavně na jižní Moravě. Dnes se její pěstování obnovuje, ale roste také jako plevel. Původem je z jižní Evropy. Rozmnožuje se prostřednictvím podzemních výběžků či kořenovými odnožemi.

Droga

Používá se lékořicový kořen, který vykopeme ze země v září až říjnu, kdy listy opadají a končí vegetačního období. Používáme vždy kořeny alespoň tříletých rostlin, očistíme je od kůry a usušíme. Mají tvar válce a mohou mít různou velikost. Usušený kořen má typický pach a sladkou až škrablavou chuť. Na povrchu jsou světle žluté, zatímco uvnitř nabývají citronového zbarvení a jejich lom je paprsčitý a vláknitý. Kořeny po vysušení rozemeleme na prach či nakrájíme na drobné kousky.

Chemické složení

Z 6−12 % je v droze zastoupen saponin glycirhizin, díky kterému chutná lékořice sladce – glycirhizin je totiž až 50krát sladší než bílý cukr! V droze je dále obsažena sacharóza (5 %), glukóza (3 %), hořčiny, živice, škrob (až 20 %) a glykosid likviritin, díky kterému nabývá droga citronové barvy.

Účinky

Lékořice má močopudný, pročišťující, protizánětlivý i spazmolytický účinek, a proto se používá při léčbě žaludečních vředů. Antialergické působení oceníme u léčby ekzému, horečky, kožních i očních zánětů, při potravinových, houbových i jiných otravách. Při zánětech dýchacích cest zase využijete sekretolytického a expektoračního účinku, který má v droze obsažený glycirhizin.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události