Čeleď: Bobovité (Fabaceae)
Lidově se lékořici říká sladké dřevo. Tato vytrvalá bylina je původně z jižní Evropy, v současné době ale roste také jako plevel. V tuzemsku se pěstovala na jižní Moravě především v dřívějších dobách, dnes se její pěstování obnovuje. Rozvětvená lodyha lékořice může dosahovat výšky až 1 metr, její listy jsou lichozpeřené. Zatímco na svrchní straně jsou listy holé, spodní strana je jemně žlaznatá a lepivá. Kvete přes celé léto růžovofialově, přičemž její květy vyrůstají v hroznech z paždí horních listů. Plodí hnědočervené kožovité lusky, které obsahují vždy po 3 až 6 hladkých semenech hnědé barvy.
Lékořici nejvíce vyhovují hlubší lehké půdy na teplých místech, i proto se dříve pěstovala v tuzemsku hlavně na jižní Moravě. Dnes se její pěstování obnovuje, ale roste také jako plevel. Původem je z jižní Evropy. Rozmnožuje se prostřednictvím podzemních výběžků či kořenovými odnožemi.
Používá se lékořicový kořen, který vykopeme ze země v září až říjnu, kdy listy opadají a končí vegetačního období. Používáme vždy kořeny alespoň tříletých rostlin, očistíme je od kůry a usušíme. Mají tvar válce a mohou mít různou velikost. Usušený kořen má typický pach a sladkou až škrablavou chuť. Na povrchu jsou světle žluté, zatímco uvnitř nabývají citronového zbarvení a jejich lom je paprsčitý a vláknitý. Kořeny po vysušení rozemeleme na prach či nakrájíme na drobné kousky.
Z 6−12 % je v droze zastoupen saponin glycirhizin, díky kterému chutná lékořice sladce – glycirhizin je totiž až 50krát sladší než bílý cukr! V droze je dále obsažena sacharóza (5 %), glukóza (3 %), hořčiny, živice, škrob (až 20 %) a glykosid likviritin, díky kterému nabývá droga citronové barvy.
Lékořice má močopudný, pročišťující, protizánětlivý i spazmolytický účinek, a proto se používá při léčbě žaludečních vředů. Antialergické působení oceníme u léčby ekzému, horečky, kožních i očních zánětů, při potravinových, houbových i jiných otravách. Při zánětech dýchacích cest zase využijete sekretolytického a expektoračního účinku, který má v droze obsažený glycirhizin.