Kozlík lékařský

Valeriana officinalis

Čeleď: Kozlíkovité (Valerianaceae)

Lidově je tato bylina přezdívána kočičí křen, baldrián, odolen či čertikus. Tuto vytrvalou bylinu nalezneme v celém mírném pásmu naší, severní polokoule. Nejvíce jí svědčí vlhké louky, a to od nížin až po hory. Lodyha kozlíku je rovná, podlouhle rýhovaná a dosahuje výšky až 1,5 metru. Zatímco dolní listy jsou řapíkaté a pilovité, ty horní přisedají. Na šířku mají v průměru okolo 1 centimetru a jejich tvar je kopinatý. Tato vytrvalá bylina kvete od máje do srpna malými bílými či narůžovělými kvítky, které příjemně voní, jsou nesouměrné a skládají se z vidlanovitých lat. Plodem je nažka s křidélkem, která má tvar vejce.

Kapitoly

Výskyt

Kozlík lékařský roste v mírném pásmu celé severní polokoule. Vyhovuje mu vlhké prostředí, a proto se vyskytuje na prameništích, v záplavových lužních lesích, podél vodních toků či v křovinách s porostem olší a vrb. Nevybírá si ani mezi nížinami a horami.

Droga

Používá se oddenek a kořen této vytrvalé byliny. Sbíráme je na konci léta v srpnu a září ve chvíli, kdy začíná nadzemní část uvadat. Po povrchovém očištění je několikrát ponoříme do studené vody a podélně nařežeme. Sušení probíhá na vzdušném místě či při umělém teple do 35 °C. Zatímco čerstvý oddenek kozlíku je bez pachu, při sušení se objevuje typický valeriánový zápach. Po usušení jsou kořeny světle zelené a mají hořkosladkou chuť. Skladujeme je v suchu (maximální vlhkost drogy musí být do 16 %)a ve stínu na vzdušném místě.

Chemické složení

Za charakteristickou vůni oddenku může silice, která je obsažena v droze ve výši 2 %. Droga se dále skládá z esteru alkoholu borneolu, kyseliny izovalerové, myrtenolu, sekviterpenů a jiných látek. Kořeny kozlíků k tomu navíc obsahují alkaloidy jako valerin a chatinin, cholin, glykosidy, enzymy, škrob, třísloviny, živice, flavonoidy a valepotriáty. Kvalitu drogy poznáte podle toho, zda obsahuje 0,8 % valepotriátů a 0,5 % silice.

Účinky

Kozlík lékařský zklidňuje organismus a pomáhá při nespavosti, nervovém napětí i psychickém vypětí, léčí také srdeční neurózy a neurastenie. Zatímco valepotriáty aktivizují při únavě nervovou soustavu, ostatní látky kozlíku pomáhají rozšiřovat cévy, snižují krevní tlak a příznivě působí na srdeční činnost. Dokážou také eliminovat křeče hladkého svalstva a léčí střevní i žaludeční obtíže, jejichž příčinou jsou nervy.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události