Kontryhel obecný

Alchemilla vulgaris

Čeleď: Růžovité (Rosaceae)

Kontryhelu se přezdívá jako husí nožka, alchemilka či rosička. Tento název v sobě zahrnuje několik desítek druhů, jež jsou si velmi podobné a z hlediska systému i těžko zařaditelné. Roste až na malé výjimky v celé Evropě, na východě Severní Ameriky a v mírné a severní části Asie. Patrně nejznámější z desítek druhů této rostliny je kontryhel žlutozelený (Alchemilla xantochlora), který má ochlupený a rozvětvený oddenek. Tato vytrvalá bylina dosahuje výšky maximálně 30 centimetrů, a zatímco horní listy rostliny jsou přisedlé, nebo na krátkém řapíku, spodní listy mají dlouhé řapíky a jsou dlaňovitě 9laločné. Malé žlutozelené květy se objevují od máje do září. Mají vždy 4 tyčinky a sdružují se v soukvětích na vrcholu stonku. Plodem kontryhele je pak nažka v květním lůžku.

Kapitoly

Výskyt

Roste skoro v celé Evropě, na východě Severní Ameriky a rovněž v mírné a severní Asii. Objevit ji můžeme na jihu až u Kavkazu či Himalájí, na severu až u Grónska. V tuzemsku se vyskytuje jak v nížinách, tak na horách a vybírá si vlhké prostředí, proto ji nalezneme podél potoků, na vlhkých loukách, u prameniště, ve vlhkých lesích a na podobných místech.

Droga

Používány jsou nať a kořen, avšak rostlina je sbírána celá, a to v době květu od máje do září. Kontryhel sušíme ve stínu nebo použijeme sušárnu s maximální teplotou 45 °C. Kořen je po usušení hnědý, stonek zelený, přičemž rostlina má hořkou a štiplavou chuť a je bez pachu. Skladujeme ho v suchu a ve stínu na vzdušném místě.

Chemické složení

Kromě tříslovin, zastoupených v droze v 6−8 %, obsahuje kontryhel také flavonoidy, vitamin C, sliz, škrob, kyselinu salicovou, hořčiny a další, zatím neprozkoumané látky.

Účinky

Kontryhel působí hemostypticky neboli zastavuje krvácení a adstringentně (stahuje). Ženám je doporučován při gynekologických obtížích, jako je silná menstruace, snížená funkce vaječníků, výtoky, záněty pochvy či hemoroidy. Kromě toho kontryhel působí lehce spazmolyticky a močopudně, takže je užíván při onemocněních trávicích orgánů, písku v ledvinách a žlučníku či při žlučníkové dyskinéze. Na vředy, revmatismus a špatně hojící se rány jej použijeme jako obkladu, odvar zase pomůže při rýmě a zastaví krvácení z nosu. Podle lidové praxe používali kontryhel také na bolest hlavy, při otocích, hnisavých zánětech a na další onemocnění.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události