Čeleď: Růžovité (Rosaceae)
Kontryhelu se přezdívá jako husí nožka, alchemilka či rosička. Tento název v sobě zahrnuje několik desítek druhů, jež jsou si velmi podobné a z hlediska systému i těžko zařaditelné. Roste až na malé výjimky v celé Evropě, na východě Severní Ameriky a v mírné a severní části Asie. Patrně nejznámější z desítek druhů této rostliny je kontryhel žlutozelený (Alchemilla xantochlora), který má ochlupený a rozvětvený oddenek. Tato vytrvalá bylina dosahuje výšky maximálně 30 centimetrů, a zatímco horní listy rostliny jsou přisedlé, nebo na krátkém řapíku, spodní listy mají dlouhé řapíky a jsou dlaňovitě 9laločné. Malé žlutozelené květy se objevují od máje do září. Mají vždy 4 tyčinky a sdružují se v soukvětích na vrcholu stonku. Plodem kontryhele je pak nažka v květním lůžku.
Roste skoro v celé Evropě, na východě Severní Ameriky a rovněž v mírné a severní Asii. Objevit ji můžeme na jihu až u Kavkazu či Himalájí, na severu až u Grónska. V tuzemsku se vyskytuje jak v nížinách, tak na horách a vybírá si vlhké prostředí, proto ji nalezneme podél potoků, na vlhkých loukách, u prameniště, ve vlhkých lesích a na podobných místech.
Používány jsou nať a kořen, avšak rostlina je sbírána celá, a to v době květu od máje do září. Kontryhel sušíme ve stínu nebo použijeme sušárnu s maximální teplotou 45 °C. Kořen je po usušení hnědý, stonek zelený, přičemž rostlina má hořkou a štiplavou chuť a je bez pachu. Skladujeme ho v suchu a ve stínu na vzdušném místě.
Kromě tříslovin, zastoupených v droze v 6−8 %, obsahuje kontryhel také flavonoidy, vitamin C, sliz, škrob, kyselinu salicovou, hořčiny a další, zatím neprozkoumané látky.
Kontryhel působí hemostypticky neboli zastavuje krvácení a adstringentně (stahuje). Ženám je doporučován při gynekologických obtížích, jako je silná menstruace, snížená funkce vaječníků, výtoky, záněty pochvy či hemoroidy. Kromě toho kontryhel působí lehce spazmolyticky a močopudně, takže je užíván při onemocněních trávicích orgánů, písku v ledvinách a žlučníku či při žlučníkové dyskinéze. Na vředy, revmatismus a špatně hojící se rány jej použijeme jako obkladu, odvar zase pomůže při rýmě a zastaví krvácení z nosu. Podle lidové praxe používali kontryhel také na bolest hlavy, při otocích, hnisavých zánětech a na další onemocnění.