Jahodník obecný

Fragaria vesca

Čeleď: Růžovité (Rosaceae)

Lidově je jahodník obecný nazýván jako červené jahody. Tato vytrvalá rostlina roste nejen v Evropě, ale také na Sibiři a vyskytuje se i dál na sever. Léčivé účinky má rovněž i jahodník zahradní. Vytrvalá rostlina se šikmým větveným oddenkem hnědé barvy, ze kterého roste přízemní růžice se šlahouny. Jsou plazivé a právě pomocí těchto šlahounů se může jahodník rozmnožovat. Jeho listy jsou dlouhé a ochlupené řapíky. Skládají se ze tří lístků vejčitých a pilovitých tvarů. Bylina kvete bíle v květnu a červnu a její květy jsou složeny z pěticípého kalichu a mnoho tyčinek. Následně z nich vyroste plod s drobnými žlutohnědými semínky, která jsou umístěna na povrchové části plodu. Ten je šťavnatý a masitý, jeho tvar pak vejčitý a polokulovitý či podlouhlý. Léčivé účinky má také jahodník zahradní, jehož plody jsou sice větší, avšak zato méně voňavé.

Kapitoly

Výskyt

Jahodník se vyskytuje v Evropě, na Sibiři i dále na severu. Najdeme ho na pasekách, okrajích lesa, na mezích i travnatých stráních či spáleništích, a to jak v nížinách, tak na horách. Roste také ve světlých listnatých i jehličnatých lesech.

Droga

Používány jsou listy jahodníku obecného (sbíráme je se stopkami) i zahradního (sbíráme bez stopek). Sběr probíhá až po plodech, avšak listy musí být ještě zelené; následně je sušíme ve stínu či při umělém teplu do 40 °C. Listy jsou pak světle zelené, bez pachu a mají slabě hořkou chuť. Uchováváme je v suchu, ve stínu a na vzdušném místě. Léčivé účinky mají taky čerstvé plody.

Chemické složení

Listy jahodníku obsahují třísloviny, vitamin C, flavonoidy, glykosid fragarin, stopy alkaloidů a další látky. Čerstvé plody jsou z 9 % složeny ze sacharidů, glukózy a fruktózy, dále obsahují minerály jako mangan, železo, měď či chrom a vitaminy B, C a karoten, což je provitamin A. V plodech jsou zastoupeny i kyseliny citronová a jablečná, pektiny, flavonoidy a třísloviny, silice, soli fosforu a aromatické estery.

Účinky

Jahodník pomáhá snižovat krevní tlak, zpomalovat srdeční rytmus a rozšiřuje cévy. Ženy ho využívají při gynekologických obtížích, neboť posiluje stahy děložního svalstva. Má diuretické i protizánětlivé účinky, takže příznivě působí na dnu, ledvinové i žlučové kameny, žaludeční i střevní záněty. Podporuje látkovou výměnu a díky flavonoidům a tříslovinám v listech jahodníku působí i proti průjmu. Anemie a avitaminózu zase řeší železo a další minerální prvky, které obsahují především plody. Ty lze doporučit i na aterosklerózu, při artritidě a na vředy. K tomu přispívají na dobré trávení, zahání žízeň a léčí zácpu, vyvarovat by se jich měli pouze ti, kteří jsou na jahody alergičtí. Lidové léčitelství využívá jahodník i při bolestech hlavy, prochladnutí a nervové slabosti, léčí i hemoroidy a obklady z listů pomáhají hojit rány.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události