Jablečník obecný

Marrubium vulgare

Čeleď: Hluchavkovité (Lamiaceae)

Lidově se této rostlině přezdívá bílá buřina, zelená šedivka, samaritánka či jablečník vonný. Tato bylina potřebuje ke svému růstu světlo a teplo. Vyskytuje se v Evropě až po Skandinávský poloostrov a daří se jí i v Severní Americe, kam byla přivezena a kde postupem času zdomácněla. Jde o vytrvalou rostlinu, jejíž čtyřhranná ochlupená lodyha dosahuje výšky až 1 metr. Má řapíkaté, vejčitě až srdčité listy, které jsou na krajích vroubkované. Zatímco svrchní strana listů je chlupatá a síťovitá, na spodní straně listu je patrná žilnatina a je šedavě či bíle plstnatý. Jablečník kvete bíle, a to od června do září, přičemž jeho květy jsou složené do lichopřeslenů. Vyrůstají z úžlabí listů v horní části rostliny a skládají se z trubkovitého kalichu a pěticípé koruny. Tu tvoří čtyři tyčinky a je dvoupyská. Plody jablečníku představují čtyři tvrdky podlouhlého tvaru, jež jsou uzavřeny v kalichu. Rostlina je charakteristická svou libou jablečnou vůní, která ještě více vynikne při rozetření listů.

Kapitoly

Výskyt

Tato bylina vyžaduje především světlo a teplo, a proto je u nás četněji rozšířena jen na jižní Moravě. Roste skoro po celé Evropě až po Skandinávský poloostrov a i v Severní Americe. V tuzemsku ji najdeme v rumištích, podél cest, na loukách, pastvinách i ve křoví jako plevel. Pro farmaceutické využití je pěstována v suchých a teplých oblastech.

Droga

Používá se nať jablečníku, kterou sbíráme přes léto i s květy, vždy zhruba 20 centimetrů od vrcholu. Po očištění a odstranění zdřevnatělých kusů je sušíme v malých svazcích (pozor, nestahovat) v sušárně do 35 °C nebo venku, avšak vyhýbáme se slunci. Výsledkem je šedozelená droga libé vůně a hořké chuti, kterou uchováváme na vzdušném místě ve stínu.

Chemické složení

Složení jablečníku je poměrně různorodé: třísloviny, živice, silice, saponiny, slizovité látky, marubin a marubiin, vosky, sacharidy a další.

Účinky

Jablečník používáme při chronické a spastické bronchitidě, laryngitidě, tracheitidě, ale i bronchiálním astmatu, neboť podporuje odkašlávání a má sekretolytický účinek. Pomáhá rovněž při gastritidě, žaludečních vředech a zánětech střev, působí proti průjmu, léčí nemoci sleziny a jater, záněty močového měchýře i ledvin. Upravuje srdeční rytmus, léčí arytmii a eliminuje křeče. Navíc je žlučopudný, takže jej lze uplatnit i při žloutence nebo žlučníkových kamenech.

V lidovém léčitelství je používán jablečník u nepravidelné menstruace, při hemoroidech a nechutenství, léčí jím revmatismus, horečku, záněty lymfatických uzlin i hlísty. Využívá se také na pročištění krve a proti břišním křečím. Pokud vás trápí ekzémy či vyrážky, dopřejte si koupel s odvarem z jablečníku. Obklad z čerstvě drcené natě pomáhá dobytku na hnisavé rány.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události