Čeleď: Hluchavkovité (Lamiaceae)
Lidově se této rostlině přezdívá bílá buřina, zelená šedivka, samaritánka či jablečník vonný. Tato bylina potřebuje ke svému růstu světlo a teplo. Vyskytuje se v Evropě až po Skandinávský poloostrov a daří se jí i v Severní Americe, kam byla přivezena a kde postupem času zdomácněla. Jde o vytrvalou rostlinu, jejíž čtyřhranná ochlupená lodyha dosahuje výšky až 1 metr. Má řapíkaté, vejčitě až srdčité listy, které jsou na krajích vroubkované. Zatímco svrchní strana listů je chlupatá a síťovitá, na spodní straně listu je patrná žilnatina a je šedavě či bíle plstnatý. Jablečník kvete bíle, a to od června do září, přičemž jeho květy jsou složené do lichopřeslenů. Vyrůstají z úžlabí listů v horní části rostliny a skládají se z trubkovitého kalichu a pěticípé koruny. Tu tvoří čtyři tyčinky a je dvoupyská. Plody jablečníku představují čtyři tvrdky podlouhlého tvaru, jež jsou uzavřeny v kalichu. Rostlina je charakteristická svou libou jablečnou vůní, která ještě více vynikne při rozetření listů.
Tato bylina vyžaduje především světlo a teplo, a proto je u nás četněji rozšířena jen na jižní Moravě. Roste skoro po celé Evropě až po Skandinávský poloostrov a i v Severní Americe. V tuzemsku ji najdeme v rumištích, podél cest, na loukách, pastvinách i ve křoví jako plevel. Pro farmaceutické využití je pěstována v suchých a teplých oblastech.
Používá se nať jablečníku, kterou sbíráme přes léto i s květy, vždy zhruba 20 centimetrů od vrcholu. Po očištění a odstranění zdřevnatělých kusů je sušíme v malých svazcích (pozor, nestahovat) v sušárně do 35 °C nebo venku, avšak vyhýbáme se slunci. Výsledkem je šedozelená droga libé vůně a hořké chuti, kterou uchováváme na vzdušném místě ve stínu.
Složení jablečníku je poměrně různorodé: třísloviny, živice, silice, saponiny, slizovité látky, marubin a marubiin, vosky, sacharidy a další.
Jablečník používáme při chronické a spastické bronchitidě, laryngitidě, tracheitidě, ale i bronchiálním astmatu, neboť podporuje odkašlávání a má sekretolytický účinek. Pomáhá rovněž při gastritidě, žaludečních vředech a zánětech střev, působí proti průjmu, léčí nemoci sleziny a jater, záněty močového měchýře i ledvin. Upravuje srdeční rytmus, léčí arytmii a eliminuje křeče. Navíc je žlučopudný, takže jej lze uplatnit i při žloutence nebo žlučníkových kamenech.
V lidovém léčitelství je používán jablečník u nepravidelné menstruace, při hemoroidech a nechutenství, léčí jím revmatismus, horečku, záněty lymfatických uzlin i hlísty. Využívá se také na pročištění krve a proti břišním křečím. Pokud vás trápí ekzémy či vyrážky, dopřejte si koupel s odvarem z jablečníku. Obklad z čerstvě drcené natě pomáhá dobytku na hnisavé rány.