Divizna velkokvětá

Verbascum densiflorum

Čeleď: Krtičníkovité (Scrophulariaceae)

Představuje dvouletou bylinu, která roste ve střední a jižní Evropě a Přední Asii. V tuzemsku se objevuje několik druhů divizen, ale léčivé jsou pouze dvě – divizna velkokvětá a sápovitá. Divizna velkokvětá je lidově nazývána podle svého tvaru jako svícen či svíce královská, kruželice, psí ocas nebo Petrova hůl.

Této dvouleté rostlině naroste v prvním roce pouze růžice listů, ze které v následujícím roce vyrůstá lodyha, jejíž délka může být až 2 metry. Lodyha i listy jsou ochlupené, přičemž listy divizny mají vejčitý tvar, jsou kopinaté a s podlouhlou čepelí. Blíže u země jsou listy přisedlé a střídavé, zatímco čím výše rostou, tím se zmenšují. Na konci jsou pak klasy stopkatých květů, jejichž velikost je 4−5 centimetrů. Divizna kvete celé léto až do září a květy jsou tvořeny pěticípým kalichem a výraznou žlutou korunou. Z nich vzniknou tobolky s mnoho drobnými semínky. Léčivá je i divizna sápovitá, která se od divizny velkokvěté nijak výrazně neliší.

Kapitoly

Výskyt

Obě tyto léčivé byliny se vyskytují ve střední i jižní Evropě a Přední Asii. Vyhovují jim písčité, skalnaté či horské stráně, objevit se mohou i na loukách, pasekách či na okraji cest. Pro své léčivé účinky se často a ve velké míře pěstuje.

Droga

Květy divizny se rozvíjejí ráno a večer již opadají, proto je potřeba sbírat květy, respektive jen jejich korunu, v dopoledních hodinách a za sucha, kdy již není rosa. Samotné sušení probíhá poměrně rychle, a pokud chcete sušit diviznu na slunci, po 6 hodinách ji nezapomeňte přenést do stínu. Použít lze i sušárnu, teplota však nesmí překročit 55 °C. Výsledná droga by měla mít zlatavě žlutou barvu, medovou vůni a nasládlou slizovitou chuť. Pokud jsou usušené květy tmavší nebo jsou s nimi usušeny i zbytky kalichu, kvalita drogy značně klesá. Lze ji skladovat v nahřáté a řádně uzavřené plechovce či v igelitových sáčcích, do kterých nemá přístup vzduch.

Chemické složení

Saponiny, žluté barvivo krocetin, karoten, éterický olej, ale i hořčiny, slizovité látky, hesperidin či kumartin, to vše v sobě květy divizny ukrývají.

Účinky

Divizna, respektive její květy, pomáhají při plicních onemocněních, jako je akutní, chronická i spastická bronchitida. Pomáhá rozpouštět sputum při bronchitidě, působí proti křečím při zánětu průdušek a léčí sliznice dýchacích cest. Působí protizánětlivě, takže ji doporučujeme kloktat při onemocnění sliznice krku, pomáhá i při astmatu, laryngitidě i faryngitidě. Čerstvé listy lze přikládat na vředy, otoky či hemoroidy, zatímco usušené květy se používají na zápar.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události