Česnek kuchyňský

Allium sativum

Čeleď: Česnekovité (Alliaceae)

Mezi lidmi je česnek nazýván jako luček či dryák. Tato vytrvalá bylina může vyrůst až do výšky 1 metru a její cibule je složená z jednotlivých pacibulek, tzv. stroužků. Z cibule roste stvol s listy, které jsou zhruba 1 centimetr široké, dlouze pochvaté a čárkovité. Z cibule této byliny vyrůstá stvol se žlábkovitými listy a šedivě zelenou barvou. Stvol zakončuje okolík jemně zelených až bělorůžových květů, které jsou malé a dlouze stopkaté. Květ se objevuje v průběhu léta, ale česnek se rozmnožuje také prostřednictvím stroužků vegetativní formou.

Kapitoly

Výskyt

Tato oblíbená vytrvalá rostlina se pěstovala již ve starém Egyptě a Mezopotámii, byť je původem zřejmě z jižní Asie. Postupně se rozšířila po celém Středomoří a v současné době ji nalezneme jako polní i zahradní rostlinu v celé Evropě. Má řadu forem a vyhovují mu hluboké půdy v teplejších oblastech.

Droga

Pro farmaceutický a potravinářský průmysl se používá především česnekové cibule, kterou je potřeba sbírat, když jsou natě plně vyvinuty, ale ještě příliš nezežloutly a neuvadly. Po zbavení hlíny a zaschnutí nadzemní části česnek jednoduše doschne a v tomto stavu se uchovává v chladu a suchu. Pokud česnek navíc zabalíme do alobalu, zůstane v něm dostatek silice i půl roku po sklizni. Česnek je charakteristický svou velmi ostrou chutí, a pokud poškodíte cibuli, ucítíte specifický česnekový pach. Jestliže je palice plesnivá, nepoužívejte ji.

Chemické složení

Cibule má v sobě alicin, éterický olej, ze kterého vznikne při extrahování s vodou aliín. Ten není cítit po česneku a ve vodě se rozpouští. Při působení kyslíku a enzymu aliináza se látka rozloží na alicin, jenž působí fungicidně i bakteriálně. Cibule dále obsahuje vitamin A, B, hormony účinkující na ženské i mužské pohlavní žlázy, amid kyseliny nikotinové, enzymy, jod a další látky.

Účinky

Česneková cibule má mnoho různých účinků, používá se například při infekci trávicího ústrojí, kde zničí chorobu a nastaví běžnou střevní mikroflóru. Baktericidně působí na streptokoka i stafylokoka, ničí tyfové a dyzenterické mikroorganismy. Způsobuje vylučování žluče a žaludečních šťáv, čímž pozitivně působí na trávení i žlučník. Alicin se částečně vylučuje z těla také plícemi, a tím napomáhá vykašlávání i léčí záněty dýchacích cest. Éterický olej obsažený v česnekové cibuli snižuje krevní tlak při hypertenzi, rozšiřuje cévy, pomáhá zpomalovat rytmus srdce a zvětšuje amplitudu stahů srdce i preventivně působí proti vzniku aterosklerózy.

Mezi lidmi je česnek hojně využíván na ekzémy, vypadávání vlasů i zubů, při černém kašli, panariciu i jako prevence proti vzniku chřipky. Vytváří se z něj kaše či se přímo polykají stroužky. Doporučená denní dávka při léčbě nechutenství, žaludečně-střevních obtížích, bronchitidě, vysokého krevního tlaku a ateroskleróze jsou 2−3 stroužky. Pro eliminaci česnekového zápachu snězte ještě před česnekem jablko bez slupky či lžíci medu.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události