Brutnák lékařský

Borago officinalis

Čeleď: Brutnákovité (Boraginaceae)

Lidově je brutnáku přezdíváno také jako borák či burák, bureč i borač nebo borágo. Tato jednoletá a mohutná rostlina je původem z jižní Evropy, ačkoliv v současné době se pěstuje i v západní Asii, na Novém Zélandu a v Austrálii, Americe či celé Evropě. Daří se jí hlavně na sluníčku či částečně ve stínu. Charakteristická je pro brutnák její výška, která dosahuje 20−80 centimetrů, a mohutnost.

Tato jednoletá bylina má chlupatou lodyhu, která může být v horní části narůžovělá. Listy brutnáku nabývají vejčitého až kopinatého tvaru, a zatímco horní listy jsou přisedlé, ty spodní jsou řapíkaté. Na čepelích je patrná žilnatina, na kraji mohou být zprohýbané a jsou celokrajné. Červené květy se objevují od máje až do září, dosahují délky 2 centimetrů a rostou na převislých stopkách. Rozeklaný kalich a modrá, výjimečně bílá koruna, tak poznáte brutnák. Plody tvoří čtyři hnědé vejčité a drsné tvrdky, jež mají polodlouhý tvar. Pro tuto rostlinu je charakteristická také její chuť i vůně, které silně připomínají okurku.

Kapitoly

Výskyt

Původně rostl brutnák ve Středomoří, konkrétně od Španělska až po Turecko, ale v současné době se pěstuje po celé Evropě, Americe, v Austrálii i na Novém Zélandu a v západní Asii. Je poměrně náročný na prostor, neboť jde, co se šířky týče, o mohutnou rostlinu. Vyhledává kypré a na minerály bohaté půdy, vyhovuje mu sluníčko či polostín.

Droga

Používá se především nať brutnáku, která se sbírá hned na začátku květu. Lze ji sušit ve stínu, v sušárně pak do 40 °C.

Chemické složení

30 % tvoří slizovité látky, dále obsahuje pryskyřici, asparagin a saponiny, kyselinu křemičitou, třísloviny, antokyanová barviva. V bylině jsou zastoupeny i minerální látky jako draslík, mangan a vápník. Čerstvé listy navíc obsahují i vitamin C.

Účinky

Kromě uklidňujících a posilujících účinků je brutnák také projímavý, močopudný i protizánětlivý a pomáhá zlepšovat dýchání. Dokáže snížit krevní tlak i podpořit srdeční činnost. Kojícím matkám pomůže při tvorbě mléka. Pokud trpíte melancholií, bušením srdce nebo jste nervózní, naložte do sklenice mléka čerstvé listy brutnáku. Nezapomínejme ani na hojivé účinky této rostliny, která umí přiloženým obkladem zmírnit záněty a urychluje hojení při různých poraněních.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události