Čeleď: Břizovité (Betulaceae)
Bříza je odnepaměti nazývána také jako břest, březina či deruzda. Tento štíhlý strom, vysoký až 20 metrů, je charakteristický svojí bílou a příčně popraskanou kůrou. Její kůra se loupe také v příčném směru a hnědé větve pokrývají malé a lepivé bradavičky. Bříza je štíhlý, až 20metrový strom s charakteristickou bílou kůrou. Mladé hnědé větve, na nichž se objevují lepivé bradavičky, jsou nejprve přímé, poté se změní v převislé.
Listy připomínající deltoid a mají dlouhé řapíky i špičatou čepel, jež je na okraji 2krát pilovitá. Zatímco svrchní část listu je sytě zelená, spodní má světlejší barvu a je na ní patrná žilnatina. Bříza kvete v dubnu a máji; jak samčí, tak samičí květy tvoří visící jehnědy. Z nich následně vyrůstají drobné plody, tzv. křídlaté nažky.
Břízu naleznete v nížinách i na horách a vyskytuje se v celé Evropě, stejně jako na západní Sibiři. Je to odolný a nenáročný strom, který potřebuje ke svému růstu akorát dost světla a upřednostňuje nevápenaté a kyselé půdy.
Používá se březová kůra, listy i pupeny. Ty jsou sbírány ještě před svým vypučením v dubnu a květnu ze starých, v zimě poražených stromů spolu s větvičkami. U sušení se vyvarujeme přímého slunce a při umělém teplu nastavíme teplotu maximálně na 30 °C. Při drcení vysušených poupat se šíří jejich libá vůně. Mají štiplavou chuť.
Březové listy se mohou sbírat během květu i předtím, od dubna do června. Trháme je jednotlivě či se sdrhují z větví, ale bříze vždy ponecháváme listy na koncových větvích. Sušení je podobné jako u pupenů, jen teplota v sušárně může být o trochu vyšší, do 40 °C. Sběr není příliš náročný, neboť u listů břízy nehrozí tak veliké riziko zapaření, jako je tomu u jiných rostlin.
Březová kůra se pak sbírá vždy na jaře, sušit se může i na slunci či za umělého tepla s maximální teplotou 45 °C.
Březové listy obsahují vitamin C, silice, flavonoidy, pryskyřice, třísloviny a další fytocidní látky.
Listy z břízy jsou močo- a potopudné a mají rovněž dezinfekční účinek, proto jsou přidávány do čajových směsí. Ty si můžete koupit i v obchodě a používat při zánětech močových cest nebo redukční dietě. Předností březových listů je, že nemá žádné vedlejší účinky a její močopudnost není doprovázena podrážděním ledvin.
V domácnostech se z březových listů připravuje také macerát, zápar či odvar, ale v tom případě je potřeba listy rozdrobit na menší části, teprve pak bude vyluhování účinných látek efektní. Močopudný čaj poslouží v boji proti ledvinovým kamenům, revmatismu či dně. Pro léčbu chronického i akutního ekzému, špatně se hojících ran, na záněty a odřeniny kůže či vypadávání vlasů používáme zápar z březových pupenů a kůry.