Bříza bělokorá

Betula pendula

Čeleď: Břizovité (Betulaceae)

Bříza je odnepaměti nazývána také jako břest, březina či deruzda. Tento štíhlý strom, vysoký až 20 metrů, je charakteristický svojí bílou a příčně popraskanou kůrou. Její kůra se loupe také v příčném směru a hnědé větve pokrývají malé a lepivé bradavičky. Bříza je štíhlý, až 20metrový strom s charakteristickou bílou kůrou. Mladé hnědé větve, na nichž se objevují lepivé bradavičky, jsou nejprve přímé, poté se změní v převislé.

Listy připomínající deltoid a mají dlouhé řapíky i špičatou čepel, jež je na okraji 2krát pilovitá. Zatímco svrchní část listu je sytě zelená, spodní má světlejší barvu a je na ní patrná žilnatina. Bříza kvete v dubnu a máji; jak samčí, tak samičí květy tvoří visící jehnědy. Z nich následně vyrůstají drobné plody, tzv. křídlaté nažky.

Kapitoly

Výskyt

Břízu naleznete v nížinách i na horách a vyskytuje se v celé Evropě, stejně jako na západní Sibiři. Je to odolný a nenáročný strom, který potřebuje ke svému růstu akorát dost světla a upřednostňuje nevápenaté a kyselé půdy.

Droga

Používá se březová kůra, listy i pupeny. Ty jsou sbírány ještě před svým vypučením v dubnu a květnu ze starých, v zimě poražených stromů spolu s větvičkami. U sušení se vyvarujeme přímého slunce a při umělém teplu nastavíme teplotu maximálně na 30 °C. Při drcení vysušených poupat se šíří jejich libá vůně. Mají štiplavou chuť.

Březové listy se mohou sbírat během květu i předtím, od dubna do června. Trháme je jednotlivě či se sdrhují z větví, ale bříze vždy ponecháváme listy na koncových větvích. Sušení je podobné jako u pupenů, jen teplota v sušárně může být o trochu vyšší, do 40 °C. Sběr není příliš náročný, neboť u listů břízy nehrozí tak veliké riziko zapaření, jako je tomu u jiných rostlin.

Březová kůra se pak sbírá vždy na jaře, sušit se může i na slunci či za umělého tepla s maximální teplotou 45 °C.

Chemické složení

Březové listy obsahují vitamin C, silice, flavonoidy, pryskyřice, třísloviny a další fytocidní látky.

Účinky

Listy z břízy jsou močo- a potopudné a mají rovněž dezinfekční účinek, proto jsou přidávány do čajových směsí. Ty si můžete koupit i v obchodě a používat při zánětech močových cest nebo redukční dietě. Předností březových listů je, že nemá žádné vedlejší účinky a její močopudnost není doprovázena podrážděním ledvin.

V domácnostech se z březových listů připravuje také macerát, zápar či odvar, ale v tom případě je potřeba listy rozdrobit na menší části, teprve pak bude vyluhování účinných látek efektní. Močopudný čaj poslouží v boji proti ledvinovým kamenům, revmatismu či dně. Pro léčbu chronického i akutního ekzému, špatně se hojících ran, na záněty a odřeniny kůže či vypadávání vlasů používáme zápar z březových pupenů a kůry.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události