Borůvka černá

Vaccinium myrtillus

Čeleď: Brusnicovité (Vacciniaceae)

Lidově je borůvka černá nazývána také jako myrtovka či hafera, nezřídka jsou označovány za borůvčí či černé jahody. Keř, který dosahuje výšky od 30 do 50 centimetrů, má hranaté a tenké, zato však silně rozvětvené zelené stonky. Listy borůvky černé jsou vejčité a hustě pilovité. Mají krátké stopky a vždy na podzim opadají. Keř vysoký až 50 centimetrů poznáte podle silně rozvětvených stonků. Borůvka kvete od máje do června světlerůžovou barvou a jednotlivé květy se skládají z pěticípého kalichu, 4−5cípé koruny a 8 či 10 tyčinek. Plody, kulaté mnohosemenné bobule, jsou charakteristické svou černofialovou barvou a šedomodrým voskovým povlakem. Pro svoji šťavnatou chuť jsou vyhledávanou pochoutkou. Každý plod v sobě navíc obsahuje drobná semena světlehnědé barvy, jež mají tvar půlměsíce.

Kapitoly

Výskyt

Borůvce se nejlépe daří v hodně kyselých půdách, a proto se vyskytuje v rašeliništích či vřesovištích, ale nepohrdne ani půdou s vrstvou listovky. Roste v jehličnatých, ale i bukových lesích jako podrost, narazit na ni však můžete i na horských loukách či stráních. Dobře se jí daří také ve vysokohorském pásmu. Kde plody borůvky vyrostly, lze rozpoznat podle jejich barvy i velikosti: zatímco borůvky vyrostlé v borových lesích mají menší velikost, světlejší barvu a silnější oplodí, borůvky ze smrčiny jsou téměř černé a mají více šťávy.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události