Bazalka pravá

Ocimum basilicum

Čeleď: Hluchavkovité (Lamiaceae)

Tato bylina pochází z Asie a je rozpoznatelná podle čtyřhranného stonku a listů s dlouhými stopkami. Její bílé či růžovofialové květy jsou sdruženy po šesti v klasech, mají pěticípou korunu a čtyři tyčinky. Z květů vznikají suché plody, které se rozpadají na čtyři tvrdky. Bazalka je charakteristická také svojí vůní.Bazalka je jednoletou bylinou, která je charakteristická svojí libou vůní. Má čtyřhranný 60centimetrový stonek, z nějž vyrůstají listy tvarem připomínající vejce, které jsou používány jako koření. Kvete bíle až růžovofialově.

Kapitoly

Droga

Od června do září, v době květu, je sbírána a sušena nadzemní část rostliny, nať (Herba basilici), přičemž část stonku vždy rostlině ponecháme, aby mohla bazalka nově vyrašit. Při sušení je třeba se vyvarovat přímého slunce a teplotám v sušárně nad 35 °C. Výsledkem je usušená, jasně zelená rostlinka s bílým květem. Je lehce štiplavá, se svojí typickou vůní, přičemž vlhkost musí být maximálně 12 %.

Chemické složení

Bazalka obsahuje mimo jiné flavonoidy, třísloviny, éterický olej a v menším množství jsou zastoupeny také saponiny a další.

Účinky

Bazalka působí na žaludeční žlázy a zvyšuje chuť k jídlu. Má protizánětlivé účinky, takže pomáhá v boji proti chorobám ústní dutiny, gastritidě či kolice, uretritidě, nefritidě a proti cystám. Aplikuje se rovněž při kašli chronické bronchitidy a tiší bolesti při plynatosti střev. Příznivě působí na činnost srdce při myokardu a kojícím matkám pomáhá vytvářet mléko.

Šťáva z bazalky je aplikována dle tradičního bulharského léčitelství i při hnisavém zánětu středního ucha či na špatně se hojící rány.

Účinné látky bazalky jsou využívány prostřednictvím jejího odvaru, na který použijeme 1 lžíci drogy a 300 ml vroucí vody. Vše necháme minutu povařit a následně půl hodiny louhujeme. Odvar doporučujeme užívat vždy po jídle, a to 3krát denně 80 ml. Onemocnění v dutině ústní lze léčit kloktáním odvaru či vyplachováním úst 5−6krát denně. Čtvrt hodiny před jídlem pak lze vypít 80 ml bazalkového odvaru při léčbě nechutenství. Předepsané množství je třeba vždy dodržet, neboť při předávkování působí bazalka dráždivě.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události