Čeleď: Hluchavkovité (Lamiaceae)
Tato bylina pochází z Asie a je rozpoznatelná podle čtyřhranného stonku a listů s dlouhými stopkami. Její bílé či růžovofialové květy jsou sdruženy po šesti v klasech, mají pěticípou korunu a čtyři tyčinky. Z květů vznikají suché plody, které se rozpadají na čtyři tvrdky. Bazalka je charakteristická také svojí vůní.Bazalka je jednoletou bylinou, která je charakteristická svojí libou vůní. Má čtyřhranný 60centimetrový stonek, z nějž vyrůstají listy tvarem připomínající vejce, které jsou používány jako koření. Kvete bíle až růžovofialově.
Od června do září, v době květu, je sbírána a sušena nadzemní část rostliny, nať (Herba basilici), přičemž část stonku vždy rostlině ponecháme, aby mohla bazalka nově vyrašit. Při sušení je třeba se vyvarovat přímého slunce a teplotám v sušárně nad 35 °C. Výsledkem je usušená, jasně zelená rostlinka s bílým květem. Je lehce štiplavá, se svojí typickou vůní, přičemž vlhkost musí být maximálně 12 %.
Bazalka obsahuje mimo jiné flavonoidy, třísloviny, éterický olej a v menším množství jsou zastoupeny také saponiny a další.
Bazalka působí na žaludeční žlázy a zvyšuje chuť k jídlu. Má protizánětlivé účinky, takže pomáhá v boji proti chorobám ústní dutiny, gastritidě či kolice, uretritidě, nefritidě a proti cystám. Aplikuje se rovněž při kašli chronické bronchitidy a tiší bolesti při plynatosti střev. Příznivě působí na činnost srdce při myokardu a kojícím matkám pomáhá vytvářet mléko.
Šťáva z bazalky je aplikována dle tradičního bulharského léčitelství i při hnisavém zánětu středního ucha či na špatně se hojící rány.
Účinné látky bazalky jsou využívány prostřednictvím jejího odvaru, na který použijeme 1 lžíci drogy a 300 ml vroucí vody. Vše necháme minutu povařit a následně půl hodiny louhujeme. Odvar doporučujeme užívat vždy po jídle, a to 3krát denně 80 ml. Onemocnění v dutině ústní lze léčit kloktáním odvaru či vyplachováním úst 5−6krát denně. Čtvrt hodiny před jídlem pak lze vypít 80 ml bazalkového odvaru při léčbě nechutenství. Předepsané množství je třeba vždy dodržet, neboť při předávkování působí bazalka dráždivě.