Aloe pravá

Aloe vera

Čeleď: Liliovité (Liliaceae)

Výška aloe vera dosahuje až 30 centimetrů. Tuto rostlinu lze rozpoznat především podle velkých zelenomodrých kopinatých listů, jež se na konci svažují do špičky. Vyrůstají z listové růžice, ze které roste i stonek se žlutými květy, jež se objevují v létě. Na listech aloe vera jsou patrné bílé skvrny.

Kapitoly

Výskyt

Díky své výjimečné schopnosti zadržet v listech vodu, a přežít tak několik měsíců sucha, se vyskytuje v Austrálii, Africe či v suchých oblastech Ameriky.

Droga

Listy aloe vera jsou nejprve oloupány a následně je z nich vylisována šťáva, která musí být před konzumací ještě zbavena hořké chuti a projímavé látky. Hořkost je odfiltrována ručním či strojovým odstraněním slupky a zeleně z listu, čímž však rostlina bohužel přichází o své hodnotné látky. Šťáva se lisuje ihned po sklizni rostliny a musí být co nejdříve zakonzervována, neboť na ni nepříznivě působí kyslík. Z dřeně listů aloe vera se pak vyrábí gel.

Tato rostlina je oblíbená pro své lidskému zdraví prospěšné látky. Existuje však až na 300 druhů aloe vera a jen některé z nich obsahují vysoké množství těchto látek, například aloe vera barbardensis miller. Oproti ní obsahuje aloe miloti, jež mnoho lidí pěstuje doma ve svém květináči, mnohem nižší koncentraci hodnotných látek.

Chemické složení

Aloe vera obsahuje řadu vitaminů jako A, B12, C, E či kyselinu listovou. Z minerálů je v aloe vera zastoupen hořčík, vápník, sodík a draslík, ale rovněž i zinek, měď, mangan či chrom a dále obsahuje i steroidy, aminokyseliny, trávicí enzymy či glykosidy.

Účinky

Díky saponinu pomáhá aloe posilovat imunitu, eliminovat stres, zpomalovat stárnutí, tonizovat organismus a tlumí také bolest či bojuje proti rakovině. Látka lignin napomáhá vstřebávat aloe vera pokožkou a antrachinony jsou zase projímavé, takže pozitivně působí na střevní peristaltiku. Proti zácpě tak pomůže vývar z kůry této rostliny, tzv. aloe latex, ale látku aloin zároveň vědci považují pravděpodobně za rakovinotvornou, a navíc může poškodit kód DNA. Z těchto důvodů jsou proto v současné době doporučována jiná projímadla. Aloe vera, respektive látka acemannon v ní obsažená, podporuje imunitní systém, má protibakteriální a protizánětlivé účinky a tiší projevy alergie. Na lidskou imunitu dále příznivě působí i polysacharidy, rovněž obsažené v aloe vera.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události