Artroskopie

Endoskopické vyšetření kloubní dutiny, arthroscopy

Artroskopie je moderní miniivazivní metoda vyšetření kloubní dutiny, která probíhá na operačním sále. V podstatě jde o rychlý operační zákrok, který organismus zatěžuje co možná nejméně, cílem artroskopie je pak přesná diagnóza poranění kloubu či jeho choroby. Kloub není nutné otevírat, vyšetření probíhá uvnitř kloubu a obraz je přenášen na obrazovku. Již během artroskopie pak lze ošetřit dané kloubní poranění či provést léčebný zákrok.

Největší předností endoskopického vyšetření kloubní dutiny je především minimální zátěž pro organismus a okamžitý ambulantní zákrok. Na rozdíl od dřívějších operací, při nichž bylo nutné kloub otevřít, se s artroskopií velmi zkracuje pooperační období, takže pacient může již poměrně brzy po operaci provádět veškeré běžné činnosti a následně i sportovat.

Kapitoly

Artroskop

Jde o endoskopický přístroj, s jehož pomocí je tato vyšetřovací metoda prováděna. Má tenkou kovovou trubičku (průměr je v řádu několika milimetrů), jež je zakončena kamerkou a zdrojem světla, které je však studené a nepálí. Díky této kameře si mohou lékaři prohlédnout chrupavku, vazy, kloubní povrch a pouzdro či menisky na obrazovce. Artroskop totiž dokáže zprostředkovat přenos obrazu z vnitřního prostředí kloubu na obrazovku.

Pomoci mohou i další operační nástroje určené pro malé kloubní prostory, jež jsou zaváděny pomocnými malými miniřezy (tzv. incize).

Kdy je artroskopie vhodná

Endoskopické vyšetření kloubní dutiny je vhodné především pro ty pacienty, u nichž mohly být poškozeny kloubní struktury. Ortoped dále doporučuje artroskopii při pozitivním klinickém nálezu na základě výsledků dalších laboratorních testů. Je však důležité si uvědomit, že ne pro každou chorobu kloubu lze artroskopii doporučit. Endoskopické vyšetření kloubní dutiny je vhodné v případě kolenního kloubu u poškození (přetržení) menisku, chrupavky, poranění zkřížených vazů či při uvolnění kostních i chrupavkových částí do kloubu.

V případě ramenného kloubu může artroskopie pomoci u poškození dvouhlavého svalu, neboť jeho šlacha prochází pouzdrem kloubu. Doporučit ji lze i při poškození kloubního pouzdra, a to hlavně jeho okrajových částí, pomoci může také při změnách na kloubu vlivem jeho stárnutí. Artroskopii lze využít i u zápěstí, lokte, kyčle, hlezna a dalších drobných kloubů.

Před artroskopií

Na tento zákrok se pacient vždy předem objedná. Lékaři by mu také měli detailně sdělit, jak celý proces probíhá, jaký bude rozsah výkonu, a doporučit následnou léčbu. Při stanovení termínu je rovněž nutné domluvit anestezii, tedy to, zda bude pacient uspán krátkodobě a celkově, nebo bude zvolena spinální anestezie, při níž je znecitlivěna jen konkrétní tělesná část.

Jako u každé operace je i v tomto případě nutné předoperační vyšetření, které provádí praktický lékař. Při něm je vyšetřena pacientova krev i moč a celkově zhodnocen jeho zdravotní stav, což je uvedeno v lékařské zprávě. Nechybí v ní ani informace o užívaných lécích, alergiích, prodělaných nemocech či úrazech, výsledky různých vyšetření a posouzení rizik při anestezii. Lékařskou zprávu pak pacient při přijetí do nemocnice odevzdá. Do nemocnice pacient nastupuje buď v předvečer zákroku, nebo až v daný den ráno. Je nutné, aby byl na lačno a od půlnoci nekouřil ani nepil. V některých případech může lékař povolit pacientovi pravidelně užívané léky, ale je potřeba je zapít minimálním množstvím vody. Do nemocnice si zabalíme doklady, přezůvky, hygienické potřeby a věci osobní potřeby.

Před artroskopií je nutné kloub důkladně umýt mýdlem a vodou. Například u kolenního kloubu je nutné místo také oholit, což mají na starosti zdravotní sestry. Před samotným zákrokem je pak nutné, aby si pacient sundal všechny šperky, vyndal kontaktní čočky i zubní náhradu. Ženy se také nezapomenou odlíčit a odstraní lak z nehtů.

Průběh

Zákrok probíhá za sterilních podmínek na operačním sále chirurgického oddělení a většinou trvá od půlhodiny do hodiny, vždy záleží na obtížnosti zákroku. Samozřejmostí je buď celková, nebo spinální anestezie podle předchozího výběru pacienta.

Nejprve je dezinfikováno kloubní okolí. Následuje miniřez v kloubu a zavedení optiky artroskopu. Prostřednictvím dalších miniřezů jsou pak zavedeny speciální nástroje. Artroskopie umožňuje prohlédnutí všech kloubních struktur, stanovení diagnózy a případně i chirurgický zákrok. Po celou dobu je dutina kloubu proplachována sterilním fyziologickým roztokem. Při tomto zákroku jsou používány ty technologie či materiály, které vyhovují každému pacientovi. Fixační implantáty bývají z titanu nebo materiálu, který se za několik let sám vstřebá. Miniřezy není nutné na konci zákroku zašívat, pouze se zakryjí náplastí.

Po artroskopii

Ihned po zákroku následuje fáze odpočinku do té doby, než se vstřebají léky použité k anestezii. Po celou dobu je pacient pod lékařským dohledem a pozorován je samozřejmě také daný kloub i odvodný drén. Jíst a pít je dovoleno pacientovi po 2 hodinách od zákroku, v případě velkých bolestí lze podat tišící léky. Neobjeví-li se žádné komplikace, bývá pacient zpravidla již ve večerních hodinách propuštěn domů, případně druhý den po zákroku. V některých případech doporučí lékaři pacientovi ortézu, nošení berlí či rehabilitaci.

Kontrola následně probíhá většinou po jednom či dvou týdnech po operaci. V případě, že pacient pociťuje silné bolesti nebo se objeví jiné komplikace, je nutné se na doktora obrátit okamžitě! Zpravidla se pacient může navrátit k obvyklým činnostem a aktivitám již do několika málo dní po zákroku, vždy ale záleží na konkrétní nemoci i rozsahu výkonu.

Výsledek

Diagnózu poranění či choroby klouby mohou lékaři díky optickému přístroji stanovit okamžitě. Vhodný léčebný postup pak doktoři ihned, tedy během jednoho zákroku, aplikují.

Alternativy artroskopie

K vyšetření kloubu lze využít i metodu magnetické rezonance. Ta však na rozdíl od artroskopie neumožňuje okamžitě provést léčebný postup, a proto nemůže artroskopii zcela nahradit.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

0
1Kačena7. 1. 2021 8:12:12
Zákrok není tak hrozný, někdy to jenom tak působí. Byla jsem na operaci už druhého kolene v říjnu a musím říct že takovou úlevu jsem nečekala. Konečně se můžu pohybovat bez hrozné bolesti. Po celou dobu operace se mnou dr. Vaněček mluvil co bylo fajn, protože jsem nebyla tak nervózní. Po zákroku jsem měla taky několikrát rehabilitace ve Forme clinic které jsem zvládla na jedničku. Hlavně se operace netřeba bát, opravdu se vám uleví.   

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události