Hormon inzulin má na starosti udržování optimální hladiny cukru v krvi, a to i po jídle a přijetí energeticky bohatých látek. Při snížení tvorby inzulinu nebo v situaci, kdy se inzulin špatně váže na buňky, se hladina cukru v krvi zvyšuje. Přesáhne-li množství 10 mmol/litr, začne se cukr vyskytovat i v moči a strhává s sebou také vodu, která by se jinak měla opětovně vstřebávat do organismu. Postižený v důsledku toho pociťuje velkou žízeň, což je jeden z hlavních symptomů cukrovky.
Hladina cukru v krvi neboli glykémie se měří pomocí glukometru. Ten je součástí ordinací a zdravotnických zařízení, takže i zde bývá právě hyperglykémie odhalena a následně i doporučena případná léčba.
Není-li cukrovka zatím diagnostikována nebo také v případě špatně léčené cukrovky, kdy si pacient zapomene vzít svoji pravidelnou dávku inzulinu, může nastat hyperglykemické ketoacidotické kóma. To bývá příznakem u diabetu I. typu v případě mladých lidí, kdy je na vině nedostatečná inzulinová produkce břišní slinivkou. V krvi je pak vysoké množství glukózy, ale kvůli nedostatku inzulinu dochází k paradoxu, že tkáně hladovějí, takže aktivují tukové zásoby. Mastné kyseliny mění na ketolátky, jež okyselují vnitřní prostředí a pro naši nervovou soustavu jsou toxické. Kómatu většinou předchází nevolnost, prohloubené dýchání a bolesti břicha. Cukrovku lze odhalit i z dechu, který je cítit sladce po jablkách, za což může prchavý aceton, jedna z ketolátek.
Pociťujete-li na sobě výše uvedené příznaky, volejte okamžitě sanitku.